Kiroleko urteko Sari Nazionalak

Kirola (2018. Sari Nazionalak

0000Ko deialdia, esteka

Kirol sarien deialdia egiten da, horien bidez ere (Nazionalak ematen duen pertsonak eta erakundeak, edo jarduera ekimen pertsonala dela zuzenean, dela kirol politika garatzeko partaide, gorputz eta kirol jarduera bultzatzeko, eta nabarmen zabaltzen lagundu dute.

2018An sarituak

PEI.
  • Errege Felipe saria:Alejandro Valverde eta ex aequo Regino Hernández
  • Erregina Letizia saria:Joana Pastrana
  • Juan Carlos Erregea saria:Ana Carrasco
  • Reina Sofía sariak:Sabrina Vega Martinez
  • Leonor Printzesa saria:Zeruko Paralluelo Ayingono Salma
  • Sofía Infantaren saria:Sanitas fundazioa
  • Komunitate Iberoamerikarra saria:Yulimar.
  • Baroia Güell kopa:17 Urtez azpikoen espainiako futbol selekzioak.
  • Stadium kopa:Europako Unibertsitate Eskola Saritu eta Benetako ex aequo Madrid-Universidad Fundazioa
  • Kirol kontseilu goreneko saria:Don Benito udala
  • Joaquín Blume saria:Jaéngo unibertsitatea
  • Arteak eta zientzia aplikatuen espainiako saria irudian, Kirola:COLEF (hezkuntza fisikoko lizentziatuen elkargo ofizialen kontseilu nagusia)
  • Francisco Fernández Ochoa Sari Nazionala:Juan Carlos Navarroren

HISTÓRICO SARIDUNA

LETIZIA ERREGINA saria.

Hori baino ez da espainiako saritzeko kirolari, urtean zehar kirol jardunean, bai estatuan, bai nazioartean (urtean Eratu zuten). lehen Saria ere Jaso zen, Reina sofía, 2015eko martxoaren 17ko erabakiaren arabera, izen berria du, Kirol kontseilu goreneko Presidentea da 2000. urteko duen diru sariak.

1982 Figueras Dotti? Golfa
1983 Blanca Fernández Ochoa Eskia
1984 Astigar Zuria? Gimnasia
. Zabel Lucas Teresa Bela
1986 Mª Cruz Díaz Garcia Atletismoa
1987 Coral Bistuer Ruiz Taekwondoa
1988 Blanca Fernández Ochoa Eskia
1989 Joan Bautista Gimnasia
1990 Sandra Myers Atletismoa
1991 Miriam Soto Blasco Judoa
1992 Miriam Soto Blasco Judoa
Almudena Muñoz
n Jorge Acedori. Gimnasia
1994 Arantxa Sánchez Vicario Tenisa
Bernat Conchita Martínez Tenisa
1995 Taymi Chappé Valladares Esgrima
1996 Baina Lucasek Zabell Bela
Begoña Via-Dufresne Pereña
1997 Isabel Fernández Gutiérrez Judoa
1998 Teodora Sanchón Ruano Txirrindularitza
1999 Niurka Montalvo Amaro Atletismoa
2000 Isabel Fernández Gutiérrez Judoa
2001 Sheila Lapuente. Patinajea
2002 Marta Domínguez Azpeleta Atletismoa
2003 Joane Somarriba Arrola Txirrindularitza
2004 Beatriz Ferrer-Salat Migni Serra. Hipika
2005 Gemma Mengual. Igeriketa
2006 Laia Pla-Giribert Sanz Motoziklismoa
2007 María Teresa Martinez Jimenez Atletismoa
2008 Ex aequo –:
Virginia Ruano Pascual Tenisa
Ana Isabel Medina Garrigues Tenisa
2009 Marta Domínguez Azpeleta Atletismoa
2010 Edurne Pasaban Lizarribar Mendialdea
2011 Ex aequo:
Pacheco Rinjsoever Dira Tara Bela
Betanzos Moro Berta
2012 Itsas Alabau Naira Windsurfa
2013 Mireia Belmonte García, i. Igeriketa
utzi Carolina Marín Martín Badmintona
2015 Ruth Beitia Atletismoa
. Ex aequo:
Lydia Valentín Halterofilia
Maialen Chourraut Piraguismoa
2007ko Jaime Sandra Sánchezen Karatea
ERREGE FELIPE saria

