Premis Nacionals de l'Esport

Premis Nacionals de l'Esport 2019

Enlace a la convocatòria del BOE

Enlace a la seu electrònica del Consell Superior d'Esports

El Consell Superior d'Esports obre la convocatòria d'una nova edició dels Premis Nacionals de l'Esport per distingir als esportistes, associacions, entitats i a aquelles persones que hagin destacat per l'impuls o promoció de l'Educació Física i l'Esport durant l'any anterior. En aquesta ocasió, a causa de la pandèmia, es premiaran els mèrits i assoliments esportius corresponents a l'any 2019.

Els Premis Nacionals de l'Esport s'agrupen en tretze categories, entre premis, trofeus i copes:

- Premio Rey Felipe, al millor esportista espanyol de l'any

- Premio Reina Letizia, a la millor esportista espanyola de l'any

- Premio Rei Juan Carlos, a l'esportista revelació, masculí o femení

- Premio Reina Sofía, al joc net i l'erradicació de la violència

- Premio Princesa Leonor, al millor esportista masculí o femení menor de 18 anys

- Premio Infanta Sofía, a l'activitat esportiva entre persones amb discapacitat

- Trofeu Comunitat Iberoamericana, al millor esportista iberoamericà, masculí o femení

- Copa Baró de Güell, al millor equip o selecció de l'any

- Copa Stadium, a la persona o entitat que hagi destacat en el foment de l'esport

- Premio Consell Superior d'Esports, a l'entitat local espanyola que més hagi destacat en el foment de l'esport, per organització d'activitats o instal·lacions esportives

- Trofeo Joaquín Blume, a la Universitat o Centre Escolar més destacat en la promoció esportiva

- Premi nacional a les Arts i les Ciències Aplicades a l'Esport, a la divulgació de l'activitat físic-esportiva

- Premi Nacional Francisco Fernández Ochoa, a tota una vida dedicada a l'esport

 

 

 

HISTÒRIC DE PREMIATS

Premi REGNA LETIZIA

Para premiar a l'esportista espanyola que més s'hagi distingit durant l'any en la seva actuació esportiva, tant a nivell nacional com a internacional (Instituït l'any 1983). El premi que abans es coneixia per Premio Reina Sofía, rep el nou nom segons resolució de 17 de març de 2015, del President del Consell Superior d'Esports per la qual es canvia la denominació dels premis.

1982 Marta Figueras Dotti   Golf
1983 Blanca Fernández Ochoa   Esquí
1984 Marta Bobo Arce   Gimnàstica
1985 Teresa Zabel Lucas   Vela
1986 Mª Cruz Díaz García   Atletisme
1987 Coral Bistuer Ruiz   Taekwondo
1988 Blanca Fernández Ochoa   Esquí
1989 Ana Bautista Reyes   Gimnàstica
1990 Sandra Myers   Atletisme
1991 Miriam Blasco Soto   Judo
1992 Miriam Blasco Soto   Judo
  Almudena Muñoz    
1993 Carmen Acedo Jorge   Gimnàstica
1994 Arancha Sánchez Vicario   Tennis
  Conchita Martínez Bernat   Tennis
1995 Taymi Chappé Valladares   Esgrima
1996 Theresa Zabell Lucas   Vela
  Begoña Via-Dufresne Pereña    
1997 Isabel Fernández Gutiérrez   Judo
1998 Teodora Ruano Sanchón   Ciclisme
1999 Niurka Montalvo Amaro   Atletisme
2000 Isabel Fernández Gutiérrez   Judo
2001 Sheila Herrero Lapuente   Patinaje
2002 Marta Domínguez Azpeleta   Atletisme
2003 Joane Somarriba Arrola   Ciclisme
2004 Beatriz Ferrer-Salat Serra de Migni   Hípica
2005 Gemma Mengual Civil   Natació
2006 Laia Sanz Pla-Giribert   Motociclisme
2007 María Teresa Martínez Jiménez   Atletisme
2008 Ex–aequo:    
  Virginia Ruano Pascual   Tennis
  Ana Isabel Medina Garrigues   Tennis
2009 Marta Domínguez Azpeleta   Atletisme
2010 Edurne Pasaban Lizarribar   Muntanya
2011 Ex aequo:    
  Tara Pacheco Van Rinjsoever   Vela
  Berta Betanzos Moro    
2012 Marina Alabau Naira   Windsurf
2013 Mireia Belmonte i García   Natació
2014 Carolina Marín Martín   Bádminton
2015 Ruth Beitia   Atletisme
2016 Ex aequo:    
  Lydia Valentín   Halterofília
  Maialen Chourraut   Piragüisme
2017 Sandra Sánchez Jaime   Karate
2018 Joana Pastrana   Boxeo
2019 Claudia Galicia Cortina.   Esquí de Muntanya
Premio REI FELIPE

