Clasificación Paralímpica Tokio 2020

Logo JJ OO Paralímpics Tòquio 2020
  • ESPORTISTES I EQUIPS ESPANYOLS CLASSIFICATS PER Als JOCS PARALÍMPICS DE TÒQUIO 2020. Esports pendents de classificació; esports que no han aconseguit la classificació; terminis de classificació
  • Número de places obtingudes: 95 - (Actualització: 3 d'agost de 2021)
  • ***Esports on ja s'han obtingut places nominals o la plaça per a España

Salvo modificacions d'última hora, 5 dels 22 esports del programa paralímpic –boccia, goalball, hípica, rugbi en cadira de rodes i voleibol assegut- NO comptaran amb participació espanyola, al no haver classificat a cap equip/esportista.

Boccia.- Ningún classificat en el C. d'Europa (Sevilla 2019) i Ránking tancat. Solament opció per invitació.

Goalball.- Ni l'equip espanyol masculí ni el femení va aconseguir la plaça, ni en el CM, ni en els C. d'Europa, ni per ránking.

Hípica.- Ránking tancat a 31 de gener de 2020. Sense classificats per España, solament opció per invitació.

Rugby en SR.- España està en la divisió C europea i només tenen opció de classificar aquells països que juguen en divisió A.

Voleibol assegut.- La FEDDF no té equip d'esta especialitat, no existix projecte esportiu.

 

 

Atletisme*** (22 places)

Deportistas/Equipos que han obtingut plaça nominal o la plaça per a Espanya:

  • Álvaro de l'Amo
  • Nagore Folgado
  • Alba García
  • Sara Martínez
  • Miriam Martínez
  • Izaskun Osés
  • Javier Porras
  • Susana Rodríguez
  • Deliber Rodríguez
  • Sara Fernández 
  • Eduardo Uceda  

Guías:

  • Guillermo Rojo (Dep. suport)
  • Joan Raga (Dep. suport)
  • Jonatan Orozco (Dep. suport)
  • Lorenzo Sánchez (Dep. suport)
  • Celso Comesaña (Dep. suport)
  • Jorge Gutiérrez (Dep. suport)
  • Enric Martín (Dep. suport)

Las places atorgades al país venen definides pels esportistes que van aconseguir medalla en Campionat del Món d'atletisme a Dubai 2019, on els 6 esportistes que la van aconseguir van ser:

Atletisme

Adiatarou Iglesias (100m T12), Yassine Ouhdadi (5.000m T13), Kim López (pese T12), Héctor Cabrera (javelina T12), Meritxell Playà (longitud T11), Iván Cano (longitud T13), més 3 places més per al país per quarts llocs. Pel tercer i quart lloc obtinguts en la Marató de Londres per Gustavo Nieves i Alberto Suárez (Marató T11/12). IPC ha atorgat quatre places més al país.

Deportistas classificats: Alberto Suárez, Gustavo Nieves, Kim López, Héctor Cabrera, Iván Cano, Adiaratou Iglesias, Gerard Descarrega, Yassine Ouhdadi, Mª del Carmen Parets, Desirée Vila i Sara Andrés

PROCÉS DE CLASSIFICACIÓ FINS Als JJ.PP. 2021/OBSERVACIONS  (NPC = País)

Máximo per país, 45 places en proves masculines i 35 en proves femenines.

Obtienen una (1) plaça de classificació per al seu país els quatre (4) primers esportistes dels Campionats del Món de 2019 (Dubai, novembre) en cada prova de medalla en el programa Paralímpic de Tòquio 2020 (excloent la Marató)

Haber aconseguit una Marca Mínima d'inscripció (MES) en una competició reconeguda per World Para Athletics, entre l'1 d'octubre de 2018 fins a l'1 d'agost de 2021 per a cadascuna de les proves individuals amb medalla en el Programa de Proves per a Tòquio 2021.

World Para Athletics establirà un ránking de classificació de 24 mesos des de l'1 de

abril de 2019 fins a l'1 d'abril de 2021 per a cadascuna de les proves individuals amb medalla en el Programa de Proves per a Tòquio 2021, excepte para les proves de medalla de marató.

