Kirolaren Sari Nazionalak

Kirolaren Sari Nazionalak

Kirol kontseilu gorenak 1982tik entrega kirolaren sari nazionaletan, kirolariek, elkarteak, erakundeak eta bereizteko duten pertsonak nabarmendu dituzten bulkada edo heziketa fisikoa eta kirola sustatzeko.

Espainiako sari nazionalak biltzen dira, eta gaur egun, hamalau kategoriak, sariak Kirol artean, trofeoak eta kopa:

-Felipe sariaurtean, espainiako kirolaririk onena

-Letizia Erregina sariakirolari onenaren, espainiarra

-Leonor Printzesa sariakirolaririk onena emakumezkoen edo 18 urte baino gutxiago

-Sofía Infantaren sariakirol-jarduera, ezgaitasuna duten pertsonentzako

-Juan Carlos Erregea sariaargazkiak errebelatu, kirolaria, gizonezkoen edo emakumezkoen

-Reina Sofía Saria, joko garbiari eta indarkeria erauztea

-Europako Batasuneko txapelketakirolaria, edo, edo erakunde, klub edo erakunde europar batasuneko kide den estaturen batean gehien nabarmendu bada urtean bere kirol jarduerak.

-Iberoamerikako Komunitateko Sariaiberoamerikako kirolaririk onena gizonezkoen, emakumezkoen edo,

-Baroi kopako Güell-, edo hautaketa-talde onenarentzako urteko

-Stadium kopapertsona edo entitate nabarmendu den kirola sustatzeko

-Kirol kontseilu goreneko sariaerakundea gehien, hain zuzen, espainiako tokiko bada kirola sustatzeko jarduerak edo kirol-instalazioak

-Garaikurra Joaquin Blumeri Buruzkoa Alegiaunibertsitatean edo zentroan, hain zuzen, Eskola kirolaren sustapena

-Arteen eta kirolari aplikatutako zientzien arloko, sari nazionalazuzendutako físico-deportiva jarduera

-Francisco Fernández Ochoa Sari Nazionala, kirolari eskainitako bizitza oso bat

Esteka BOE deialdia

Kirol kontseilu gorenaren egoitza elektronikoan esteka

SARITUTAKO HISTORIKOA

LETIZIA ERREGINA saria

Parte hartzeko aukera kirolari gehien gipuzkoaz espainiako urtean zehar kirol beren jardunean, estatuan zein nazioartean (Dibortziatuz Gero 1983. urtean). Saria, hots, Reina Sofía Saria jaso du, aurretik bidez ezagutzen zen izen berria martxoaren 17ko ebazpena, 2015eko arabera Kirol kontseilu goreneko Presidente du izena aldatzen den.

1982 Marta Figueras Dotti Golfa
1983 Blanca Fernández Ochoa Eski
1984 Marta Bobo Arce Gimnasia
1985 Teresa Zabel Lucas Bela
1986 Mª Cruz Díaz García Atletismoa
1987 Coral Bistuer Ruiz Taekwondoa
1988 Blanca Fernández Ochoa Eski
1989 Ana Bautista Reyes Gimnasia
1990 Sandra Myers Atletismoa
1991 Miriam Blasco Soto Judoa
1992 Miriam Blasco Soto Judoa
Almudena Muñoz
1993 Carmen Acedo Jorge Gimnasia
1994 Arantxa Sánchez Vicario Tenisa
Conchita Martínez Bernat Tenisa
1995 Taymi Chappé Valladares Eskrima
1996 Theresa Zabell Lucas Bela
Begoña Via-Dufresne Pereña
1997 Isabel Fernández Gutiérrez Judoa
1998 Teodora Ruano Sanchón Txirrindularitza
1999 Niurka Montalvo Aindurrin Atletismoa
2000 Isabel Fernández Gutiérrez Judoa
2001 Sheila Herrero Lapuente Patinajea
2002 Marta Domínguez Azpeleta Atletismoa
2003 Joane Somarriba Arrola Txirrindularitza
2004 Beatriz Ferrer-Salat Serra de Migni Hipika
2005 Gemma Mengual Zibila Igeriketa
2006 Laia Sanz Pla-Giribert Motoziklismoa
2007 María Teresa Martínez Jiménez Atletismoa
2008 Ex aequo –:
Virginia Ruano Pascual Tenisa
Ana Isabel Medina Garrigues Tenisa
2009 Marta Domínguez Azpeleta Atletismoa
2010 Edurne Pasaban Lizarribar Mendi
2011 Ex aequo:
Tara Pacheco Van Rinjsoever Bela
Berta Betanzos Moro
2012 Marina Alabau Naira Windsurfa
2013 Mireia Belmonte i García Igeriketa
2014 Carolina Marín Martín Badmintona
2015 Ruth Beitia Atletismoa
2016 Ex aequo:
Lydia Valentin Halterofilia
Maialen Chourraut Piraguismoa
2017 Sandra Sánchez Jaime Karatea
2018 Joana Pastranaren Eskutik Boxeoa
2019 Claudia Galizia Gortina Mendiko eskia
2020 Aparteko Saria
2021. Alexia Putellas Segura Futbola
2022 Susana Rodríguez Gacio Triatloia
FELIPE saria