Para premiar a l'esportista espanyol que més s'hagi distingit durant l'any en la seva actuació esportiva, tant a nivell nacional com a internacional (Instituït en 1982; Modificada la seva denominació per la Casa de SM el Rei en 1994, per no confondre-ho amb els premis del Principat d'Astúries, per la de “ Premi Nacional, Don Felipe de Borbón”). El premi que abans es coneixia per Premi Don Felipe de Borbó, rep el nou nom segons resolució de 17 de març de 2015, del President del Consell Superior d'Esports per la qual es canvia la denominació dels premis.

1982 José Marín Sospedra Atletisme
1983 Juan Antonio Corbalan Alfoncea Baloncesto
1984 José Manuel Abascal Gómez Atletisme
1985 José Amengual Domingo Act.Subacua.
1986 José Luis González Sánchez Atletisme
1987 Jorge Martínez Salvadores Motociclisme
1988 José Luis Doreste Blanco Vela
1989 Manuel Pereira Senabre Esgrima
1990 Carlos Sainz Automobilisme
1991 Martín López Zubero Natació
1992 Miguel Indurain Larraya Ciclisme
1993 Jesús García Bragado Atletisme
  Valentín Massana Gracia Atletisme
1994 José María Olazábal Monterola Golf
1995 Miguel Indurain Larraya Ciclisme
1996 Fermín Cacho Ruiz Atletisme
1997 Juan Llaneras Roselló Ciclisme
1998 Alex Corretja Verdegay Tennis
1999 Abel Antón Atletisme
2000 Ex-aequo:  
  Juan Llaneros Roselló Ciclisme
  Gervasio Deffer Angel Gimnàstica deport.
2001 Pau Gasol Saez Baloncesto
2002 Alberto García Fernández Atletisme
2003 Juan Carlos Ferrero Donat Tennis
2004 David Cal Figueroa Piragüisme
2005 Fernando Alonso Díaz Automobilisme
2006 Rafael Nadal Parera Tennis
2007 Rafael Trujillo Villar Vela
2008 Rafael Nadal Parera Tennis
2009 Xavi Hernández Creus Fútbol
2010 Jorge Lorenzo Guerrero Motociclisme
2011 Juan Carlos Navarro Feijoo Baloncesto
2012 Joel González Bonilla Taekwondo
2013 Javier Gómez Noya  Triatlón
2014 Marc Márquez Aletà  Motociclisme
2015 Javier Fernández Patinaje
2016 Saúl Craviotto Piragüisme
2017 Rafael Nadal Parera Tennis
2018 Ex-aequo:  
  Alejandro Valverde Ciclisme
  Regino Hernández Snowboard
2019 Ricky Rubio Vives. Baloncesto

 

Premio PRINCESA LEONOR
Para premiar al/l'esportista, menor de 18 anys, que més s'hagi destacat durant l'any per la seva progressió esportiva (Instituït en 2009). El premi que abans es coneixia per Premi Princesa d'Astúries S.A.R. Donya Leticia, rep el nou nom segons resolució de 17 de març de 2015, del President del Consell Superior d'Esports per la qual es canvia la denominació dels premis.
 
