Premios Nacionais do Deporte

Premios Nacionais do Deporte 2018

Ligazón á convocatoria do BOE

Convocatoria dos Premios Nacionais do Deporte mediante os cales se fai un expreso recoñecemento de persoas e entidades que, ben pola súa directa actividade ou iniciativa persoal, ben como partícipes no desenvolvemento da política deportiva, contribuíron en forma destacada a impulsar ou difundir a actividade físico-deportiva.

Premiados en 2018

  • Premio Rei Felipe:  ex aequo Regino Hernández e Alejandro Valverde
  • Premio Reina Letizia: Joana Pastrana
  • Premio Rei Juan Carlos: Ana Carrasco
  • Premio Reina Sofía: Sabrina Veiga Gutiérrez
  • Premio Princesa Leonor: Salma Celeste Paralluelo Ayingono
  • Premio Infanta Sofía: Fundación Sanitas
  • Trofeo Comunidade Iberoamericana: Yulimar Vermellas
  • Copa Barón de Güell:  Selección española de fútbol feminino sub 17
  • Copa Stadium: ex aequo Escola Universitaria Real Madrid-Universidade Europea e Fundación Ecomar 
  • Premio Consello Superior de Deportes: Concello de Don Benito
  • Trofeo Joaquín Blume:  Universidade de Xaén
  • Premio Nacional ás Artes e as Ciencias Aplicadas ao Deporte: COLEF  (Consello Xeral de Colexios Oficiais de Licenciados en Educación Física)
  • Premio Nacional Francisco Fernández Ochoa: Juan Carlos Navarro

HISTÓRICO DE PREMIADOS

Premio REINA LETIZIA

Para premiar á deportista española que máis se distinguiu durante o ano na súa actuación deportiva, tanto a nivel nacional como internacional (Instituido no ano 1983). O premio que antes se coñecía por Premio Reina Sofía, recibe o novo nome segundo resolución de 17 de marzo de 2015, do Presidente do Consello Superior de Deportes pola que se cambia a denominación dos premios.

1982 Marta Figueras Dotti   Golf
1983 Branca Fernández Ochoa   Esquí
1984 Marta Bobo Arce   Ximnasia
1985 Teresa Zabel Lucas   Vea
1986 Mª Cruz Díaz García   Atletismo
1987 Coral Bistuer Ruiz   Taekwondo
1988 Branca Fernández Ochoa   Esquí
1989 Ana Bautista Reyes   Ximnasia
1990 Sandra Myers   Atletismo
1991 Miriam Blasco Soto   Judo
1992 Miriam Blasco Soto   Judo
  Almudena Muñoz    
1993 Carmen Acedo Jorge   Ximnasia
1994 Arancha Sánchez Vicario   Tenis
  Conchita Martínez Bernat   Tenis
1995 Taymi Chappé Valladares   Esgrima
1996 Theresa Zabell Lucas   Vea
  Begoña Via-Dufresne Pereña    
1997 Isabel Fernández Gutiérrez   Judo
1998 Teodora Ruano Sanchón   Ciclismo
1999 Niurka Montalvo Amaro   Atletismo
2000 Isabel Fernández Gutiérrez   Judo
2001 Sheila Ferreiro Lapuente   Patinaxe
2002 Marta Domínguez Azpeleta   Atletismo
2003 Joane Somarriba Arrola   Ciclismo
2004 Beatriz Ferrer-Salat Serra de Migni   Hípica
2005 Gemma Mengual Civil   Natación
2006 Laia Sanz Pla-Giribert   Motociclismo
2007 María Teresa Martínez Jiménez   Atletismo
2008 Ex–aequo:    
  Virginia Ruano Pascual   Tenis
  Ana Isabel Medina Garrigues   Tenis
2009 Marta Domínguez Azpeleta   Atletismo
2010 Edurne Pasaban Lizarribar   Montaña
2011 Ex aequo:    
  Tara Pacheco Van Rinjsoever   Vea
  Berta Betanzos Mouro    
2012 Mariña Alabau Naira   Windsurf
2013 Mireia Belmonte i García   Natación
2014 Carolina Marín Martín   Bádminton
2015 Ruth Beitia   Atletismo
2016 Ex aequo:    
  Lydia Valentín   Halterofilia
  Maialen Chourraut   Piragüismo
2017 Sandra Sánchez Jaime   Karate
Premio REI FELIPE