Espainiar kirolari baino ez dira jarriko al saritzeko urtean zehar kirol jardunean, bai estatuan, bai nazioartean (1982an Izendatua; 1994an espainiako errege etxea, izena aldatu, ez eta asturiasko printzerrian (confundirlo, sariak, Sari Nazionala “ ordez, Felipe de Borbón ”). lehen Saria izan zen Felipe de Borbón, Saria jaso du, 2015eko martxoaren 17ko erabakiaren arabera izen berriarekin, alegia, Kirol kontseilu goreneko Presidentea den urteko sarien izena aldatzen du.

1982 Jose Marin Sospedra Atletismoa
1983 Juan Antonio Corbalan Alfoncea Saskibaloia
1984 José Manuel Abascal Gómez Atletismoa
. Jose Domingo Amengual Act.Subacua.
1986 José Luis González Sánchez Atletismoa
1987 Jorge Martinez Salvadores Motoziklismoa
1988 José Luis Doreste Zuria Bela
1989 Manuel Senabre Pereira Esgrima
1990 Carlos Sainz Automobilismoa
1991 Martin Lopez Zubero Igeriketa
1992 Miguel Indurain Larraya Txirrindularitza
n Jesús García Bragado Atletismoa
Valentin Garcia Massana Atletismoa
1994 Jose Maria Olazabal Monterola Golfa
1995 Miguel Indurain Larraya Txirrindularitza
1996 Fermín Cacho Ruiz Atletismoa
1997 Joan Llaneras Roselló Txirrindularitza
1998 Lex Corretja Verdegay Tenisa
1999 Anton Abel Atletismoa
2000 Ex-aequo:
Juan Llaneros Roselló Txirrindularitza
Gervasio Deffer Angel Gimnasia deport.
2001 Pau Gasol Sáez Saskibaloia
2002 Alberto García Fernández Atletismoa
2003 Juan Carlos Ferrero Donat Tenisa
2004 David Cal Figueroa Piraguismoa
2005 Fernando Alonso Díaz Automobilismoa
2006 Rafael Nadal Parera Tenisa
2007 Rafael Trujillorekin Villar Bela
2008 Rafael Nadal Parera Tenisa
2009 Xavi Hernández Creus Futbola
2010 Jorge Lorenzo Guerrero Motoziklismoa
2011 Juan Carlos Navarroren Feijoo Saskibaloia
2012 Joel Bonilla González Taekwondoa
2013 Javier Gómez Noya Triatloia
utzi Marc Aletà Márquez Motoziklismoa
2015 Javier Fernández Patinajea
. Saúl Craviotto Piraguismoa
2007ko Rafael Nadal Parera Tenisa

LEONOR PRINTZESA saria
Kirolariaren edo saritzeko irudian, 18 urtetik beherakoak, bada, bere bilakaera nabarmena izan urtean kirol (Izendatua 2009an). lehen Saria Leticia (S.A.R. Printzesa Andrea, Saria izan zen, 2015eko martxoaren 17ko erabakiaren arabera, izen berria du, Kirol kontseilu goreneko Presidentea da 2000. urteko duen diru sariak.
2009 Alberto Gavaldá Pina Atletismoa
2010 Marc Alenta Márquez Motoziklismoa
2011 Ex-aequo: Piraguismoa
Jose Javier Jiménez Cano
Juan González Granado
Marcus Walt.
Javier Cabañín Barturén
2012 Ana Peleteiro Brión Atletismoa
2013 Ángela Salvadores Álvarez
utzi Ex aequo: Alex Márquez Alentà Colom Begiratu eta Aina
2015 Jesús Tortosa Taekwondoa
. Hugo González Igeriketa
2007ko Vicente maría García Atletismoa
SOFÍA ERREGINA saria.

Gehien nabarmendu den pertsona edo entitatea bada saritzeko, urrats garrantzitsua urtean noblezia eta joko garbia eta kirol-jardueren eman dituen kontribuzio berezia biolentzia desagerrarazteko ere kirolean. (1983an saria espainian Ematen Infantas SS.AA.RR. Doña Elena eta cristinak; izena Aldatu 2003an). lehen Saria izan zen Espainiako Infanta Elena Andreari, Saria jaso du, 2015eko martxoaren 17ko erabakiaren arabera izen berriarekin, alegia, Kirol kontseilu goreneko Presidentea den urteko sarien izena aldatzen du.