Para Maratón, aconseguixen una (1) plaça de classificació per a la seua NPC els dos (2) esportistes millor classificats en el Top 6 de cada prova de marató en el Programa Paralímpic de Tòquio 2021 que hagen aconseguit una MES en la Copa del Món de Marató de World Para Athletics, que no hagen aconseguit una plaça de classificació per un altre mètode. També obtenen una (1) plaça de classificació per a la seua NPC els quatre (4) primers esportistes dels Campionats del Món de Marató de 2019 en cada prova de medalla en el Programa Paralímpic de Tòquio 2020 (Londres). En el cas que no se celebre una Copa del Món de Marató de WPA 2021, World

Per a Athletics emprarà en el seu lloc un Ránking de Classificació de Marató per a cadascuna de les proves de marató en el Programa de Proves de Tòquio 2020.

El Ránking de Clasificación de Maratón incorporarà totes les maratons reconegudes per WPA des de l'1 d'abril de 2019 fins a l'1 d'abril de 2021, excepte aquelles carreres en les quals la diferència de la inclinació entre l'eixida i la meta supere l'1:1000, açò és, 1 metro per quilòmetre.

Bádminton
Bàdminton

Máximo de places de classificació que podrà concedir-se a un NPC és 21, onze (11) places per a proves masculines i deu (10) places de classificació per a proves femenines. Podran realitzar-se excepcions pel mètode d'Invitació de la Comissió Bipartida.

Asignación por Ránking. Publicació 1 d'abril de 2021.

Assignació per Invitació Comissió Bipartida. 

Baloncesto SR*** (2 places)

Equipos que han obtingut plaça nominal o la plaça per a Espanya:

Bàsquet

- Equip espanyol femení

- Almudena Montiel
- Virginia Pérez
- Sara Revuelta
- Agurtzane Egiluz
- Judith Núñez
- María Cruz Ruiz
- Beatriz Zudaire
- Lourdes Ortega
- Isabel López
- Sonia Ruiz
- Victoria Alonso
- Michell Navarro

- Equip espanyol masculí

- Alejandro Zarzuela
- Fran Lara
- Oscar Onrubia
- Agustín Alejos
- Amadou Diallo
- Daniel Stix
- Ignacio Ortega
- Pablo Zarzuela
- Asier García
- David Mouriz
- Jordi Ruiz
- Manuel Enrique Lorenzo Díaz

Màxim places per país, 1 masculí, 1 femení.

Se classifiquen directament els equips que aconseguisquen els primers llocs en el corresponent torneig masculí de cadascun dels següents Campionats Zonals de Bàsquet en Cadira de Rodes de la IWBF 2019, en el nostre cas 4 equips d'Europa IWBF, tant per a masculí com para femení. 

Boccia

La plaça de classificació d'equip o parelles és assignada al NPC, no a un esportista o equip a títol nominal.

En el cas de la classificació individual per la Llista del Rànquing Mundial la plaça és assignada a l'esportista a títol individual, no al NPC.

Boccia

Plazas: Màxim (1) plaça de classificació d'equip/parelles per a cada NPC en cadascuna de les proves de medalla d'Equipos BC1/BC2, Pareja BC3 i Pareja BC4, i de dos (2) places de classificació per prova individual de medalla a aquells NPCs que classifiquen a un esportista exclusivament per al torneig individual.

Obtienen una (1) plaça de classificació de Parelles o Equips per als seus respectius Comités Paralímpicos Nacionales les parelles i equips (excloent al país amfitrió) que queden primers en cadascun dels següents Campionats Regionals de Boccia de la BISFed 2019. (Campionat d'Europa a Sevilla, del 27 d'agost a l'1 de setembre)

También assignació per ránking.