2009 Alberto Gavaldá Pina Atletisme
2010 Marc Márquez Alenta Motociclisme
2011 Ex-aequo: Piragüisme
  José Javier Cano Jiménez  
  Juan González Granado  
  Marcus Cooper Walt  
  Javier Cabañín Barturén  
2012 Ana Peleteiro Brión Atletisme
2013 Ángela Salvadores Álvarez  
2014 Ex aequo: Aina Colom Miró i Alex Márquez Alentà  
2015 Jesús Tortosa Taekwondo
2016 Hugo González Natació
2017 María Vicente García Atletisme
2018 Salma Celeste Paralluelo Ayingono Fútbol/Atletisme
2019 Alba Vázquez Ruiz. Natació
Premi REGNA SOFIA

Para premiar a la persona o entitat que més s'hagi destacat durant l'any per un gest especialment rellevant de noblesa o joc net en la pràctica esportiva o que hagi prestat una contribució especial a l'erradicació de la violència en l'esport. (Instituït en 1983 com Premio Infantes d'Espanya SS.AA.RR. Doña Elena i Doña Cristina; Modificada la seva denominació l'any 2003). El premi que abans es coneixia per Premi Infanta d'Espanya Donya Elena, rep el nou nom segons resolució de 17 de març de 2015, del President del Consell Superior d'Esports per la qual es canvia la denominació dels premis.

1982 Assemblea Suprema de la Creu Vermella Espanyola. Ayuda manifestacions deport.
1983 José María Cagigal Gutiérrez A títol pòstum
1984 Rafael Núñez Blanes (a títol pòstum) Atletisme
1985 Constantino Esparcia Sánchez Atletisme
1986 José Luis Doreste Blanco Vela
1987 Emilia Cano Camacho Atletisme
1988 Associació Espanyola Premsa Esportiva  
1989 Comissió Antidopatge R.F.I.Atletisme  
1990 Joc Net. R.F.I. de Fútbol  
1991 Peña “La Demència” del C.B.Estudiants Baloncesto
1992 Col·lectiu “Voluntarios Olímpicos”  
  (Ana Cornudella-Albert Solé)  
1993 Protecció Civil -Mº d'Interior-  
  Adreça Gral., Protecció Civil  
1994 Fermín Cacho Ruiz Atletisme
1995 Laurent Jalabert Ciclisme
1996 Mateo Garralda Larrumbe Balonmano
1997 Alex Corretja  
1998 Carlos Checa Cabreras Motociclisme
1999 Jesús Carballo Martínez Gimnàstica
2000 Alfonso Pérez Muñoz Fútbol
2001 Ex-aequo:  
  José Manuel García Prades (Jugador “Valencia Vijusa”)
  Eduardo Sao Thiago (Entrenador equipo “El Pou-Múrcia”)
2002 Antonio Prats Cervera Portero Real Betis
2003 Cuerpos i Forces de Seguretat de l'Estat  
2004 Institut Navarro d'Esport i Joventut  
2005 Agència Mundial Antidopatge (A.M.A.)  
2006 Viceconsejeria de l'Esport de la Junta de Comunitats de Castella-la Manxa  
2007 Albert Puig Ortoneda Fútbol
2008 Samuel Sánchez González Ciclisme
2009 Club Muntanya Peña Guara  
2010 Federació Andalusa de Fútbol  
2011 Sergi Barjuán Esclusa Fútbol
2012 València Basket Club Baloncesto
2013 Alejandro Rodríguez Macías  
2014 Tarjeta Blanca – Copa Coca Cua  
2015 Andrés Iniesta Fútbol
2016 Laura Sarosi Bádminton
2017 Juan Manuel Mata García Futbol
2018 Sabrina Vega Gutiérrez Ajedrez
2019 Carmen Ramos Vellón Atletisme
Premio REI JUAN CARLOS

Para premiar a l'esportista masculí o femení que pels resultats obtinguts durant l'any hagi suposat la revelació més significativa del panorama esportiu. (Instituït en 2003). El premi que abans es coneixia per Premi Infanta d'Espanya Donya Cristina, rep el nou nom segons resolució de 17 de març de 2015, del President del Consell Superior d'Esports per la qual es canvia la denominació dels premis.