1982 Espainiako gurutze gorriaren batzarra gorena. Adierazpen deport laguntza.
1983 José María Cagigal Gutiérrez Hilondoko gisa.
1984 Rafael Núñez Blanes (hil osteko gisa) Atletismoa
. Constantino Esparcia Sánchez Atletismoa
1986 José Luis Doreste Zuria Bela
1987 Emilia Cano Camacho Atletismoa
1988 Espainiako Kirol Prentsaren elkartea
1989 Dopinaren Aurkako batzorde R.F.E.Atletismo
1990 Joko garbia. futbol R.F.E.
1991 Dementzia (peña “ ” C.B.Estudiantes Saskibaloia
1992 Boluntario Olinpikoak “ ” kolektiboa
(Ana Cornudella-Albert Solé)
n Babes Zibila (-mº Interior-
Zuzendaritza Nagusia, babes zibila
1994 Fermín Cacho Ruiz Atletismoa
1995 Laurent Jalabert Txirrindularitza
1996 Mateo Garraldak Larrumbe) Eskubaloia
1997 Alex Corretjari Buruzko Saio
1998 Carlos Checa Cabreras Motoziklismoa
1999 Jesús Martínez Carballo Gimnasia
2000 - Alfonso Pérez Futbola
2001 Ex-aequo:
José Manuel García Prades (Valentzia Jokalariaren “ Vijusa ”)
Eduardo Thiago Sao (Taldeko Entrenatzailea Da “ Pozo-Murcia ”)
2002 Antonio Prats Cervera Real Betis atezaina
2003 Estatuko segurtasuneko Indar eta gorputzak (
2004 Nafarroako kirol eta gazteriaren institutua
2005 Dopinaren Aurkako Munduko agentziaren (A.M.A.)
2006 Gaztela-mantxako komunitateen batzordeak urteko kirol sailburuordetza
2007 Albert Puig Ortoneda Futbola
2008 Samuel Sanchez Gonzalez Txirrindularitza
2009 Guara Club Peña Mendia
2010 Andaluziako futbol federazioaren
2011 Sergi Barjuán Esklusa Futbola
2012 Basket Club valentzia Saskibaloia
2013 Alejandro Rodríguez Macías
utzi Coca Cola Txapelketa – txartel Zuria
2015 Andrés Iniesta Futbola
. Laura Sarosi Badmintona
2007ko Juan Manuel Garcia Mata Futbola
JUAN CARLOS ERREGEA saria

Irudian, kirolaria saritzeko; gizonen eta emakumeen ekarri badu, lortutako emaitzak ezagutzera ematea (urtean kirol egoera adierazgarriena. (2003an Izendatua). lehen Saria izan zen Espainiako Infanta Kristina Andreak, Saria jaso du, 2015eko martxoaren 17ko erabakiaren arabera izen berriarekin, alegia, Kirol kontseilu goreneko Presidentea den urteko sarien izena aldatzen du.

2003 Fernando Alonso Díaz Automobilismoa
2004 Rafael Martinez Barrena Gimnasia
2005 Blanca Manchón Domínguez Bela
2006 'Álvaro) Motoziklismoa
2007 Alberto Contador Velasco Txirrindularitza
2008 Ricard Hartzen Du Saskibaloia
2009 Ex aequo –:
Pacheco Rinjsoever Dira Tara Bela
Betanzos Moro Berta
2010 Eusebio Cáceres. Atletismoa
2011 Maverick Viñales Ruiz Motoziklismoa
2012 Ex aequo:
Tamara Echegoyen Domíngue Bela
Sofía De Toro
Ángela Pumariega Menéndez
2013 Carbonell i Ballestero Ona Igeriketa
utzi Carlos Sainz Vázquez Castro Automobilismoa
2015 Garbiñe Du Tenisa
. Marcus. Piraguismoa
2007ko Jon Rahm Rodríguez Golfa
KOMUNITATE IBEROAMERIKARRA saria

Gehien nabarmendu dutenak saritzeko kirolari irudian, urtean nazioarteko kirol jardueretan egotea. (1981ean Eratu).