Para premiar ao deportista español que máis se distinguiu durante o ano na súa actuación deportiva, tanto a nivel nacional como internacional (Instituido en 1982; Modificada a súa denominación pola Casa de SM o Rei en 1994, para non confundilo cos premios do Principado de Asturias, pola de “ Premio Nacional, Don Felipe de Borbón”). O premio que antes se coñecía por Premio Don Felipe de Borbón, recibe o novo nome segundo resolución de 17 de marzo de 2015, do Presidente do Consello Superior de Deportes pola que se cambia a denominación dos premios.

1982 José Marín Sospedra Atletismo
1983 Juan Antonio Corbalan Alfoncea Baloncesto
1984 José Manuel Abascal Gómez Atletismo
1985 José Amengual Domingo Act.Subacua.
1986 José Luís González Sánchez Atletismo
1987 Jorge Martínez Salvadores Motociclismo
1988 José Luís Doreste Branco Vea
1989 Manuel Pereira Senabre Esgrima
1990 Carlos Sainz Automobilismo
1991 Martín López Zubero Natación
1992 Miguel Indurain Larraya Ciclismo
1993 Jesús García Bragado Atletismo
  Valentín Massana Graza Atletismo
1994 José María Olazábal Monterola Golf
1995 Miguel Indurain Larraya Ciclismo
1996 Fermín Cacho Ruiz Atletismo
1997 Juan Llaneras Roselló Ciclismo
1998 Alex Corretja Verdegay Tenis
1999 Abel Antón Atletismo
2000 Ex-aequo:  
  Juan Llaneros Roselló Ciclismo
  Gervasio Deffer Angel Ximnasia deport.
2001 Pau Gasol Saez Baloncesto
2002 Alberto García Fernández Atletismo
2003 Juan Carlos Ferrero Donat Tenis
2004 David Cal Figueroa Piragüismo
2005 Fernando Alonso Díaz Automobilismo
2006 Rafael Nadal Parera Tenis
2007 Rafael Trujillo Villar Vea
2008 Rafael Nadal Parera Tenis
2009 Xavi Hernández Creus Fútbol
2010 Jorge Lorenzo Guerreiro Motociclismo
2011 Juan Carlos Navarro Feijoo Baloncesto
2012 Joel González Bonilla Taekwondo
2013 Javier Gómez Noya  Tríatlon
2014 Marc Márquez Aletà  Motociclismo
2015 Javier Fernández Patinaxe
2016 Saúl Craviotto Piragüismo
2017 Rafael Nadal Parera Tenis

 

Premio PRINCESA LEONOR
Para premiar ao/a deportista, menor de 18 anos, que máis se destacou durante o ano pola súa progresión deportiva (Instituido en 2009). O premio que antes se coñecía por Premio Princesa de Asturias S.A.R. Dona Leticia, recibe o novo nome segundo resolución de 17 de marzo de 2015, do Presidente do Consello Superior de Deportes pola que se cambia a denominación dos premios.
 
2009 Alberto Gavaldá Pina Atletismo
2010 Marc Márquez Alenta Motociclismo
2011 Ex-aequo: Piragüismo
  José Javier Cano Jiménez  
  Juan González Selecto  
  Marcus Cooper Walt  
  Javier Cabañín Barturén  
2012 Ana Peleteiro Brión Atletismo
2013 Ángela Salvadores Álvarez  
2014 Ex aequo: Aina Colom Mirou e Alex Márquez Alentà  
2015 Jesús Tortosa Taekwondo
2016 Hugo González Natación
2017 María Vicente García Atletismo
Premio REINA SOFÍA

Para premiar á persoa ou entidade que máis se destacou durante o ano por un xesto especialmente relevante de nobreza ou xogo limpo na práctica deportiva ou que prestase unha contribución especial á erradicación da violencia no deporte. (Instituido en 1983 como Premio Infantas de España SS.AA.RR. Dona Elena e Dona Cristina; Modificada a súa denominación no ano 2003). O premio que antes se coñecía por Premio Infanta de España Dona Elena, recibe o novo nome segundo resolución de 17 de marzo de 2015, do Presidente do Consello Superior de Deportes pola que se cambia a denominación dos premios.