 

Ciclisme*** (10 places)

Deportistas/Equipos que han obtingut plaça nominal o la plaça per a Espanya:

 

  • Bellido Guerrero, Adolfo
  • Teruel Rovira, Eloy (Dep. Suport)
  • Cabello Llamas, Alfonso
  • García-Marquina Cascallana, Luis Miguel
  • Garrote Muñoz, Sergio
  • Jaramillo Gallardo, Pablo Manuel
  • Reinoso Figuerola, Joan
  • Rider Ibáñez, Israel
  • Santas Asensio, Eduardo
  • Ten Argiles, Ricardo
  • Venge Balboa, Christian
  • Martín Infante, Noel (Dep. Suport)

Obtienen una (1) plaça de classificació i fins al màxim dels contingents per regions, en el cas d'Europa 23 hòmens i 14 dones, aquells NPCs millor classificats en els Ránkings per Nacions, masculí i femení, que es tanquen el 31 de desembre de 2018.

Per a mantindre la plaça(s) assignada per este mètode, el corresponent NPC haurà d'inscriure almenys a un esportista per plaça per sexe assignada en una de les següents competicions:

Ciclisme

▪ Campionats del Món de Pista de

Ciclisme Paralímpic UCI 2019

▪ Campionats del Món de Carretera de

Ciclisme Paralímpic UCI 2019

▪ Cualquier Copa del Mundo de Carretera de Ciclismo Paralímpico UCI 2019

▪ Campionats del Món de Pista de

Ciclisme Paralímpic UCI 2020

▪ Las dos primeres rondes de la Copa del Món de Carretera de Ciclisme Paralímpic UCI 2021

Máximo de places de classificació que podrà concedir-se a un NPC és 21, 14 places per a proves masculines i 7 places de classificació per a proves femenina (Tándem explica com 1 plaça). Podrán realitzar-se excepcions pel mètode d'Invitació de la Comissió Bipartida.

Podrán classificar-se per Ránking fins a 6 de juny de 2021

 

Esgrima SR

Máximo de places de classificació que podrà concedir-se a un NPC és 20, 10 places per a tiradors masculins i 10 places de classificació

Esgrima

para tiradores femeninos. Sistema de clasificación por Ránking, a 31 de mayo de 2021.

Futbol-5*** (1 Plaza)

Equipos que han obtingut plaça nominal o la plaça per a Espanya:

- Equip espanyol masculí

  • Acosta Rodríguez, Adolfo Samuel
  • Aguilar Carmona, Vicente
  • Alamar García, Sergio
  • El Haddaoui Rabii, Youssef
  • López Cuenca, Iván 
  • Martín Gaitán, Antonio Jesús
  • Cantero López, Pablo
  • Sánchez López, Miguel Ángel
  • Gutiérrez León, Pedro (Dep. Suport)
  • Rodríguez Oliva, Sergio (Dep. Suport)

Assignació places. Campió del Món 2018, Campionat d'Europa 2019, 2 places, del 15 al 24 de setembre a Roma.

Goalball

El nombre màxim de places de classificació que podrà concedir-se a un NPC és una (1) plaça de classificació d'equip masculí i una

Goalbal

(1) plaça d'equip femení.

Plazas: Els tres primers del CM de 2018 (masculí i femení), Campió d'Europa masculí i femení (del 5 al 14 octubre en Rostock, Alemanya), 2 primers del ránking mundial, per a un total de 10 equips.

Halterofilia Powerlifting*** (2 Plaza)

Deportistas femenines classificades

  • Loida Zabala Ollero en 50kg
  • Mª Montserrat Alcova Membrilla en 79kg

El nombre màxim de places de classificació que podrà assignar-se a un Comité Paralímpic Nacional és huit (8) places per a esportistes

Powerlifting

masculins degudament classificats i huit (8) places per a esportistes femenins. Se assigna a l'esportista a títol individual.

S'assigna per ránking,, fins al 27 de juny de 2021, els 8 primers esportistes de cada pes, i per Comissió Bipartida concedides per la World Per a Powerlifting i IPC (20 places en total)

Hípica

Plaza per al país, no a títol individual, excepte si és per Invitació de la Comissió Bipartida, que sí seria individual.

Hípica

Máx 4 places per país.

4 places als 3 primers classificats en el CM de 2018

4 places per als 7 primers països del ránking

4 places per al campió d'Europa

A nivell individual va per Ránking i Invitación Bipartita. La Llista del Rànquing Individual d'Hípica Paralímpica FEI que cobrix el període comprès entre l'1 de gener de 2019 i el 31 de gener de 2020 és un ránking individual elaborat sobre la base dels punts que un esportista acumule utilitzant com a màxim els sis (6) millors resultats obtinguts en Competicions Classificatòries d'Hípica Paralímpica de la FEI.

