Clasificación Paralímpica Tokio 2020

Logo JJ OO Paralímpicos Tokio 2020
  • DEPORTISTAS E EQUIPOS ESPAÑOIS CLASIFICADOS PARA Os XOGOS PARALÍMPICOS DE TOKIO 2020. Deportes pendentes de clasificación; deportes que non conseguiron a clasificación; prazos de clasificación
  • Número de prazas obtidas: 95 - (Actualización: 3 de agosto de 2021)
  • ***Deportes onde xa se obtiveron prazas nominais ou a praza para España

Salvo modificacións de última hora, 5 dos 22 deportes do programa paralímpico –boccia, goalball, hípica, rugby en cadeira de rodas e voleibol sentado- NON contarán con participación española, ao non clasificar a ningún equipo/deportista.

Boccia.- Ningún clasificado no C. de Europa (Sevilla 2019) e Ránking pechado. Só opción por invitación.

Goalball.- Ni o equipo español masculino nin o feminino conseguiu a praza, nin no CM, nin nos C. de Europa, nin por ranking.

Hípica.- Ranking pechado ao 31 de xaneiro de 2020. Sen clasificados por España, só opción por invitación.

Rugby en Sr.- España está na división C europea e só teñen opción de clasificar aqueles países que xogan en división A.

Voleibol sentado.- La FEDDF non ten equipo desta especialidade, non existe proxecto deportivo.

 

 

Atletismo*** (22 prazas)

Deportistas/Equipos que obtiveron praza nominal ou a praza para España:

  • Álvaro do Amo
  • Nagore Folgado
  • Alba García
  • Sara Martínez
  • Miriam Martínez
  • Izaskun Osés
  • Javier Porras
  • Susana Rodríguez
  • Deliber Rodríguez
  • Sara Fernández 
  • Eduardo Uceda  

Guías:

  • Guillermo Rojo (Dep. apoio)
  • Joan Raga (Dep. apoio)
  • Jonatan Orozco (Dep. apoio)
  • Lorenzo Sánchez (Dep. apoio)
  • Celso Comesaña (Dep. apoio)
  • Jorge Gutiérrez (Dep. apoio)
  • Enric Martín (Dep. apoio)

Las prazas outorgadas ao país veñen definidas polos deportistas que conseguiron medalla en Campionato do Mundo de atletismo en Dubai 2019, onde os 6 deportistas que a conseguiron foron:

Atletismo

Adiatarou Iglesias (100m T12), Yassine Ouhdadi (5.000m T13), Kim López (peso T12), Héctor Cabrera (xavelina T12), Meritxell Playà (lonxitude T11), Iván Cano (lonxitude T13), máis 3 prazas máis para o país por cuartos postos. Polo terceiro e cuarto posto obtidos no Maratón de Londres por Gustavo Nieves e Alberto Suárez (Maratón T11/12). IPC outorgou catro prazas máis ao país.

Deportistas clasificados: Alberto Suárez, Gustavo Neves, Kim López, Héctor Cabrera, Iván Cano, Adiaratou Iglesias, Gerard Descarrega, Yassine Ouhdadi, Mª da Carmen Paredes, Desirée Vila e Sara Andrés

PROCESO DE CLASIFICACIÓN ATA Os JJ.PP. 2021/OBSERVACIÓNS  (NPC = País)

Máximo por país, 45 prazas en probas masculinas e 35 en probas femininas.

Obtienen una (1) praza de clasificación para o seu país o catro (4) primeiros deportistas dos Campionatos do Mundo de 2019 (Dubai, novembro) en cada proba de medalla no programa Paralímpico de Tokio 2020 (excluíndo o Maratón)

Haber alcanzado unha Marca Mínima de inscrición (MES) nunha competición recoñecida por World Para Athletics, entre o 1 de outubro de 2018 ata o 1 de agosto de 2021 para cada unha das probas individuais con medalla no Programa de Probas para Tokio 2021.

World Para Athletics establecerá un ranking de clasificación de 24 meses desde o 1 de

abril de 2019 ata o 1 de abril de 2021 para cada unha das probas individuais con medalla no Programa de Probas para Tokio 2021, excepto para as probas de medalla de maratón.