2003 Fernando Alonso Díaz Automobilisme
2004 Rafael Martínez Barrena Gimnàstica
2005 Blanca Manchón Domínguez Vela
2006 Álvaro Bautista Arce Motociclisme
2007 Alberto Contador Velasco Ciclisme
2008 Ricard Rubio Vives Baloncesto
2009 Ex–aequo:  
  Tara Pacheco Van Rinjsoever Vela
  Berta Betanzos Moro  
2010 Eusebio Cáceres López Atletisme
2011 Maverick Viñales Ruiz Motociclisme
2012 Ex aequo:  
  Tamara Echegoyen Domíngue Vela
  Sofía Toro Prieto  
  Ángela Pumariega Menéndez  
2013 Ona Carbonell i Ballestero Natació
2014 Carlos Sainz Vázquez de Castro Automobilisme
2015 Garbiñe Muguruza Tennis
2016 Marcus Cooper Piragüisme
2017 Jon Rahm Rodríguez Golf
2018 Ana Carrasco Motociclisme
2019 Adiadaratou Iglesias
Forneiro
Atletisme
Trofeu COMUNITAT IBEROAMERICANA

Para premiar a l'esportista iberoamericà que més hagi destacat durant l'any en les seves actuacions esportives internacionals. (Instituït en 1981).

1981 Guillermo Vilas (Argentina) Tennis
1982 Luis Mariano Delis Fournier (Cuba) Atletisme
1983 Ernesto Cantó (Mèxic) Atletisme
1984 Carlos Alberto de Sosa Lopes (Portugal) Atletisme
1985 Carlos Alberto de Sosa Lopes (Portugal) Atletisme
1986 Oscar Smith Becerra (Brasil) Baloncesto
1987 Rosa Mª Correia Dos Santos Mota (Portugal) Atletisme
1988 Javier Sotomayor (Cuba) Atletisme
1989 Arturo Barrios (Mèxic) Atletisme
1990 Gabriela Sabatini (Argentina) Tennis
1991 Selecció Juvenil de Fútbol (Portugal) Fútbol
1992 Selecció Cubana de Voleibol (Cuba) Voleibol
1993 Javier Sotomayor (Cuba) Atletisme
1994 Silvia Costa (Cuba) Atletisme
1995 Ana Fidelia Quirot (Espanya) Atletisme
1996 Jefferson Leonardo Pérez Quesada (Equador) Atletisme
1997 Daniel García (Mèxic) Atletisme
1998 Manuela Machado (Portugal) Atletisme
1999 Ivan Pedroso (Cuba) Atletisme
2000 María Isabel Urrutia (Colòmbia) Halterofília
2001 Juan Pablo Montoya (Colòmbia) Automobilisme
2002 Roberto Carlos dona Silva (Brasil) Fútbol
2003 Ronaldo Luis Nazario de Lima (Brasil) Fútbol
2004 Félix Sánchez Morcelo Atletisme
2005 Ronaldo d'Assis Moreira Fútbol
2006 Anderson Luis de Souza (Brasil) Fútbol
2007 Lionel Andrés Messi Fútbol
2008 Sergio Leonel Agüero del Castillo  
  Kun Agüero (Argentina) Fútbol
2009 César Augusto Cielo Filho Natació
2010 Luciana Paula Aymar Hockey Hierba
2011 Cristiano Ronaldo do Santos Aveiro Fútbol
2012 Radamel Falcao García Fútbol
2013 Diego Pablo Simeone Fútbol
2014 Nairo Quintana Fútbol
2015 Jorge Sampaoli Fútbol
2016 Santiago Lange i Cecilia Carranza Fútbol
2017 Keylor Antonio Navas Gamboa Futbol
2018 Yulimar Rojas Atletisme
2019 Carlos Wagner Gularte Filho. Fútbol Sala
Copa BARON DE GÜELL