Haber aconseguit almenys una puntuació del seixanta-dos per cent (62%) en una prova individual o per equip en una Competició d'Hípica Paralímpica de la FEI de nivell 3* o superior celebrada entre l'1 de gener de 2019 i el 5 de juliol de 2021

Judo (3 places)

Plaza a títol nominal.

Deportistas classificats: 

  • Sergio Ibáñez
  • Álvaro Gavilán
  • Marta Arce

Máx 13 places per país, 7 places masculines, 6 femenines.

Judo

Assignació de places per ránking mundial.

Obtienen una (1) plaça de classificació per al seu respectiu Comité Paralímpic Nacional els esportistes masculins i femenins B1 classificats fins al lloc vinté (20º) en la llista del Ránking Mundial de Judo 2020 que es tanque el 31 de maig de 2021.

Natació*** (26 places)

24 Plazas

Deportistas classificats: 

  • Alonso Morales, Michelle
  • Delgado Nadal, María
  • Edo Beltrán, Ariadna
  • Fernández Infante, Marta
  • Garrido Brun, Jacobo
  • Gascón Moreno, Sarai
  • Hernández Santos, Isabel Yinghua
  • Huerta Poza, Luis
  • Levecq Vives, David Julián
  • Llopis Sanz, Íñigo
  • Luque Ávila, Miguel
  • Marí Alcaraz-García, Josá Antonio
  • Marqués Soto, Nuria
  • Martínez Fernández, Carlos
  • Martínez Tajuelo, Miguel Ángel
  • Martos Minguet, Sergio Salvador
  • Perales Fernández, María Teresa
  • Ponce Bertrán, Antoni
  • Rodríguez Veloso, Sebastián
  • Rojas Cabrera, Alejandro Yared
  • Salguero Galisteo, Óscar
  • Sánchez Sierra, David
  • Torres Ramis, Xavier
  • Zudaire Borrezo, Nahia
  • Iván Salguero
  • Eva Coronado

Plaza al país, excepte les quals siguen per invitació.

El nombre màxim de places de classificació que pot assignar-se a un NPC és trenta-quatre (34) places de masculí i vint-i-huit (28) places de femení, d'un màxim de seixanta-dos (62) places de classificació per NPC.

Natació

La classificació és per MQS fins a l'1 d'agost de 2021.

Assignació places per CM, del 9 al 15 de setembre a Londres (2 primers de cada prova), per marca mínima i per Invitación Bipartita (fins a 15 d'abril 2021), total 340 masculines i 280 femenines.

Piragüisme*** (5 places)

5 places:

Els classificats són: Higinio Rivero VL2, Juan Valle KL3, Adrián Castaño KL1, Adrián Mosquera VL3 i Inés Felipe KL2.

Han aconseguit les places per al país per quedar entre els 6 primers esportistes en el CM de 2019:

Paracanoe

Se assigna al país. Màxim 9 places, 5 masculines i 4 femenines.

Las places vindran dels següents campionats:

  • 6 primers esportistes CM de 2019
  • 4 primers esportistes Copa del Món de 2021
Reme*** (2 plaça)

Classe PR1. Javier Reja

Embarcació 4 amb Timonel. Josefa Benítez (B2), Jorge Pineda (PR3), Enrique Floriano (B2) i Verónica Pulido (PR3). Timoner: Mª Estíbaliz Armendáriz (Dep. suport)

La plaça s'assigna al país. El nombre màxim de places de classificació d'embarcacions que podrà concedir-se a un NPC és d'una (1)

Reme

embarcació per prova amb medalla per a una assignació màxima de quatre (4) places de classificació masculines i (4) quatre places de classificació femenines (excloent-se els timoners).

Se classifiquen per assignació de places en el campionat del món de rem de la FISA 2019, 25 d'agost a 1 de setembre (Linz-Ottensheim, Àustria) o les regates de Classificació Continental, 27-29 d'abril (Varese, Itàlia), una regata a celebrar en 2021 per a classificar, a més d'invitació Bipartita

 

Rugby SR

Máximo un equip mixt per país.