1981 Guillermo Vilas (Argentina) Tenisa
1982 Luis Mariano Delis Fournier (Kuba) Atletismoa
1983 Ernestok Zituen (Mexiko) Atletismoa
1984 Carlos Sosa Lopes Alberto (Portugal) Atletismoa
. Carlos Sosa Lopes Alberto (Portugal) Atletismoa
1986 Oscar Smith Becerra (Brasil) Saskibaloia
1987 Rosa María Santos Correia Bi Mota (Portugal) Atletismoa
1988 Javier Sotomayor (Kuba) Atletismoa
1989 Arturo Auzoak (Mexiko) Atletismoa
1990 Gabriela Sabatinik (Argentina) Tenisa
1991 Futbola gazteen aukeraketa (Portugal) Futbola
1992 - Hautaketa kubako (Kuba) Boleibola
n Javier Sotomayor (Kuba) Atletismoa
1994 Silvia Costa (Kuba) Atletismoa
1995 Ana Fidelia Quirot (Espainia) Atletismoa
1996 Jefferson Quesada Leonardo Pérez (Ekuador) Atletismoa
1997 Daniel García (Mexiko) Atletismoa
1998 Manuela Bat (Portugal) Atletismoa
1999 Ivan Pedroso (Kuba) Atletismoa
2000 María Isabel Urrutia (Kolonbia) Halterofilia
2001 Juan Pablo Montoya (Kolonbia) Automobilismoa
2002 Roberto Carlos da Silva (Brasil) Futbola
2003 Luis Lima Ronaldo Nazario (Brasil) Futbola
2004 Félix Morcelo Sánchez Atletismoa
2005 Ronaldo Assis Moreira. Futbola
2006 Luis de Souza Anderson (Brasil) Futbola
2007 Lionel Messi. Futbola
2008 Sergio del Castillo Leonel Agüero
Kun Agüero (Argentina) Futbola
2009 César Augusto Filho) Igeriketa
2010 Aymar Dio lucianak Belar Gaineko Hockeya
2011 Cristiano Ronaldori Hiriak do Santos Futbola
2012 Radamel Falcao García Futbola
2013 Pablo Simeone Diego Futbola
utzi Nairo Quintana Futbola
2015 Jorge Sampaoli Futbola
. Karrantza eta Cecilia Lange, Santiago Futbola
2007ko Navas Gamboa Eta Antonio Keylor Futbola
BARON DE GÜELL kopa

Espainiako talde edo gehiago bada; Hautaketa saritzeko al dute kirol jarduera hori urtean. (1924an Izendatua)

1982 Espainiako Atletismo taldea
1983 Saskibaloi hautatzea
1984 Saskibaloi hautatzea
. Espainiako Atletismo hautapena
1986 Emakumezkoen golfeko hautapena
1987 Espainiako Kirol talde Eta Gimnasia Erritmikoa
1988 Igeriketako Selekzio Nazionala minusbaliatuak
1989 Patin-hockeyko Espainiako hautatzea
1990 Espainiako water-polo hautatzea
1991 Eskubaloiko espainiako selekzioa
1992 Emakumeen hockeyko hautaketa Olinpikoa
n Saskibaloi Emakumezko Seniorren aukeraketa
1994 Emakumezkoen Ezpata-finala, Espainiako Taldea
1995 Emakumezkoen hautaketa:
Espainiako Trial taldea
1996 Espainiako water-polo hautatzea
Gimnasia erritmikoko Selekzio Nazionala
1997 Maratoiko Espainiako Taldea
1998 Saskibaloiko Espainiako Intelektualen Discipacitados hautapena
1999 Ex-aecuo:
- Espainiako Junior Saskibaloi-taldeak Hautapena
Espainiako futbol selekzioak Sub-20 -
2000 Tenisko Davis Kopa: Espainiako Taldea
2001 Areto futboleko Espainiako Selekzioa
2002 Espainiako Atletismo hautapena
2003 Espainiako saskibaloiko emakumezkoen eta gizonezkoen artean
2004 Davis Kopa, Espainiako Taldea
2005 Espainiako Eskubaloi aukeratzea (ar)
2006 Saskibaloiko Espainiako Selekzioa (gizonezkoak)
2007 Boleiboleko Espainiako Selekzioa (gizonezkoak)
2008 Espainiako futbol selekzioak (gizonezkoak)
2009 Espainiako saskibaloi selekzioak (masculina-femenina)
2010 Espainiako futbol selekzioak
2011 Patin-hockeyko Espainiako Selekzioa (gizonezkoak)
2012 Espainiako water-polo aukeratzea (emakumezkoak)
2013 Emakumezkoen Saskibaloia:
utzi ex aequo ere: Emakumezkoen Futboleko Espainiako Emakumeen Taldea Espainiako Selekzioa - Gimnasia erritmikoko
2015 Gizonezkoen saskibaloiko Espainiako Selekzioa
. Ekipo Olinpiko espainiako Piraguismoa
2007ko Patin-hockeyko Gizonezkoen eta emakumezkoen artean
INFANTA SOFÍA saria