Espainiako kirolaria saritzeko gehien gipuzkoaz bere jardunean, urtean zehar kirol, estatuan zein nazioartean (1982an Izendatua Ondorengoekin Hiltzen delako hartzen du espainiako errege etxea Aldatu; 1994an ez nahastu, asturiasko printzerriko sariak ordez, “ Don Felipe de borbón, Sari Nazionala ”). lehen saria izateagatik ezagutzen zen Felipe Jauna saria jaso du 2015eko martxoaren 17an ebazpenaren arabera izen berria. kirol kontseilu goreneko lehendakariarena, duen izena aldatzen da.

1982 José Marín Sospedra Atletismoa
1983 Juan Antonio Corbalan Alfoncea Saskibaloia
1984 José Manuel Abascal Gómez Atletismoa
1985 José Amengual Igandea Act.Subacua.
1986 José Luis González Sánchez Atletismoa
1987 Jorge Martínez Salbatzaileek Motoziklismoa
1988 José Luis Doreste Zuria Bela
1989 Manuel Pereira Senabre Eskrima
1990 Carlos Sainz Automobilismoa
1991 Martin Lopez Zubero Igeriketa
1992 Miguel Indurain Larraya Txirrindularitza
1993 Jesús García Bragado Atletismoa
Valentín Massana Gracia Atletismoa
1994 José María Olazábal Monterola Golfa
1995 Miguel Indurain Larraya Txirrindularitza
1996 Fermín Cacho Ruiz Atletismoa
1997 Juan Llaneras Roselló Txirrindularitza
1998 Alex Corretja Verdegay Tenisa
1999 Abel Antón Atletismoa
2000 Ex-aequo:
Juan Llaneros Roselló Txirrindularitza
Gervasio Deffer Angel Kirol Gimnasia.
2001 Pau Gasol Saez Saskibaloia
2002 Alberto García Fernández Jauna Atletismoa
2003 Juan Carlos Ferrero Donat Tenisa
2004 David Cal Figueroa Piraguismoa
2005 Fernando Alonso Díaz Automobilismoa
2006 Rafael Nadal Parera Tenisa
2007 Rafael Trujillo Villar Bela
2008 Rafael Nadal Parera Tenisa
2009 Xavi Hernández Creus Futbola
2010 Jorge Lorenzo Guerrero Motoziklismoa
2011 Juan Carlos Navarroren Feijoo Saskibaloia
2012 Joel González Bonilla Taekwondoa
2013 Javier Gómez Noyarekin; Triatloia
2014 Marc Márquez Aletà Motoziklismoa
2015 Javier Fernández Patinajea
2016 Saúl Craviotto Piraguismoa
2017 Rafael Nadal Parera Tenisa
2018 Ex-aequo:
Alejandro Valverde Txirrindularitza
Regino Hernández Snowboard
2019 Ricky Rubio Vives. Saskibaloia
2020 Aparteko Saria
2021. Jon Rahm Rodíguez Golfa
2022 Carlos Alcaraz Garfia Tenisa

LEONOR PRINTZESA saria
Zuzendariari, saritzeko kirolari 18 urtetik beherakoa bada urte gehien nabarmendu kirol progresioa (2009an Izendatua).
2009 Alberto Gavaldá Pina Atletismoa
2010 Marc Márquez Alenta Motoziklismoa
2011 Ex-aequo: Piraguismoa
José Javier Cano Jiménez
Juan González Mingranondo
Marcus Cooper Walt
Javier Cabañín Barturén
2012 Ana Peleteiro Brión Atletismoa
2013 Ángela Salbatzaileek Álvarez
2014 Ex aequo: Aina Colom begiratu eta Alex Márquez Alentà
2015 Jesús Tortosa Taekwondoa
2016 Hugo González Igeriketa
2017 María Vicente García Atletismoa
2018 Zeru-Salma Paralluelo Ayingono Futbola/Atletismoa
2019 Alba Vázquez Ruiz. Igeriketa
2020 Aparteko Saria
2021. Adriana Cerezo Iglesias Taekwondoa
2022 Izan Ebaristok Pérez Saskibaloia
REINA Sofía Saria