Para Maratón, conseguen unha (1) praza de clasificación para a súa NPC os dous (2) deportistas mellor clasificados no Top 6 de cada proba de maratón no Programa Paralímpico de Tokio 2021 que conseguisen un MES na Copa do Mundo de Maratón de World Para Athletics, que non conseguisen unha praza de clasificación por outro método. Tamén obteñen unha (1) praza de clasificación para a súa NPC o catro (4) primeiros deportistas dos Campionatos do Mundo de Maratón de 2019 en cada proba de medalla no Programa Paralímpico de Tokio 2020 (Londres). No caso de que non se celebre unha Copa do Mundo de Maratón de WPA 2021, World

Para Athletics empregará no seu lugar un Ranking de Clasificación de Maratón para cada unha das probas de maratón no Programa de Probas de Tokio 2020.

El Ránking de Clasificación de Maratón incorporará todas os maratóns recoñecidas por WPA desde o 1 de abril de 2019 ata o 1 de abril de 2021, excepto aquelas carreiras nas que a diferenza da inclinación entre a saída e a meta supere o 1:1000, isto é, 1 metro por quilómetro.

Bádminton
Bádminton

Máximo de prazas de clasificación que poderá concederse a un NPC é 21, once (11) prazas para probas masculinas e dez (10) prazas de clasificación para probas femininas. Poderán realizarse excepcións polo método de Invitación da Comisión Bipartita.

Asignación por Ránking. Publicación 1 de abril de 2021.

Asignación por Invitación Comisión Bipartita. 

Baloncesto SR*** (2 prazas)

Equipos que obtiveron praza nominal ou a praza para España:

Baloncesto

- Equipo español feminino

- Almudena Montiel
- Virginia Pérez
- Sara Revuelta
- Agurtzane Egiluz
- Judith Núñez
- María Cruz Ruiz
- Beatriz Zudaire
- Lourdes Ortega
- Isabel López
- Sonia Ruiz
- Victoria Alonso
- Michell Navarro

- Equipo español masculino

- Alejandro Zarzuela
- Fran Lara
- Oscar Onrubia
- Agustín Alejos
- Amadou Diallo
- Daniel Stix
- Ignacio Ortega
- Pablo Zarzuela
- Asier García
- David Mouriz
- Jordi Ruiz
- Manuel Enrique Lorenzo Díaz

Máximo prazas por país, 1 masculino, 1 feminino.

Se clasifican directamente os equipos que consigan os primeiros postos no correspondente torneo masculino de cada un dos seguintes Campionatos Zonais de Baloncesto en Cadeira de Rodas da IWBF 2019, no noso caso 4 equipos de Europa IWBF, tanto para masculino como para feminino. 

Boccia

La praza de clasificación de equipo ou parellas é asignada ao NPC, non a un deportista ou equipo a título nominal.

En o caso da clasificación individual pola Lista do Ranking Mundial a praza é asignada ao deportista a título individual, non ao NPC.

Boccia

Plazas: Máximo (1) praza de clasificación de equipo/parellas para cada NPC en cada unha das probas de medalla de Equipos BC1/BC2, Parella BC3 e Parella BC4, e de dúas (2) prazas de clasificación por proba individual de medalla a aqueles NPCs que clasifiquen a un deportista exclusivamente para o torneo individual.

Obtienen una (1) praza de clasificación de Parellas ou Equipos para os seus respectivos Comités Paralímpicos Nacionales as parellas e equipos (excluíndo ao país anfitrión) que queden primeiros en cada un dos seguintes Campionatos Rexionais de Boccia da BISFed 2019. (Campionato de Europa en Sevilla, do 27 de agosto ao 1 de setembro)

También asignación por ranking.