Pertsona edo entitateari berez dituen saritzeko, eta beste kirol jarduera sustatzeko jarduerak, bereziki nabarmena bada zabaltzeko eta hobetzeko ezinduen artean kirol jarduera (1976an Izendatua). lehen Saria izan zen Saria, Olinpia, 2015eko martxoaren 17ko erabakiaren arabera, izen berria du, Kirol kontseilu goreneko Presidentea da 2000. urteko duen diru sariak.

1982 Buru Guillermo Kondea (Pte.F.E. Elbarriak)
1983 ANDE Berezia Kirol elkarte nazionalak
1984 ANDE Berezia Kirol elkarte nazionalak
. Club ADEMI (Saskibaloia gurpil-aulkian)
1986 ONCE espainiako Itsuen Erakundea
1987 ONCE espainiako Itsuen Erakundea
1988 Mariano Fernández Ruiz (Pte..)
1989 ANDE Berezia Kirol elkarte nazionalak
1990 Koordinazio CEPADIP Esp. Guraso
Urritu Psikikoak
1991 Xavi Torres Ramis - igeriketa
1992 Bartzelona eta madrileko lehendakariak Paralimpiadas
n Ezinduentzako kirol batzordea (C.O.E.
1994 Extremadurako Junta
1995 Andaluziako Junta
1996 Espainiako Komite Paralinpikoa
1997 Boccia taldea (Garuneko Paralitikoak)
1998 Itsuentzako kirolen espainiako federazioa
1999 ONCE fundazioa
2000 Telefónica Fundazioa
2001 Espainiako Komite Paralinpikoa
2002 Europako unibertsitate.
2003 Grupo Siro
2004 Elbarriak, Espainiako Federazioa
2005 Kirol Paralinpikoa Laguntza Nahi al Plan (BXOA)
2006 Bilboko. Sr. Juan Antonio Samarancha Torelló JAUNA
2007 Andaluzian, Andaluziako ” Paraolinpikoen Olinpikoa “ Plan fundazioa
2008 Kirol jokoak (Extremadurako – JEDES Berezia
2009 Valentziako komunitateko esports adaptats ´ Federacio...
2010 Kirola sustatzeko fundazioa (Zaldizko
2011 Vicente González del Bosque
2012 Iberdrola
2013 David Kasino Mendilerroa
utzi Hockeyko Plus berezia
2015 Miguel Carballeda
. Teresa Udareondoak
2007ko Fundazioari.
STADIUM kopa

Pertsona edo entitateari saritzeko osoagatik nabarmendu den urtean lan egindako ekarpen berezia (kirola sustatzeko. (1923an Izendatua).