1982 Asemblea Suprema da Cruz Vermella Española. Axuda manifestacións deport.
1983 José María Cagigal Gutiérrez A título póstumo
1984 Rafael Núñez Blanes (a título póstumo) Atletismo
1985 Constantino Esparcia Sánchez Atletismo
1986 José Luís Doreste Branco Vea
1987 Emilia Cano Camacho Atletismo
1988 Asociación Española Prensa Deportiva  
1989 Comisión Antidopaxe R.F.E.Atletismo  
1990 Xogo Limpo. R.F.E. de Fútbol  
1991 Pena “A Demencia” do C.B.Estudantes Baloncesto
1992 Colectivo “Voluntarios Olímpicos”  
  (Ana Cornudella-Albert Solé)  
1993 Protección Civil -Mº de Interior-  
  Dirección Gral, Protección Civil  
1994 Fermín Cacho Ruiz Atletismo
1995 Laurent Jalabert Ciclismo
1996 Mateo Garralda Larrumbe Balonmán
1997 Alex Corretja  
1998 Carlos Checa Cabreras Motociclismo
1999 Jesús Carballo Martínez Ximnasia
2000 Alfonso Pérez Muñoz Fútbol
2001 Ex-aequo:  
  José Manuel García Prades (Xogador “Valencia Vijusa”)
  Eduardo Sao Thiago (Adestrador equipo “O Pozo-Murcia”)
2002 Antonio Prats Cervera Porteiro Real Betis
2003 Corpos e Forzas de Seguridade do Estado  
2004 Instituto Navarro de Deporte e Mocidade  
2005 Axencia Mundial Antidopaxe (A.M.A.)  
2006 Viceconsejeria do Deporte da Xunta de Comunidades de Castela-A Mancha  
2007 Albert Puig Ortoneda Fútbol
2008 Samuel Sánchez González Ciclismo
2009 Club Montaña Pena Guara  
2010 Federación Andaluza de Fútbol  
2011 Sergi Barjuán Esclusa Fútbol
2012 Valencia Basket Club Baloncesto
2013 Alejandro Rodríguez Macías  
2014 Cartón Branco – Copa Coca Cola  
2015 Andrés Iniesta Fútbol
2016 Laura Sarosi Bádminton
2017 Juan Manuel Mata García Fútbol
Premio REI JUAN CARLOS

Para premiar ao deportista masculino ou feminino que polos resultados obtidos durante o ano supuxese a revelación máis significativa do panorama deportivo. (Instituido en 2003). O premio que antes se coñecía por Premio Infanta de España Dona Cristina, recibe o novo nome segundo resolución de 17 de marzo de 2015, do Presidente do Consello Superior de Deportes pola que se cambia a denominación dos premios.

2003 Fernando Alonso Díaz Automobilismo
2004 Rafael Martínez Barrena Ximnasia
2005 Branca Manchón Domínguez Vea
2006 Álvaro Bautista Arce Motociclismo
2007 Alberto Contador Velasco Ciclismo
2008 Ricard Rubio Vives Baloncesto
2009 Ex–aequo:  
  Tara Pacheco Van Rinjsoever Vea
  Berta Betanzos Mouro  
2010 Eusebio Cáceres López Atletismo
2011 Maverick Viñales Ruiz Motociclismo
2012 Ex aequo:  
  Tamara Echegoyen Domíngue Vea
  Sofía Toro Prieto  
  Ángela Pumariega Menéndez  
2013 Ona Carbonell i Ballestero Natación
2014 Carlos Sainz Vázquez de Castro Automobilismo
2015 Garbiñe Muguruza Tenis
2016 Marcus Cooper Piragüismo
2017 Jon Rahm Rodríguez Golf
Trofeo COMUNIDADE IBEROAMERICANA

Para premiar ao deportista iberoamericano que máis destacase durante o ano nas súas actuacións deportivas internacionais. (Instituido en 1981).