 

Ciclismo*** (10 prazas)

Deportistas/Equipos que obtiveron praza nominal ou a praza para España:

 

  • Bellido Guerrero, Adolfo
  • Teruel Rovira, Eloy (Dep. Apoio)
  • Cabello Llamas, Alfonso
  • García-Marquina Cascallana, Luis Miguel
  • Garrote Muñoz, Sergio
  • Jaramillo Gallardo, Pablo Manuel
  • Reinoso Figuerola, Joan
  • Rider Ibáñez, Israel
  • Santas Asensio, Eduardo
  • Ten Argiles, Ricardo
  • Venge Balboa, Christian
  • Martín Infante, Noel (Dep. Apoio)

Obtienen una (1) praza de clasificación e ata o máximo das cotas por rexións, no caso de Europa 23 homes e 14 mulleres, aqueles NPCs mellor clasificados nos Rankings por Nacións, masculino e feminino, que se pechen o 31 de decembro de 2018.

Para manter a praza(s) asignada por este método, o correspondente NPC deberá inscribir polo menos a un deportista por praza por sexo asignada nunha das seguintes competicións:

Ciclismo

▪ Campionatos do Mundo de Pista de

Ciclismo Paralímpico UCI 2019

▪ Campionatos do Mundo de Estrada de

Ciclismo Paralímpico UCI 2019

▪ Cualquier Copa del Mundo de Carretera de Ciclismo Paralímpico UCI 2019

▪ Campionatos do Mundo de Pista de

Ciclismo Paralímpico UCI 2020

▪ Las dúas primeiras roldas da Copa do Mundo de Estrada de Ciclismo Paralímpico UCI 2021

Máximo de prazas de clasificación que poderá concederse a un NPC é 21, 14 prazas para probas masculinas e 7 prazas de clasificación para probas feminina (Tándem conta como 1 praza). Podrán realizarse excepcións polo método de Invitación da Comisión Bipartita.

Podrán clasificarse por Ranking ata o 6 de xuño de 2021

 

Esgrima SR

Máximo de prazas de clasificación que poderá concederse a un NPC é 20, 10 prazas para tiradores masculinos e 10 prazas de clasificación

Esgrima

para tiradores femeninos. Sistema de clasificación por Ránking, a 31 de mayo de 2021.

Fútbol-5*** (1 Plaza)

Equipos que obtiveron praza nominal ou a praza para España:

- Equipo español masculino

  • Acosta Rodríguez, Adolfo Samuel
  • Aguilar Carmona, Vicente
  • Alamar García, Sergio
  • El Haddaoui Rabii, Youssef
  • López Cuenca, Iván 
  • Martín Gaitán, Antonio Jesús
  • Cantero López, Pablo
  • Sánchez López, Miguel Ángel
  • Gutiérrez León, Pedro (Dep. Apoio)
  • Rodríguez Oliva, Sergio (Dep. Apoio)

Asignación prazas. Campión do Mundo 2018, Campionato de Europa 2019, 2 prazas, do 15 ao 24 de setembro en Roma.

Goalball

El número máximo de prazas de clasificación que poderá concederse a un NPC é unha (1) praza de clasificación de equipo masculino e unha

Goalbal

(1) praza de equipo feminino.

Plazas: O tres primeiros do CM de 2018 (masculino e feminino), Campión de Europa masculino e feminino (do 5 ao 14 outubro en Rostock, Alemaña), 2 primeiros do ranking mundial, para un total de 10 equipos.

Halterofilia Powerlifting*** (2 Plaza)

Deportistas femininas clasificadas

  • Loida Zabala Ollero en 50kg
  • Mª Montserrat Alcoba Membrilla en 79kg

El número máximo de prazas de clasificación que poderá asignarse a un Comité Paralímpico Nacional é oito (8) prazas para deportistas

Powerlifting

masculinos debidamente clasificados e oito (8) prazas para deportistas femininos. Se asigna ao deportista a título individual.

Asígnase por ranking ,, ata o 27 de xuño de 2021, os 8 primeiros deportistas de cada peso, e por Comisión Bipartita concedidas pola World Para Powerlifting e IPC (20 prazas en total)

Hípica

Plaza para o país, non a título individual, agás se é por Invitación da Comisión Bipartita, que si sería individual.

Hípica

Máx 4 prazas por país.

4 prazas aos 3 primeiros clasificados no CM de 2018

4 prazas para os 7 primeiros países do ranking

4 prazas para o campión de Europa

A nivel individual vai por Ranking e Invitación Bipartita. A Lista do Ranking Individual de Hípica Paralímpica FEI que cobre o período comprendido entre o 1 de xaneiro de 2019 e o 31 de xaneiro de 2020 é un ranking individual elaborado con base nos puntos que un deportista acumule utilizando como máximo o seis (6) mellores resultados obtidos en Competicións Clasificatorias de Hípica Paralímpica da FEI.