Para premiar a l'equip o Selecció Nacional que més s'hagi destacat per la seva actuació esportiva durant l'any. (Instituït en 1924)

1982 Equip Nacional d'Atletisme
1983 Selección Nacional de Baloncesto
1984 Selección Nacional de Baloncesto
1985 Selecció Nacional d'Atletisme
1986 Selección Femenina de Golf
1987 Equip Español de Gimnàstica Rítmica Esportiva
1988 Selecció Nacional de Natació de Minusvàlids
1989 Selecció Nacional d'Hoquei sobre Patins
1990 Selección Nacional de Waterpolo
1991 Selección Española de Balonmano
1992 Selecció Olímpica d'Hoquei Femení
1993 Selección Nacional de Baloncesto Senior Femenina
1994 Equip Español d'Espasa Femenina
1995 Selección Femenina de Rugby
  Equip Nacional de Trial
1996 Selección Nacional de Waterpolo
  Selecció Nacional de Gimnàstica Rítmica
1997 Equip Espanyol Marató
1998 Selecció Nacional de Bàsquet de Discipacitados Intel·lectuals
1999 Ex-aecuo:
  - Selección Española Baloncesto Junior
  - Selecció Espanyola de Futbol Sub-20
2000 Equip Español de Tennis - Copa Davis
2001 Selecció Espanyola de Futbol Sala
2002 Selecció Nacional d'Atletisme
2003 Selecciones Españolas femenina i masculina de bàsquet
2004 Equip Español de Copa Davis
2005 Selección Española Balonmano (masculina)
2006 Selecció Espanyola Bàsquet (masculina)
2007 Selección Española Voleibol (masculina)
2008 Selecció Espanyola de Futbol (masculina)
2009 Seleccions Espanyoles de Bàsquet (masculina-femenina)
2010 Selecció Espanyola de Futbol
2011 Selecció Espanyola d'Hoquei Patinis (masculina)
2012 Selecció Espanyola de Waterpolo (femenina)
2013 Seleccions de Bàsquet Femenines
2014 ex aequo a: Selección Española Fútbol Femenino - Equipo Español Femení de Gimnàstica Rítmica
2015 Selecció Espanyola Masculina de Bàsquet
2016 Equip Olímpic Español de Piragüisme
2017 Selecciones Masculina i Femenina d'Hoquei Patinis
2018 Selecció Espanyola de Futbol Femení Sub 17
2019 Selecció Espanyola de Bàsquet (masculina-femenina)
Premio INFANTA SOFIA

Para premiar a la persona o entitat que per la seva pròpia actuació esportiva o pel foment de l'activitat d'uns altres, s'hagi destacat especialment en la difusió i millora de l'activitat esportiva entre persones amb discapacitat (Instituït en 1976). El premi que abans es coneixia per Premi Olimpia, rep el nou nom segons resolució de 17 de març de 2015, del President del Consell Superior d'Esports per la qual es canvia la denominació dels premis.