1981 Guillermo Vilas (Arxentina) Tenis
1982 Luís Mariano Delis Fournier (Cuba) Atletismo
1983 Ernesto Cantou (México) Atletismo
1984 Carlos Alberto de Eslamiada Lopes (Portugal) Atletismo
1985 Carlos Alberto de Eslamiada Lopes (Portugal) Atletismo
1986 Óscar Smith Becerra (Brasil) Baloncesto
1987 Rosa Mª Correia Dous Santos Mota (Portugal) Atletismo
1988 Javier Sotomayor (Cuba) Atletismo
1989 Arturo Barrios (México) Atletismo
1990 Gabriela Sabatini (Arxentina) Tenis
1991 Selección Xuvenil de Fútbol (Portugal) Fútbol
1992 Selección Cubana de Voleibol (Cuba) Voleibol
1993 Javier Sotomayor (Cuba) Atletismo
1994 Silvia Costa (Cuba) Atletismo
1995 Ana Fidelia Quirot (España) Atletismo
1996 Jefferson Leonardo Pérez Quesada (Ecuador) Atletismo
1997 Daniel García (México) Atletismo
1998 Manuela Machado (Portugal) Atletismo
1999 Ivan Pedroso (Cuba) Atletismo
2000 María Isabel Urrutia (Colombia) Halterofilia
2001 Juan Pablo Montoya (Colombia) Automobilismo
2002 Roberto Carlos dá Silva (Brasil) Fútbol
2003 Ronaldo Luís Nazario de Lima (Brasil) Fútbol
2004 Félix Sánchez Morcelo Atletismo
2005 Ronaldo de Assis Moreira Fútbol
2006 Anderson Luís de Souza (Brasil) Fútbol
2007 Lionel Andrés Messi Fútbol
2008 Sergio Leonel Agüero do Castelo  
  Kun Agüero (Arxentina) Fútbol
2009 César Augusto Ceo Filho Natación
2010 Luciana Paula Aymar Hockey Herba
2011 Cristiano Ronaldo do Santos Aveiro Fútbol
2012 Radamel Falcao García Fútbol
2013 Diego Pablo Simeone Fútbol
2014 Nairo Quintana Fútbol
2015 Jorge Sampaoli Fútbol
2016 Santiago Lange e Cecilia Carranza Fútbol
2017 Keylor Antonio Navas Gamboa Fútbol
Copa BARON DE GÜELL

Para premiar ao equipo ou Selección Nacional que máis se destacou pola súa actuación deportiva durante o ano. (Instituido en 1924)

1982 Equipo Nacional de Atletismo
1983 Selección Nacional de Baloncesto
1984 Selección Nacional de Baloncesto
1985 Selección Nacional de Atletismo
1986 Selección Feminina de Golf
1987 Equipo Español de Ximnasia Rítmica Deportiva
1988 Selección Nacional de Natación de Minusválidos
1989 Selección Nacional de Hockey sobre Patíns
1990 Selección Nacional de Waterpolo
1991 Selección Española de Balonmán
1992 Selección Olímpica de Hockey Feminino
1993 Selección Nacional de Baloncesto Senior Feminina
1994 Equipo Español de Espada Feminina
1995 Selección Feminina de Rugby
  Equipo Nacional de Trial
1996 Selección Nacional de Waterpolo
  Selección Nacional de Ximnasia Rítmica
1997 Equipo Español Maratón
1998 Selección Nacional de Baloncesto de Discipacitados Intelectuais
1999 Ex-aecuo:
  - Selección Española Baloncesto Junior
  - Selección Española de Fútbol Sub-20
2000 Equipo Español de Tenis - Copa Davis
2001 Selección Española de Fútbol sala
2002 Selección Nacional de Atletismo
2003 Seleccións Españolas feminina e masculina de baloncesto
2004 Equipo Español de Copa Davis
2005 Selección Española Balonmán (masculina)
2006 Selección Española Baloncesto (masculina)
2007 Selección Española Voleibol (masculina)
2008 Selección Española de Fútbol (masculina)
2009 Seleccións Españolas de Baloncesto (masculina-feminina)
2010 Selección Española de Fútbol
2011 Selección Española de Hockey Patíns (masculina)
2012 Selección Española de Waterpolo (feminina)
2013 Seleccións de Baloncesto Femininas
2014 ex aequo a: Selección Española Fútbol Feminino - Equipo Español Feminino de Ximnasia Rítmica
2015 Selección Española Masculina de Baloncesto
2016 Equipo Olímpico Español de Piragüismo
2017 Seleccións Masculina e Feminina de Hockey Patíns
Premio INFANTA SOFÍA