1982 Juan Antonio Samaranch Torelló. (C.I.O. Lehendakaria
1983 Caja Madrid Club Deportivo
1984 Klub nautikoa.
. Club Atlético Montemas (Alacant)
1986 Programa T.V.E. “ ’ Helburua? "
1987 Atletismoko Avilesina elkartea
1988 Covadonga benetako kultura taldea
1989 Unisport Andaluzia (Nazioarteko Kirol Unibertsitatea)
1990 Prentsa eta TELEBISTA kamerak Argazkiak
1991 Gipuzkoako piraguismo Federazioa
1992 Kirol Olinpikoen elkartea A.D.O.
n Igeriketa Metropole kluba
1994 Igeriketa elkarteak Santa Olaya (Asturias)
1995 Club Larios
1996 Belar-hockeyko Egara taldea
1997 Fútbol Club Barcelona
1998 Nafarroako Kirol institutuarekin (
1999 Televisión Españolako
2000 Villa de Madrid Club de Campo
2001 Gaztela-mantxako kirol zuzendaritza nagusia
2002 Gipuzkoako saskibaloi Federazioa. Eskola-programa Sunny 3x3
2003 Madrid 2012 hautagaitzaren Olinpikoa “ "
2004 Caja de Ahorros de la Inmaculada de aragón
2005 Tomás Pascual Sanz (hil osteko gisa)
2006 EFE Agentzia
2007 Espainiako Atletismo Federazioaren benetako “ ” Jokatzen al.
2008 Polizia nazionala (Kirol Elkartea
2009 Espainiako txirrindularitza itzuliko – UNIPUBLIC antolatzea.
2010 ATP Txapelketa, Nazioarteko erakunde Bat espainiako “ ”
2011 Igeriketa elkarteak Sabadell
2012 Fútbol Club Barcelona
2013 Alfonso Covadonga - Real fundazioa "Kultur Taldea (ex aequo)
utzi Estatuko loteria eta apustuak (
2015 LaLiga4Sports
. Iberdrola
2007ko Alfonso fundazioa.
KIROL KONTSEILU GORENEKO saria

Tokiko erakundeak baino ez da espainiako saritzeko, kirola sustatzeko ekimenak bere lehen urtean emango badu, sustapenean eta jarduerak antolatzea, izan ere, erkidegoko instalazioak hornidura. (1982an Izendatua).

1982 Bilboko udaletxea, Plasencia
1983 Famili udala Alcobendas (Madril)
1984 Kiroletako udal patronatua (Puerto de Santa maría (Cádiz)
. Bilboko. bartzelonako udala
1986 Bilboko udaletxea, San Sebastian de los Reyes (Madril)
1987 Gandia udalari (Valentzia)
1988 - Fundazio Publikoak alcala de henaresko (Madril)
1989 Aldundia.
1990 Las rozaseko udalak (Madril)
1991 Famili. Coruñako Udalaren
1992 Bilboko udala.
n Donostiako udalak, Donostiako udala
1994 Bilboko udala.
1995 Bilboko udala.
1996 Kiroletako udal patronatua.
1997 Ex-aequo:
Bilboko udala.
. - Bilboko Udala Palma
1998 Bilboko udala)
1999 Ex-aequo:
Bilboko udala.
Las rozaseko udalak
2000 Ex-aequo:
Pájara udala (Fuerteventura)
Murtziako udalak
2001 Ex-aequo:
Udal txit Cadiz
Arganda del Rey udala
2002 Ex-aequo:
Iruñeko udala
Gádor udala (Almeria)
2003 Bilboko udala)
2004 Tenerifeko Kabildoak
2005 Ex-aequo:
- Udala
Alcobendaseko udalean
2006 Udal Gijón-patronato udala
2007 Fempeko batzorde Kirolak
2008 Madrilgo udala Madrid-Candidatura.
2009 Vigoko udala
2010 Gaurko udaletxea
2011 Navia udaleko (Asturias)
2012 La Nucia udala (Alacant)
2013 Udala:
utzi Santanderko udala.
2015 Udala.
. Antequera udala
2007ko Melillako hiri autonomoa
JOAQUÍN BLUME saria

Bereziki nabarmendu den ikastetxea saritzeko irudian, urtean zehar kirola sustatzeko (lanagatik. 1959. Izendatua)