Classificació:

  • Campió del món de 2018
  • 4 primers equips en el Campionat d'Europa, División A

 

Rugbi
Taekwondo*** (1 plaça)

La plaça aconseguida per al país per haver quedat entre els 2 primers del ránking mundial de K43: Álex Vidal

Taekwondo

Se assigna plaça al país, no a l'esportista.

El nombre màxim de places de classificació que podrà concedir-se a un NPC és tres (3) places de classificació per a proves masculines i tres (3) places de classificació per a proves femenines d'un total de sis (6) places de classificació, sempre que totes estes places hagen sigut guanyades a través dels mètodes d'assignació de la llista del Ránking Mundial K44 i K43.

L'assignació de places serà per ránking mundial (12 masc i 12 femen de K44 i 6 masc i 6 femen de K43), per assignació en Europeu(2020, per determinar). Per als Tornejos Classificatoris Continentals d'Àsia i Europa, la plaça o places de classificació seran assignades a l'esportista

millor classificat en el rànquing d'eixe continent en la llista del Rànquing Mundial de World Per a Taekwondo de WT que es tanque l'1 de gener de 2021.

También poden obtindre plaça per invitació.

Tenis SR (4 places)

Deportistas classificats: Martin De la Puente, Daniel Caverzaschi, Francesc Tur i Enrique Siscar Meseguer

La plaça s'assigna a l'esportista a títol nominal.

Assignació per ránking i per invitació.

Tenis

Clasifican els primers quaranta (40) jugadors masculins, no classificats mitjançant un altre mètode, en el Rànquing Mundial en Individuals de Tenis en Cadira de Rodes que es tanque el 8 de juny de 2020.

Clasifican les primeres vint-i-dos (22) jugadores, no classificades mitjançant un altre mètode, en el Rànquing Mundial en Individuals de Tenis en Cadira de Rodes que es tanque el 7 de juny de 2021.

Clasifican els dotze (12) primers jugadors quad classificats en el Rànquing Mundial en Individuals de Tenis en Cadira de Rodes que es tanque el 7 de juny de 2021.

 

Tenis de taula*** (8 places)

Deportistas que han obtingut plaça nominal o la plaça per a Espanya:

8 places

  • Iker Sastre, classe 2
  • Álvaro Valera, classe 5
  • Jordi Morales, classe 6
  • Juan Bautista Pérez, classe 9
  • José Manuel Ruiz, classe 10
  • Eduardo Cuesta, classe 11
  • Miguel Ángel Toledo, classe 2
  • Francisco Javier López, classe 4

La plaça s'assigna a l'esportista a títol nominal.

Tenis de taula

El nombre màxim de places de classificació, per prova individual, que podrà concedir-se a un NPC és tres (3), per a un màxim de trenta-tres (33) places masculines i trenta (30) places femenines.

Assignació per Torneig de classificació mundial, campionat Europa des.2019 (el campió de cada prova), per invitació (fins a 15 de febrer de 2021) i per ránking (fins a 31 març de 2021)

Clases:

Masculino                             Femenino

Classe 1-----4                         Classe 1-2---5

Classe 2---- -8                        Classe 3----- 6

Classe 3-----10                       Classe 4----- 6

Classe 4----- 8                        Classe 5----- 2

Classe 5----- 4                        Classe 6----- 2

Classe 6----- 7                        Classe 7----- 2

Classe 7----- 7                        Classe 8----- 1

Classe 8----- 10                      Classe 9----- 1

Classe 9----- 5                        Classe 10----- 2

Classe 10----- 5                      Classe 11----- 1

Classe 11----- 4

Tir amb arc

1 Plaza:

Carmen Rubio

La plaça s'assigna al NPC, no nominal, excepte la invitació.

El nombre màxim de places de classificació que un NPC pot obtindre està basat en la taula de més baix. Aquell NPC els esportistes del qual hagen obtingut una plaça com a campió del món en individual i mixt (en cada sexe) en 2019 podrà demanar com a màxim una plaça més addicional de contingent. Podran fer-se excepcions a través del mètode d'assignació per Invitació de la Comissió Bipartida.