Pertsona edo erakunde bati emandako saritzeko gehien nabarmendu bada urtean egindako keinu bat bereziki garrantzitsua edo kirol-praktikan, noblezia-joko garbia edo kontribuzio berezi bat eman bada indarkeria desagerrarazten en el deporte. (1983an Infantas sari gisa Izendatua Arinago Hitzen Bada, espainiako BEREN ERREGE GORENTASUN Elena eta Cristina; Aldatu izena 2003an). Saria, hots, ezagutzen zen Espainiako Infanta Elena, jaso baino lehen saria izateagatik izen berria martxoaren 17ko ebazpena, 2015eko arabera Kirol kontseilu goreneko Presidente du izena aldatzen den.

1982 Espainiako Gurutze Gorriaren batzar gorena. Kirol adierazpen laguntza.
1983 José María Cagigal Gutiérrez Hilondoko titulu bidez
1984 Rafael Núñez Blanes (a hilondoko titulua) Atletismoa
1985 Constantino Esparcia Sánchez Atletismoa
1986 José Luis Doreste Zuria Bela
1987 Emilia Cano Camacho Atletismoa
1988 Kirol-Prentsa Ditu Espainiako Elkartea
1989 R.F.E.Atletismo Dopinaren Aurkako batzordea
1990 Futbol-R.F.E. Joko garbia bultzatzen du.
1991 Peña “ C.B.Estudiantes Dementzia ” Saskibaloia
1992 Kolektiboa ” “ Boluntario Olinpikoak
(Ana Cornudella-Albert Solé)
1993 Babes Zibileko leihoetatik urrun dauden lekuetako -mº
Enplegurako Instituto Nazionalaren Zuzendaritza Nagusia, babes zibila
1994 Fermín Cacho Ruiz Atletismoa
1995 Laurent Jalabert Txirrindularitza
1996 Mateo Garralda Larrumbek Eskubaloia
1997 Alex Corretja
1998 Carlos Checa Cabreras Motoziklismoa
1999 Jesús Carballo Martínez Gimnasia
2000 Alfonso Pérez Muñoz Futbola
2001 Ex-aequo:
José Manuel García Prades (Jokalari “ Valentzia Vijusa ”)
Eduardo Sao Thiago (Talde Entrenatzaile “ Pozo-Murcia ”)
2002 Antonio Prats Cervera Atezain Real Betis
2003 Estatuko segurtasun indar eta kidegoekin
2004 Nafarroako kirol eta gazteriaren institutua
2005 Dopinaren Aurkako Munduko agentziaren (A.M.A.)
2006 Kirolaren sailburuordetza autonomia-erkidegoko Castilla-La Orban
2007 Albert Puig Ortoneda Futbola
2008 Samuel Sánchez González Txirrindularitza
2009 Mendi Club Peña Guarako Mendilerroa
2010 Andaluziako Futbol federazioa
2011 Sergi Barjuán Esklusa Futbola
2012 Valentzia Basket Clubi & 'B; Saskibaloia
2013 Alejandro Rodríguez Macías
2014 Txartel Zuria – Coca Cola Kopa
2015 Andrés Iniesta Futbola
2016 Laura Sarosi Badmintona
2017 Juan Manuel Mata Garcia Futbola
2018 Sabrina Vega Gutiérrez Xakea
2019 Carmen Ramos Erreal Kuarto Atletismoa
2020 Aparteko Saria
2021. Nafarroako kirolaren institutua
2022 Paloma del río eta Antonio Pampliega
JUAN CARLOS ERREGEA saria

Kirolaria saritzeko gizonezkoen edo emakumezkoen urtean lortutako emaitzetan eragin agerkundea gehiago kirol-garrantzitsu bat. (2003an Izendatua). Saria, hots, ezagutzen zen Espainiako Infanta Cristina, jaso baino lehen saria izateagatik izen berria martxoaren 17ko ebazpena, 2015eko arabera Kirol kontseilu goreneko Presidente du izena aldatzen den.