Para premiar á persoa ou entidade que pola súa propia actuación deportiva ou polo fomento da actividade doutros, destacouse especialmente na difusión e mellora da actividade deportiva entre persoas con discapacidade (Instituido en 1976). O premio que antes se coñecía por Premio Olimpia, recibe o novo nome segundo resolución de 17 de marzo de 2015, do Presidente do Consello Superior de Deportes pola que se cambia a denominación dos premios.

1982 Guillermo Cabezas Conde (Pte.F.E. Minusválidos)
1983 ANDE Asociación Nacional de Deporte Especial
1984 ANDE Asociación Nacional de Deporte Especial
1985 Club ADEMI (Baloncesto cadeira de rodas)
1986 Ou.N.C.E. Organización Nacional de cegos de España
1987 Ou.N.C.E. Organización Nacional de cegos de España
1988 Mariano Ruiz Ruiz (Pte. Ou.N.C.E.)
1989 ANDE Asociación Nacional de Deporte Especial
1990 CEPADIP Coordinadora Esp. De Pais de
  Diminuídos Psíquicos
1991 Xavi Torres Ramis - Natación
1992 Presidentes Paralimpiadas Barcelona e Madrid
1993 Comisión Deportes para Minusválidos do C.Ou.E.
1994 Xunta de Estremadura
1995 Xunta de Andalucia
1996 Comité Paralímpico Español
1997 Equipo de Boccia (Paralíticos Cerebrais)
1998 Federación Española de Deportes para Cegos
1999 Fundación Ou.N.C.E.
2000 Fundación Telefónica
2001 Comité Paralímpico Español
2002 Universidade Europea de Madrid
2003 Grupo Siro
2004 Federación Española para Minusválidos Físicos
2005 Plan Apoio ao Deporte Obxectivo Paralímpico (ADOP)
2006 Excmo. Sr. D. Juan Antonio Samarancha Torelló
2007 Fundación Andalucía Olímpica “Plan Paralímpicos Andaluces”
2008 Xogos Estremeños do Deporte Especial – JEDES
2009 Federacio d´esports adaptats da Comunitat Valenciana
2010 Fundación para a promoción do Deporte Ecuestre
2011 Vicente do Bosque González
2012 Iberdrola
2013 David Casinos Sierra
2014 Special Hockey Plus
2015 Miguel Carballeda
2016 Teresa Perales
2017 Fundación Á vez
Copa STADIUM

Para premiar á persoa ou entidade que se destacou pola súa especial contribución durante o ano a tarefas de promoción e fomento do deporte. (Instituido en 1923).