1982 Guillermo Cabezas Conde (Pte.F.I. Minusvàlids)
1983 CAMINI Associació Nacional d'Esport Especial
1984 CAMINI Associació Nacional d'Esport Especial
1985 Club ADEMI (Bàsquet cadira de rodes)
1986 O.N.C.I. Organització Nacional de cecs d'Espanya
1987 O.N.C.I. Organització Nacional de cecs d'Espanya
1988 Mariano Ruiz Ruiz (Pres. O.N.C.I.)
1989 CAMINI Associació Nacional d'Esport Especial
1990 CEPADIP Coordinadora Esp. De Pares de
  Disminuidos Psíquicos
1991 Xavi Torres Ramis - Natació
1992 Presidents Paralimpiadas Barcelona i Madrid
1993 Comissió Deportis per a Minusvàlids del C.O.I.
1994 Junta d'Extremadura
1995 Junta d'Andalucia
1996 Comitè Paralímpic Español
1997 Equip de Boccia (Paralítics Cerebrals)
1998 Federació Espanyola d'Esports per a Cecs
1999 Fundació O.N.C.I.
2000 Fundació Telefònica
2001 Comitè Paralímpic Español
2002 Universitat Europea de Madrid
2003 Grup Siro
2004 Federació Espanyola per a Minusvàlids Físics
2005 Plan Apoyo a l'Esport Objectiu Paralímpic (ADOP)
2006 Excm. Sr. D. Juan Antonio Samarancha Torelló
2007 Fundació Andalusia Olímpica “Plan Paralímpicos Andaluces”
2008 Jocs Extremenys de l'Esport Especial – JEDES
2009 Federacio d´esports adaptats de la Comunitat Valenciana
2010 Fundació per a la promoció de l'Esport Eqüestre
2011 Vicente del Bosque González
2012 Iberdrola
2013 David Casinos Sierra
2014 Special Hockey Plus
2015 Miguel Carballeda
2016 Teresa Perales
2017 Fundació A l'una/A l'una
2018 Fundació Sanitas
2019 Radio Televisió Espanyola
Copa STADIUM

Para premiar a la persona o entitat que s'hagi destacat per la seva especial contribució durant l'any a tasques de promoció i foment de l'esport. (Instituït en 1923).

1982 Juan Antonio Samaranch Torelló. President del C.I.O.
1983 Club Esportiu Caja Madrid
1984 Club Nàutic de Sevilla
1985 Club Atlètic Montemas (Alacant)
1986 Programa T.V.I. “Objectiu’92"
1987 Associació Atlètica Avilesina
1988 Real Grup de Cultura Covadonga
1989 Unisport Andalucia (Universitat Esportiva Internacional)
1990 Càmeres TV i Fotógrafos de Prensa
1991 Federació Espanyola de Piragüisme
1992 Associació d'Esports Olímpics A.D.O.
1993 Club Natació Metropole
1994 Club Natació Santa Olaya (Astúries)
1995 Club Larios
1996 Club Egara d'Hoquei Herba
1997 Futbol Club Barcelona
1998 Institut Navarro de l'Esport
1999 Televisió Espanyola
2000 Club de Camp Vila de Madrid
2001 Direcció general d'Esports de Castella-la Manxa
2002 Federació Espanyola de Bàsquet. Programa Escolar Sunny 3x3
2003 Candidatura Olímpica “Madrid 2012"
2004 Caixa d'Estalvis de la Immaculada d'Aragó
2005 Tomás Pascual Sanz (a títol pòstum)
2006 Agència EFE
2007 Real Federació Espanyola d'Atletisme “Jugant a l'Atletisme”
2008 Agrupació Esportiva del Cos Nacional de Policia
2009 Organització de la Tornada Ciclista a España – UNIPUBLIC, S.A.
2010 Organització Campionats Internacionals d'Espanya ATP “L'Espinar”
2011 Club Natació Sabadell
2012 Futbol Club Barcelona
2013 Fundació Trinidad Alfonso - Real Grup Cultural Covadonga (ex aequo)
2014 Loterías i Apostes de l'Estat
2015 LaLiga4Sports
2016 Iberdrola
2017 Fundació Trinidad Alfonso
2018 Ex-aequo:
  Fundació Ecomar 
  Escola Universitària Real Madrid-Universitat Europea
2019 Consell Superior d'Esport Militar
Premio CONSELL SUPERIOR D'ESPORTS

Para premiar a l'entitat local espanyola que més s'hagi destacat durant l'any per les seves iniciatives per al foment de l'esport, sigui en la promoció i organització d'activitats, siguin en la dotació d'instal·lacions comunitàries. (Instituït en 1982).