Haber conseguido polo menos unha puntuación do sesenta e dous por cento (62%) nunha proba individual ou por equipo nunha Competición de Hípica Paralímpica da FEI de nivel 3* ou superior celebrada entre o 1 de xaneiro de 2019 e o 5 de xullo de 2021

Judo (3 prazas)

Plaza a título nominal.

Deportistas clasificados: 

  • Sergio Ibáñez
  • Álvaro Gavilán
  • Marta Arce

Máx 13 prazas por país, 7 prazas masculinas, 6 femininas.

Judo

Asignación de prazas por ranking mundial.

Obtienen una (1) praza de clasificación para o seu respectivo Comité Paralímpico Nacional os deportistas masculinos e femininos B1 clasificados ata o posto vixésimo (20º) na lista do Ranking Mundial de Judo 2020 que se peche o 31 de maio de 2021.

Natación*** (26 prazas)

24 Plazas

Deportistas clasificados: 

  • Alonso Morales, Michelle
  • Delgado Nadal, María
  • Edo Beltrán, Ariadna
  • Fernández Infante, Marta
  • Garrido Brun, Jacobo
  • Gascón Moreno, Sarai
  • Hernández Santos, Isabel Yinghua
  • Huerta Poza, Luis
  • Levecq Vives, David Julián
  • Llopis Sanz, Íñigo
  • Luque Ávila, Miguel
  • Marí Alcaraz-García, Josá Antonio
  • Marqués Soto, Nuria
  • Martínez Fernández, Carlos
  • Martínez Tajuelo, Miguel Ángel
  • Martos Minguet, Sergio Salvador
  • Perales Fernández, María Teresa
  • Ponce Bertrán, Antoni
  • Rodríguez Veloso, Sebastián
  • Rojas Cabrera, Alejandro Yared
  • Salguero Galisteo, Óscar
  • Sánchez Sierra, David
  • Torres Ramis, Xavier
  • Zudaire Borrezo, Nahia
  • Iván Salguero
  • Eva Coronado

Plaza ao país, excepto as que sexan por invitación.

El número máximo de prazas de clasificación que pode asignarse a un NPC é trinta e catro (34) prazas de masculino e vinte e oito (28) prazas de feminino, dun máximo de sesenta e dous (62) prazas de clasificación por NPC.

Natación

La clasificación é por MQS ata o 1 de agosto de 2021.

Asignación prazas por CM, do 9 ao 15 de setembro en Londres (2 primeiros de cada proba), por marca mínima e por Invitación Bipartita (ata o 15 de abril 2021), total 340 masculinas e 280 femininas.

Piragüismo*** (5 prazas)

5 prazas:

Os clasificados son: Higinio Rivero VL2, Juan Valle KL3, Adrián Castaño KL1, Adrián Mosquera VL3 e Inés Felipe KL2.

Han conseguido as prazas para o país por quedar entre os 6 primeiros deportistas no CM de 2019:

Paracanoe

Se asigna ao país. Máximo 9 prazas, 5 masculinas e 4 femininas.

Las prazas virán dos seguintes campionatos:

  • 6 primeiros deportistas CM de 2019
  • 4 primeiros deportistas Copa do Mundo de 2021
Remo*** (2 praza)

Clase PR1. Javier Reja

Embarcación 4 con Timonel. Josefa Benítez (B2), Jorge Pineda (PR3), Enrique Floriano (B2) e Verónica Pulido (PR3). Temoneiro: Mª Estíbaliz Armendáriz (Dep. apoio)

La praza asígnase ao país. O número máximo de prazas de clasificación de embarcacións que poderá concederse a un NPC é dunha (1)

Remo

embarcación por proba con medalla para unha asignación máxima de catro (4) prazas de clasificación masculinas e (4) catro prazas de clasificación femininas (excluíndose os temoneiros).