1982 Juan Antonio Samaranch Torelló. Presidente do C.I.Ou.
1983 Club Deportivo Caixa Madrid
1984 Club Náutico de Sevilla
1985 Club Atlético Montemas (Alacante)
1986 Programa T.V.E. “Obxectivo’92"
1987 Asociación Atlética Avilesina
1988 Real Grupo de Cultura Covadonga
1989 Unisport Andalucia (Universidade Deportiva Internacional)
1990 Cámaras TV e Fotógrafos de Prensa
1991 Federación Española de Piragüismo
1992 Asociación de Deportes Olímpicos A.D.Ou.
1993 Club Natación Metropole
1994 Club Natación Santa Olaya (Asturias)
1995 Club Larios
1996 Club Egara de Hockey Herba
1997 Fútbol Club Barcelona
1998 Instituto Navarro do Deporte
1999 Televisión Española
2000 Club de Campo Vila de Madrid
2001 Dirección Xeral de Deportes de Castela-A Mancha
2002 Federación Española de Baloncesto. Programa Escolar Sunny 3x3
2003 Candidatura Olímpica “Madrid 2012"
2004 Caixa de Aforros da Inmaculada de Aragón
2005 Tomás Pascual Sanz (a título póstumo)
2006 Axencia EFE
2007 Real Federación Española de Atletismo “Xogando ao Atletismo”
2008 Agrupación Deportiva do Corpo Nacional de Policía
2009 Organización da Volta Ciclista a España – UNIPUBLIC, S.A.
2010 Organización Campionatos Internacionais de España ATP “El Espinar”
2011 Club Natación Sabadell
2012 Fútbol Club Barcelona
2013 Fundación Trindade Alfonso - Real Grupo Cultural Covadonga (ex aequo)
2014 Lotarías e Apostas do Estado
2015 LaLiga4Sports
2016 Iberdrola
2017 Fundación Trindade Alfonso
Premio CONSELLO SUPERIOR DE DEPORTES

Para premiar á entidad local española que máis se destacou durante o ano polas súas iniciativas para o fomento do deporte, sexa na promoción e organización de actividades, sexan na dotación de instalacións comunitarias. (Instituido en 1982).

1982 Excmo. Concello de Plasencia
1983 Ilmo. Concello de Alcobendas (Madrid)
1984 Padroado Municipal de Deportes do Porto de Santa María (Cádiz)
1985 Excmo. Concello de Barcelona
1986 Excmo. Concello de San Sebastian dos Reyes (Madrid)
1987 Concello de Gandía (Valencia)
1988 Fundación Pública de Servizos de Alcalá de Henares (Madrid)
1989 Deputación Provincial de Palencia
1990 Concello de Las Rozas (Madrid)
1991 Ilmo. Concello da Coruña
1992 Excmo. Concello de Valladolid
1993 Excmo. Concello de San Sebastián
1994 Excmo. Concello de Vitoria-Gasteiz
1995 Excmo. Concello de Xixón
1996 Padroado Municipal de Deportes de Palencia
1997 Ex-aequo:
  Excmo. Concello de Sevilla
  Excmo. Ayto. Palma de Mallorca
1998 Excmo. Concello de Valencia
1999 Ex-aequo:
  Excmo. Concello de Madrid
  Concello de Las Rozas
2000 Ex-aequo:
  Concello de Desfalecemento (Forteventura)
  Concello de Murcia
2001 Ex-aequo:
  Excmo Concello de Cádiz
  Concello de Arganda del Rey
2002 Ex-aequo:
  Concello de Pamplona
  Concello de Gádor (Almería)
2003 Excmo. Concello de Valencia
2004 Cabildo Insular de Tenerife
2005 Ex-aequo:
  Concello de Almería
  Concello de Alcobendas
2006 Concello de Xixón-Padroado Municipal
2007 Comisión Deportes da FEMP
2008 Concello de Madrid-Candidatura Madrid 2016
2009 Concello de Vigo
2010 Concello de Leganés
2011 Concello de Navia (Asturias)
2012 Concello da Nucia (Alacante)
2013 Concello de Guadalaxara
2014 Concello de Santander
2015 Concello de León
2016 Concello de Antequera
2017 Cidade Autónoma de Melilla
Trofeo JOAQUIN BLUME

Para premiar ao centro docente que se distinguiu especialmente durante o ano polo seu labor de promoción e fomento do deporte. Instituido en 1959)