1982 Excm. Ajuntament de Plasencia
1983 Il·lm. Ajuntament d'Alcobendas (Madrid)
1984 Patronat Municipal d'Esports del Port de Santa María (Cadis)
1985 Excm. Ajuntament de Barcelona
1986 Excm. Ajuntament de Sant Sebastian dels Reis (Madrid)
1987 Ajuntament de Gandia (València)
1988 Fundació Pública de Serveis d'Alcalá d'Henares (Madrid)
1989 Diputació Provincial de Palència
1990 Ajuntament de les Fregues (Madrid)
1991 Il·lm. Ajuntament de La Corunya
1992 Excm. Ajuntament de Valladolid
1993 Excm. Ajuntament de Sant Sebastià
1994 Excm. Ajuntament de Vitòria-Gasteiz
1995 Excm. Ajuntament de Gijón
1996 Patronat Municipal d'Esports de Palència
1997 Ex-aequo:
  Excm. Ajuntament de Sevilla
  Excmo. Ayto. Palma de Mallorca
1998 Excm. Ajuntament de València
1999 Ex-aequo:
  Excm. Ajuntament de Madrid
  Ajuntament de les Fregues
2000 Ex-aequo:
  Ajuntament de Pájara (Fuerteventura)
  Ajuntament de Múrcia
2001 Ex-aequo:
  Excmo Ajuntament de Cadis
  Ajuntament d'Arganda del Rei
2002 Ex-aequo:
  Ajuntament de Pamplona
  Ajuntament de Gádor (Almeria)
2003 Excm. Ajuntament de València
2004 Cabildo Insular de Tenerife
2005 Ex-aequo:
  Ajuntament d'Almeria
  Ajuntament d'Alcobendas
2006 Ajuntament de Gijón-Patronat Municipal
2007 Comissió Deportis de la FEMP
2008 Ajuntament de Madrid-Candidatura Madrid 2016
2009 Ajuntament de Vigo
2010 Ajuntament de Leganés
2011 Ajuntament de Navia (Astúries)
2012 Ajuntament de la Nucia (Alacant)
2013 Ajuntament de Guadalajara
2014 Ajuntament de Santander
2015 Ajuntament de León
2016 Ajuntament d'Antequera
2017 Ciutat Autònoma de Melilla
2018 Ajuntament de Don Benito
2019 Ajuntament d'Azuqueca d'Henares
Trofeo JOAQUIN BLUME

Per premiar al centre docent que s'hagi distingit especialment durant l'any per la seva labor de promoció i foment de l'esport. Instituït en 1959)

1982 Centres Educatius Tallamar de Madrid
1983 Institut Batxillerat José de Mora (Granada)
1984 I.N.I.F. de Madrid
1985 Col·legi Valdeluz (Madrid)
1986 I.N.I.F. de Catalunya
1987 Col·legi Sant Estanislao de Kotska
1988 Col·legi Maristas de Màlaga
1989 C.P. Sant Joan de la Penya (Jaca-Osca)
1990 Escola Catalana d'Esports
1991 I.N.I.F. de Granada
1992 Universitat de Màlaga
1993 Universitat de Salamanca
1994 Universitat Autònoma de Barcelona
1995 Universitat Pais Basc
1996 Centre Marín Amat
  Institut d'Educació Secundària Ext. Batxillerat J.Blume
1997 Universitat d'Oviedo
1998 Institut Ramiro de Maeztu
1999 Col·legio Diputació Castelló
2000 Universitat Politècnica de València
2001 Circulo Esportiu Liceu “La Pau” (La Corunya)
2002 Universitat Complutense de Madrid
2003 Universitat Politècnica de Madrid
2004 Universitat de Valladolid
2005 Universitat de Granada
2006 Universitat Rei Juan Carlos
2007 I.I.S. Ortega i Gasset
2008 Facultat de Ciències de l'Activitat Física i de l'Esport de Madrid INEF
2009 Universitat de Cadis
2010 Universitat “Camino José Cela”
2011 Universitat Catòlica Sant Antonio (UCAM)
2012 Univerditat Jaume I de Castelló.
2013 Colegios Gredos San Diego
2014 Centre Socioeducativo Casa Espanya-Dakar
2015 Col·legio Base
2016 CEIP Ferroviari Ciudad Real
2017 IES Ortega i Gasset, Madrid
2018 Universitat de Jaén
2019 Rafa Nadal Academy