Se clasifican por asignación de prazas no campionato do mundo de remo da FISA 2019, 25 de agosto ao 1 de setembro (Linz-Ottensheim, Austria) ou as regatas de Clasificación Continental, 27-29 de abril (Varese, Italia), unha regata a celebrar en 2021 para clasificar, ademais de invitación Bipartita

 

Rugby SR

Máximo un equipo mixto por país.

Clasificación:

  • Campión do mundo de 2018
  • 4 primeiros equipos no Campionato de Europa, División A

 

Rugby
Taekwondo*** (1 praza)

La praza conseguida para o país por quedar entre os 2 primeiros do ranking mundial de K43: Álex Vidal

Taekwondo

Se asigna praza ao país, non ao deportista.

El número máximo de prazas de clasificación que poderá concederse a un NPC é tres (3) prazas de clasificación para probas masculinas e tres (3) prazas de clasificación para probas femininas dun total de seis (6) prazas de clasificación, a condición de que todas estas prazas fosen gañadas a través dos métodos de asignación da lista do Ranking Mundial K44 e K43.

A asignación de prazas será por ranking mundial (12 masc e 12 femen de K44 e 6 masc e 6 femen de K43), por asignación en Europeo(2020, por determinar). Para os Torneos Clasificatorios Continentais de Asia e Europa, a praza ou prazas de clasificación serán asignadas ao deportista

mellor clasificado no ranking dese continente na lista do Ranking Mundial de World Para Taekwondo de WT que se peche o 1 de xaneiro de 2021.

También poden obter praza por invitación.

Tenis SR (4 prazas)

Deportistas clasificados: Martin De la Puente, Daniel Caverzaschi, Francesc Tur e Enrique Siscar Meseguer

La praza asígnase ao deportista a título nominal.

Asignación por ranking e por invitación.

Tenis

Clasifican o primeiros corenta (40) xogadores masculinos, non clasificados mediante outro método, no Ranking Mundial en Individuais de Tenis en Cadeira de Rodas que se peche o 8 de xuño de 2020.

Clasifican as primeiras vinte e dúas (22) xogadoras, non clasificadas mediante outro método, no Ranking Mundial en Individuais de Tenis en Cadeira de Rodas que se peche o 7 de xuño de 2021.

Clasifican os doce (12) primeiros xogadores quad clasificados no Ranking Mundial en Individuais de Tenis en Cadeira de Rodas de que se peche o 7 de xuño de 2021.

 

Tenis de mesa*** (8 prazas)

Deportistas que obtiveron praza nominal ou a praza para España:

8 prazas

  • Iker Sastre, clase 2
  • Álvaro Valera, clase 5
  • Jordi Morales, clase 6
  • Juan Bautista Pérez, clase 9
  • José Manuel Ruiz, clase 10
  • Eduardo Cuesta, clase 11
  • Miguel Ángel Toledo, clase 2
  • Francisco Javier López, clase 4

La praza asígnase ao deportista a título nominal.

Tenis de mesa

El número máximo de prazas de clasificación, por proba individual, que poderá concederse a un NPC é tres (3), para un máximo de trinta e tres (33) prazas masculinas e trinta (30) prazas femininas.

Asignación por Torneo de clasificación mundial, campionato Europa dic.2019 (o campión de cada proba), por invitación (ata o 15 de febreiro de 2021) e por ranking (ata 31 marzo de 2021)

Clases:

Masculino                             Femenino

Clase 1-----4                         Clase 1-2---5

Clase 2---- -8                        Clase 3----- 6

Clase 3-----10                       Clase 4----- 6

Clase 4----- 8                        Clase 5----- 2

Clase 5----- 4                        Clase 6----- 2

Clase 6----- 7                        Clase 7----- 2

Clase 7----- 7                        Clase 8----- 1

Clase 8----- 10                      Clase 9----- 1

Clase 9----- 5                        Clase 10----- 2

Clase 10----- 5                      Clase 11----- 1

Clase 11----- 4

Tiro con arco

1 Plaza:

Carmen Rubio

La praza asígnase ao NPC, non nominal, salvo a invitación.