1982 Centros Educativos Tajamar de Madrid
1983 Instituto Bacharelato José de Moura (Granada)
1984 I.N.E.F. de Madrid
1985 Colexio Valdeluz (Madrid)
1986 I.N.E.F. de Cataluña
1987 Colexio San Estanislao de Kotska
1988 Colexio Maristas de Málaga
1989 C.P. San Juan de la Peña (Jaca-Huesca)
1990 Escola Catalá de Deportes
1991 I.N.E.F. de Granada
1992 Universidade de Málaga
1993 Universidade de Salamanca
1994 Universidade Autónoma de Barcelona
1995 Universidade Pais Vasco
1996 Centro Marín Amat
  Instituto de Educación Secundaria Ext. Bacharelato J.Blume
1997 Universidade de Oviedo
1998 Instituto Ramiro de Maeztu
1999 Colexio Deputación Castelló
2000 Universidade Politécnica de Valencia
2001 Circulo Deportivo Liceo “A Paz” (A Coruña)
2002 Universidade Complutense de Madrid
2003 Universidade Politécnica de Madrid
2004 Universidade de Valladolid
2005 Universidade de Granada
2006 Universidade Rei Juan Carlos
2007 I.E.S. Ortega e Gasset
2008 Facultade de Ciencias da Actividade Física e do Deporte de Madrid INEF
2009 Universidade de Cádiz
2010 Universidade “Camiño José Cela”
2011 Universidade Católica San Antonio (UCAM)
2012 Univerditat Jaume I de Castelló.
2013 Colexios Gredos San Diego
2014 Centro Socioeducativo Casa España-Dakar
2015 Colexio Base
2016 CEIP Ferroviario Cidade Real
2017 IES Ortega e Gasset, Madrid

 

Premio ás ARTES E As CIENCIAS APLICADAS Ao DEPORTE

Para premiar ao profesional que no exercicio da súa actividade destacouse por unha obra ou contribuíse a impulsar ou difundir a actividade físico-deportiva de forma singular ou ao longo da súa vida profesional. (Instituido no ano 2002).

2002 Eduardo Juan Arroio Rodríguez Pintor
2003 Raúl Cancio Palacio Xornalista gráfico
2004 Santiago Calatrava Valls Arquitecto
2005 Sebastián Álvaro Lomba Xornalista
2006 Pedro Guillén García Médico
2007 Pedro Ferrándiz González Directivo
2008 Valentín Fuster Carulla Médico
2009 John Carlin da Torre (xornalista) Xornalista
2010 Axencia de Publicidade Villar-Rosàs  
2011 José Domingo Castaño Solar Xornalista
2012 Dorna Sports, S.L.  
2013 Víctor Santamaría Montero Xornalista
2014 Eduardo Anitua Aldecoa e Mikel Sánchez Álvarez Médicos
2015 50 Aniversario INEF Madrid  
2016 Élida Alfaro e Benilde Váquez (candidatura conxunta) Profesoras
2017 Javier Fesser e David Marqués Guionistas

 

Premio FRANCISCO FERNÁNDEZ OCHOA

Para premiar a traxectoria dunha vida entregada, de maneira notoria, á práctica, organización, dirección, promoción e desenvolvemento do Deporte (Instituido no ano 2009).

2008 Anxo Neto Roldán Motociclismo
2009 Severiano Ballesteros Sota Golf
2010 Manuel Santana Martínez Tenis
2011 Alfredo Dei Stefano Laulhe Fútbol
2012 Emma Villacieros Machimbarrena Golf
2013 Federico Martín Bahamontes Ciclismo
2014 Leopoldo Rodés Castañé (Título póstumo) Empresario
2015 Pedro Ferrándiz Baloncesto
2016 Jesús García Bragado Atletismo
2017 Juan de Deus Román Balonmán

 

Premio de ARQUITECTURA DEPORTIVA

Para premiar a aquela obra arquitectónica ou arquitectos que, ao longo do ano, destacasen por unha actuación singular ou por unha obra de conxunto ao longo da súa vida, sempre relacionada coa arquitectura deportiva. (Instituido no ano 1997) (Extinguido ano 2002)

1996 Javier Ortega Uribe-Echevarria Arquitecto
1997 Estanislao Pérez Pita Arquitecto
1998 Ex-aequo:  
  Antonio Ortiz Garcia Arquitecto
  Antonio Cruz Villalón Arquitecto
1999 Ex-aequo:  
  Esteve Bonell Costa Arquitecto
  Josep M. Gil Guitart Arquitecto
  Francisco Rius Camps Arquitecto
2000 Joan Margarit Consarnau Arquitecto
  Carles Buxadé Ribot Arquitecto
2001 Joaquín Pujol Simón Arquitecto