 

Premi a les ARTS I LES CIÈNCIES APLICADES A l'ESPORT

Para premiar al professional que en l'exercici de la seva activitat s'hagi destacat per una obra o hagi contribuït a impulsar o difondre l'activitat físic-esportiva de forma singular o al llarg de la seva vida professional. (Instituït l'any 2002).

2002 Eduardo Juan Rierol Rodríguez Pintor
2003 Raúl Cancio Palacio Periodista gràfic
2004 Santiago Calatrava Valls Arquitecto
2005 Sebastián Álvaro Lomba Periodista
2006 Pedro Guillén García Metge
2007 Pedro Ferrándiz González Directiu
2008 Valentín Fuster Carulla Metge
2009 John Carlin de la Torre (periodista) Periodista
2010 Agència de Publicitat Villar-Rosàs  
2011 José Domingo Castaño Solar Periodista
2012 Dorna Sports, S.L.  
2013 Víctor Santamaría Montero Periodista
2014 Eduardo Anitua Aldecoa i Mikel Sánchez Álvarez Médicos
2015 50 Aniversari INEF Madrid  
2016 Élida Alfaro i Benilde Váquez (candidatura conjunta) Professores
2017 Javier Fesser i David Marqués Guionistas
2018 COLEF  (Consell General de Col·legis Oficials de Llicenciats en Educació Física)  
2019 Llibre Blanco de l'Esport de Personas amb Discapacidad a Espanya  

 

Premi FRANCISCO FERNÁNDEZ OCHOA

Per premiar la trajectòria d'una vida lliurada, de manera notòria, a la pràctica, organització, adreça, promoció i desenvolupament de l'Esport (Instituït l'any 2009).

2008 Ángel Nieto Roldán Motociclisme
2009 Severiano Ballesteros Sota Golf
2010 Manuel Santana Martínez Tennis
2011 Alfredo Di Stefano Laulhe Fútbol
2012 Emma Villacieros Machimbarrena Golf
2013 Federico Martín Bahamontes Ciclisme
2014 Leopoldo Rodés Castañé (Títol pòstum) Empresario
2015 Pedro Ferrándiz Baloncesto
2016 Jesús García Bragado Atletisme
2017 Juan de Dios Román Balonmano
2018 Juan Carlos Navarro Baloncesto
2019 Emiliano Rodríguez Rodríguez
i Manuel Sainz Márquez.
Baloncesto

 

Premi d'ARQUITECTURA ESPORTIVA

Per premiar a aquella obra arquitectònica o arquitectes que, al llarg de l'any, haguessin destacat per una actuació singular o per una obra de conjunt al llarg de la seva vida, sempre relacionada amb l'arquitectura esportiva. (Instituït l'any 1997) (Extingit any 2002)

1996 Javier Ortega Uribe-Echevarria Arquitecto
1997 Estanislao Pérez Pita Arquitecto
1998 Ex-aequo:  
  Antonio Ortiz Garcia Arquitecto
  Antonio Cruz Villalón Arquitecto
1999 Ex-aequo:  
  Esteve Bonell Costa Arquitecto
  Josep M. Gil Guitart Arquitecto
  Francisco Rius Camps Arquitecto
2000 Joan Margarit Consarnau Arquitecto
  Carles Buxadé Ribot Arquitecto
2001 Joaquín Pujol Simón Arquitecto