2003 Fernando Alonso Díaz Automobilismoa
2004 Rafael Martínez Barrena Gimnasia
2005 Blanca Plapa Domínguez Bela
2006 Álvaro Bautista Arce Motoziklismoa
2007 Alberto Kontadore Velasco Txirrindularitza
2008 Ricard Rubio Vives Saskibaloia
2009 Ex aequo –:
Tara Pacheco Van Rinjsoever Bela
Berta Betanzos Moro
2010 Eusebio Cáceres López Atletismoa
2011 Maverick Viñales Ruiz Motoziklismoa
2012 Ex aequo:
Tamara Echegoyen Domíngue Bela
Sofía Toro Prieto
Ángela Pumariega Menéndez
2013 Ona Carbonell i Ballestero Igeriketa
2014 Carlos Sainz vázquez de Castro Automobilismoa
2015 Garbiñe Muguruza Tenisa
2016 Marcus Cooper Piraguismoa
2017 Jon Rahm Rodríguez Golfa
2018 Ana Carrasco Motoziklismoa
2019 Adiadaratou Iglesias Forneiro Atletismoa
2020 Aparteko Saria
2021. Alberto Ginés López Eskalada
2022 Jordan Alejandro Díaz Fortúnen Atletismoa
IBEROAMERIKAKO Komunitateko Saria

Kirolaria saritzeko iberoamerikarra da, bada, urte horretan, hain zuzen, gehiago beren kirol-. nazioarteko (1981ean Izendatua).

1981 Guillermo Vilas Ikertzaileari Egingo Diote (Argentina) Tenisa
1982 Luis Mariano Delis Fournier (Kuba) Atletismoa
1983 Ernesto Cantó (Mexiko) Atletismoa
1984 Carlos Alberto soda Lopes (Portugal) Atletismoa
1985 Carlos Alberto soda Lopes (Portugal) Atletismoa
1986 Oscar Smith Becerra (Brasil) Saskibaloia
1987 Rosa Mª Dos Santos Correia Mota (Portugal) Atletismoa
1988 Javier Sotomayor (Kuba) Atletismoa
1989 Arturo Auzoak (Mexiko) Atletismoa
1990 Gabriela Sabatinik (Argentina) Tenisa
1991 Gazteen hautaketa futbol (Portugal) Futbola
1992 Kubako boleibol hautaketa (Kuba) Boleibola
1993 Javier Sotomayor (Kuba) Atletismoa
1994 Silvia Costa (Kuba) Atletismoa
1995 Ana Fidelia Quirot (Espainia) Atletismoa
1996 Jefferson Leonardo Pérez Quesada (Ekuador) Atletismoa
1997 Daniel García (Mexiko) Atletismoa
1998 Manuela Machado (Portugal) Atletismoa
1999 Ivan Pedroso (Kuba) Atletismoa
2000 María Isabel Urrutia (Kolonbia) Halterofilia
2001 Juan Pablo Montoya (Kolonbia) Automobilismoa
2002 Roberto Carlosen da Silva (Brasil) Futbola
2003 Ronaldo Luis Lima-Nazario (Brasil) Futbola
2004 Félix Sánchez Morcelo Atletismoa
2005 Ronaldo-Assis Moreira Futbola
2006 Anderson Luis de souzaren (Brasil) Futbola
2007 Lionel Andrés Messi Futbola
2008 Sergio Leonel Agüeron del Castillo
Kun Agüero (Argentina) Futbola
2009 César Augusto Zeru Filho Igeriketa
2010 Paula Aymar galdetu dio lucianari. Belar-Hockeya
2011 Cristiano Ronaldo do Santos elkarrizketatuko du, Aveiro Pixkanaka-Pixkanaka Futbola
2012 Radamel Falcao García Futbola
2013 Diego Pablo Simeone Futbola
2014 Nairo Quintana Futbola
2015 Jorge Sampaoli Futbola
2016 Santiago Lange eta Cecilia Karrantza Futbola
2017 Keylor Antonio Navas Gamboa Futbola
2018 Yulimar Gorriak Atletismoa
2019 Carlos Wagner Gularte Filho. Areto-Futbola
2020 Aparteko Saria
2021. Yulimar Gorriak Rodríguez Atletismoa
2022 Txirrindularitzako Panamericana konfederazioa Txirrindularitza
GÜELL-BARON kopa

Taldeari saritzeko edo Selekzio Nazional profesionalagatik nabarmendu den kirol jarduera urtean zehar. (Dibortziatuz Gero 1924an)