El número máximo de prazas de clasificación que un NPC pode obter está baseado na táboa de máis baixo. Aquel NPC cuxos deportistas obtivesen unha praza como campión do mundo en individual e mixto (en cada sexo) en 2019 poderá pedir como máximo unha praza máis adicional de cota. Poderán facerse excepcións a través do método de asignación por Invitación da Comisión Bipartita.

Tiro con arco

Image removed.

Asignación de prazas segundo resultados Campionato de Europa e Campionato do Mundo. En o caso de que non se celebre un Torneo Continental Clasificatorio ou que non se ofreza unha proba de medalla nun Torneo Continental Clasificatorio en concreto, a praza (ou prazas) de clasificación

será asignada no Torneo Clasificatorio Mundial de 2021.

No caso de que non se celebre o Torneo Mundial de Clasificación, ou que non se ofreza unha proba de medalla nel, as correspondentes prazas serán asignadas aos NPCs mellor clasificados no Ranking Mundial de World Archery, a data 1 de xullo de 2021, ata un máximo dunha praza por

NPC, por proba de medalla, a condición de que non se clasificaron para esa categoría mediante outro método.

Tiro olímpico*** (1 praza)

Plaza para o país, conseguida na Copa do Mundo de Chateauroux de 2018 por: Juan Saavedra, modalidade de 50m carabina libre tendido R6 

La praza asígnase ao país.

El número máximo de prazas de clasificación que poderá asignarse a un NPC é doce (12), cun máximo de oito (8) prazas para calquera dos sexos.

Tiro

Asignación de praza directa nos Campionatos do Mundo de World Shooting Para Sport (WSPA) 2018 e 2019, e no tres Copas do Mundo de World Shooting Para Sport (WSPA) que haberá en 2018/2021 e que serán designadas como Clasificatorias para os Xogos Paralímpicos de Tokio 2021. Só poderá obter praza de clasificación se o resultado iguala ou supera márcaa/Puntuación Mínima de Clasificación (MQS) desa proba de medalla, entre o 1 de xaneiro de 2018 e o 15 de xullo de 2021.Toda praza que non poida ser asignada debido a esta restrición será asignada a través do Método de Invitación da Comisión Bipartita. Las prazas de asignación directa son outorgadas en orde cronolóxica en cada unha das competicións. Un deportista só poderá conseguir unha (1) praza de clasificación para o seu Comité Paralímpico Nacional. O número máximo de prazas de clasificación que un NPC poderá obter por proba de medalla ao longo de todas as competicións clasificatorias é tres (3).

As prazas de asignación directa son específicas para o sexo do que se trate e clasifican para ser inscritos na proba de medalla do programa dos Xogos Paralímpicos de Tokio 2020 onde fose orixinariamente conseguida esa praza. Os deportistas poderán ser inscritos en probas adicionais, a condición de que conseguisen unha Marca/Puntuación Mínima de Clasificación (MQS) na correspondente proba de medalla en polo menos una (1) Competición Recoñecida de WSP

Triatlón*** (7 praza)

Deportistas clasificados:

  • Eva Moral PTWC
  • Rakel Mateo en PTS2
  • Alejandro Sánchez Palomero en PTS4
  • Jairo Ruiz en PTS5 
  • Susana Rodríguez-Sara Loehr PTVI
  • Héctor Catalá-Gustavo Rodríguez PTVI
  • José Luis García-Pedro Andújar PTVI"

Deportistas de apoio:

  • Gustavo Rodríguez
  • Pedro José Andújar
  • Sara Loehr

Con respecto a Rio aumentouse en dous o número de probas para este deporte en Tokio, quedando 4 probas para homes e 4 para mulleres.

La praza de clasificación é asignada ao Comité Paralímpico Nacional (NPC) non a un deportista a título nominal.

Tríatlon

El número máximo de prazas de clasificación que poderá concederse a un NPC é dous (2) prazas de clasificación por proba de medalla dun máximo total de dezaseis (16) prazas de clasificación. Poderán concederse excepcións a través do método de Asignación por Invitación da Comisión Bipartita.

Clasificación por ranking e por invitación.

Praza por Ranking a determinar a data de peche en 2021

Voleibol sentado

Máximo 1 equipo por país, masculino e feminino.

Voley

Clasificación por Campionato do Mundo, Campeonatos Zonales, ranking e invitación.