Tir amb arc

Image removed.

Assignació de places segons resultats Campionat d'Europa i Campionat del Món. En el cas que no se celebre un Torneo Continental Clasificatorio o que no s'oferisca una prova de medalla en un Torneo Continental Clasificatorio en concret, la plaça (o places) de classificació

serà assignada en el Torneig Classificatori Mundial de 2021.

En el cas que no se celebre el Torneig Mundial de Classificació, o que no s'oferisca una prova de medalla en ell, les corresponents places seran assignades als NPCs millor classificats en el Ránking Mundial de World Archery, a data 1 de juliol de 2021, fins a un màxim d'una plaça per

NPC, per prova de medalla, sempre que no s'hagueren classificat per a eixa categoria mitjançant un altre mètode.

Tir olímpic*** (1 plaça)

Plaza per al país, aconseguida en la Copa del Món de Chateauroux de 2018 per: Juan Saavedra, modalitat de 50m carabina lliure tendit R6 

La plaça s'assigna al país.

El nombre màxim de places de classificació que podrà assignar-se a un NPC és dotze (12), amb un màxim d'huit (8) places per a qualsevol dels sexes.

Tir

Assignació de plaça directa en els Campionats del Món de World Shooting Per a Sport (WSPA) 2018 i 2019, i en les tres Copes del Món de World Shooting Per a Sport (WSPA) que hi haurà en 2018/2021 i que seran designades com a Classificatòries per als Jocs Paralímpics de Tòquio 2021. Solament podrà obtindre plaça de classificació si el resultat iguala o supera la Marca/Puntuació Mínima de Classificació (MQS) d'eixa prova de medalla, entre l'1 de gener de 2018 i el 15 de juliol de 2021.Tota plaça que no puga ser assignada a causa d'esta restricció serà assignada a través del Mètode d'Invitació de la Comissió Bipartida. Las places d'assignació directa són atorgades en orde cronològic en cadascuna de les competicions. Un esportista solament podrà aconseguir una (1) plaça de classificació per al seu Comité Paralímpic Nacional. El nombre màxim de places de classificació que un NPC podrà obtindre per prova de medalla al llarg de totes les competicions classificatòries és tres (3).

Les places d'assignació directa són específiques per al sexe del que es tracte i classifiquen per a ser inscrits en la prova de medalla del programa dels Jocs Paralímpics de Tòquio 2020 on fóra originàriament aconseguida eixa plaça. Els esportistes podran ser inscrits en proves addicionals, sempre que hagen aconseguit una Marca/Puntuació Mínima de Classificació (MQS) en la corresponent prova de medalla en almenys una (1) Competició Reconeguda de WSP

Triatlón*** (7 plaça)

Deportistas classificats:

  • Eva Moral PTWC
  • Rakel Mateo en PTS2
  • Alejandro Sánchez Palomero en PTS4
  • Jairo Ruiz en PTS5 
  • Susana Rodríguez-Sara Loehr PTVI
  • Héctor Catalá-Gustavo Rodríguez PTVI
  • José Luis García-Pedro Andújar PTVI"

Esportistes de suport:

  • Gustavo Rodríguez
  • Pedro José Andújar
  • Sara Loehr

Con respecto a Rio s'ha augmentat en dos el nombre de proves per a este esport a Tòquio, quedant 4 proves per a hòmens i 4 per a dones.

La plaça de classificació és assignada al Comité Paralímpic Nacional (NPC) no a un esportista a títol nominal.

Triatló

El nombre màxim de places de classificació que podrà concedir-se a un NPC és dos (2) places de classificació per prova de medalla d'un màxim total de setze (16) places de classificació. Podran concedir-se excepcions a través del mètode d'Assignació per Invitació de la Comissió Bipartida.

Classificació per ránking i per invitació.

Plaza per Rànquing a determinar la data de tancament en 2021

Voleibol assegut

Màxim 1 equip per país, masculí i femení.

Voley

Classificació per Campionat del Món, Campeonatos Zonales, ránking i invitació.