1982 Ikastetxe Ari.
1983 Batxilergo institutua José de Mora (Granada)
1984 I.N.E.F..
. Valdeluz ikastetxeko (Madrid)
1986 Kataluniako I.N.E.F.
1987 Colegio de San Estanislao Kotska
1988 - Maristas ikastetxean
1989 San Juan de la Peña. (Jaca-Huesca)
1990 Kataluniako eskola Kirola
1991 Granadako I.N.E.F.
1992 Malagako unibertsitatea
n Salamancako unibertsitatea
1994 Bartzelonako unibertsitate autonomoa
1995 Euskal Herrriko unibertsitatea
1996 Amat Marin zentroan
Bigarren hezkuntzako institutua Luzapena: Batxilergoa J.Blume
1997 Oviedoko unibertsitatea
1998 Ramiro de Maeztu institutuan
1999 Gipuzkoako eskola Castelló
2000 Valentziako unibertsitate politeknikoa
2001 Liceo - Bakea ” “ zirkulua (Coruña)
2002 Madrilgo unibertsitate konplutentsea
2003 Madrilgo unibertsitate politeknikoa
2004 Valladolideko unibertsitatea
2005 Granadako unibertsitatea
2006 Juan Carlos Erregea unibertsitatea
2007 Ortega y Gasset BHI
2008 Kirola eta jarduera fisikoaren zientzien fakultatean (GHIN.
2009 Cadizko unibertsitatea
2010 José Cela unibertsitateko “ ” Bidea
2011 San Antonio Unibertsitate Katolikoa (UCAM)
2012 Univerditat Jaume i. castelló.
2013 Gredos San Diego eskola
utzi Gizarte Etxea España-dakar zentroa
2015 Oinarrizko ikastetxea
. Ciudad Real - CEIP
2007ko Ortega y Gasset BHI, Madril

KIROLARI APLIKATUTAKO IRUDIAN, ARTEAK ETA ZIENTZIAK saria

Duen profesionala saritzeko al dute lanean ari bada, gorputz eta kirol jarduera bultzatzea eta zabaltzea bada edo lana modu berezi edo lagundu bizi-zikloan profesionala (2002an Eratu).

2002 Eduardo Arroyo, Juan Rodríguez Pintorea
2003 Raul Cancio Jauregia Kazetari grafikoa
2004 Santiago Calatrava Valls Arkitektoa
2005 Álvaro Lomba. Kazetaria
2006 Pedro García Guillén Medikua
2007 Pedro Ferrándiz González Zuzendaria
2008 Valentín Fuster Carulla Medikua
2009 John Carlin dorrea (kazetaria) Kazetaria
2010 Publizitate-agentzia Villar-rosàs
2011 Jose Domingo Castañok. Kazetaria
2012 Dorna Sports, S.L.
2013 Víctor Santamaría Montero Kazetaria
utzi Eduardo Anitua Sánchez eta Mikel Álvarez Aldekoa Medikuak
2015 GHIN 50. urteurrena.
. Élida Vazquez eta Benilde Alfaro (hautagaitza bateratua) Irakasleak
2007ko Javier Fesser eta David ' Gidoilariak

FERNANDO OCHOAK FERNÁNDEZ saria

Ibilbidea: una vida saritzeko. horrela, nabarmen, praktikan, antolatu, zuzendu, bultzatu eta garatu zuten Kirola (Izendatua 2009an).

2008 Ia Ángel Nieto Motoziklismoa
2009 Severiano Ballesteros Sota Golfa
2010 Manuel Santana Martínez Tenisa
2011 Alfredo Di Stefano Laulhe Futbola
2012 Emma Villacieros Machimbarrena Golfa
2013 Federico Martín Bahamontes Txirrindularitza
utzi Leopoldo Rodés Castañé (Titulua hilondoko) Enpresa
2015 Pedro Ferrándiz Saskibaloia
. Jesús García Bragado Atletismoa
2007ko Juan de Dios Román Eskubaloia

Arkitekturako saria EMAN

Arkitekto edo saritzeko, arkitektura-lan hartan zehar, urteko, obra edo esku-hartze berezi batek multzo batek ez dute bizitzan zehar, beti arkitekturaren inguruko kirol (1997. urtean Eratutako) (2002. urtea Amaitu)

1996 Javier Ortegaren Uribe-Echevarria Arkitektoa
1997 Pita Estanislao Pérez Arkitektoa
1998 Ex-aequo:
Antonio Ortiz García Arkitektoa
Villalón, Antonio Gurutzea Arkitektoa
1999 Ex-aequo:
Esteve Bonell Kostaldea Arkitektoa
Guitart, Josep M. Arkitektoa
Francisco Rius Camps Arkitektoa
2000 Joan Margarit Consarnau Arkitektoa
Carles Buxadé Ribot Arkitektoa
2001 Joaquín Pujol Simón Arkitektoa