1982 Atletismo-Talde Nazionalak
1983 Saskibaloi selekzio nazionalak
1984 Saskibaloi selekzio nazionalak
1985 Selekzio nazionalak Atletismoa
1986 Emakumezkoen Golf-hautaketa
1987 Gimnasia erritmikoko Espainiako Taldeak Kirol
1988 Selekzio nazionalak minusbaliatuen Igeriketa
1989 Patin-hockeyko Selekzio Nazional
1990 Espainiako water-polo hautaketa
1991 Eskubaloiko espainiako hautaketa
1992 Emakumeen Hockeyko hautaketa olinpikoa
1993 Saskibaloiko Emakumezkoen Senior selekzio nazionalak
1994 Emakumezkoen Ezpata-Espainiako Taldeak
1995 Emakumezkoen Errugbi-hautaketa
Trial-eko Talde Nazionalak
1996 Espainiako water-polo hautaketa
Selekzio nazionalak Gimnasia Erritmikoa
1997 Espainiako Taldeak Maratoia
1998 Saskibaloi selekzio nazionalak Discipacitados Intelektual
1999 Ex-aecuo:
- Espainiako Junior Saskibaloi-Hautaketa
- Espainiako futbol selekzioak Sub-20
2000 Teniseko Davis Kopako Espainiako Taldeak -
2001 Espainiako Areto-Futbola
2002 Selekzio nazionalak Atletismoa
2003 Saskibaloiko emakumezkoen eta gizonezkoen Espainiako selekzioak
2004 Davis kopako Espainiako Taldeak
2005 Eskubaloiko Espainiako (gizonezkoen)
2006 Saskibaloiko Espainiako (gizonezkoen)
2007 Boleibol Espainiako (gizonezkoen)
2008 Espainiako futbol selekzioak ere (gizonezkoen)
2009 Espainiako saskibaloi selekzioak (masculina-femenina)
2010 Espainiako futbol selekzioak
2011 Patin-hockeyko Espainiako (gizonezkoen)
2012 Espainiako Water-Poloa (emakumezkoen)
2013 Emakumezkoen Saskibaloi-partida:
2014 ex aequo: Espainiako Emakumezkoen Espainiako Taldeak Emakumezkoen Futbol - Gimnasia erritmikoko
2015 Saskibaloiko gizonezkoen Espainiako
2016 Espainiako Talde Olinpikoko piraguismo
2017 Patin-hockeyko gizonezkoen eta emakumezkoen selekzioen
2018 17 Urtez beherakoen Emakumezkoen espainiako futbol selekzioak
2019 Espainiako saskibaloi (masculina-femenina)
2020 Aparteko Saria
2021. Talde nazionalak Tiro Olinpikoa
2022 Patinaje-talde nazionaleko
SOFÍA INFANTAREN saria

Pertsona edo erakunde bati emandako saritzeko berezko izaeragatik edo kirol jarduera sustatzeko, zabaltzeko eta besteen jardueraren bereziki nabarmendu hobetzea, ezgaitasuna duten pertsonentzako kirol (1976an Izendatua). lehen saria jaso du saria izateagatik ezagutzen zen olinpia, izen berria martxoaren 17ko ebazpena, 2015eko arabera kirol kontseilu goreneko Presidente du izena aldatzen den.

1982 Guillermo Buru Conde (Pte.F.E. Elbarriak)
1983 IBILI OIN-Kirol elkarte nazionala Berezia
1984 IBILI OIN-Kirol elkarte nazionala Berezia
1985 Club ADEMI (Saskibaloia gurpil-aulkian)
1986 ONCEK, Organización Nacional de ciegos de españa
1987 ONCEK, Organización Nacional de ciegos de españa
1988 Mariano Ruiz Ruiz (Tei. O.N.C.E.)
1989 IBILI OIN-Kirol elkarte nazionala Berezia
1990 CEPADIP Koordinatzailea guraso Esp.
Urritu Psikikoak
1991 Xavi Torres Ramis - igeriketa
1992 Lehendakariak Atlantako Paralinpiadak 1996an bartzelonan eta madrilen
1993 Ezinduentzako kirol del COE batzordea
1994 Extremadurako Junta
1995 Andaluziako Junta
1996 Espainiako Komite Paralinpikoak
1997 Talde arteko Boccia (Garun-Paralitikoak)
1998 Itsuentzako kirolen Espainiako Federazioa
1999 ONCE fundazioa
2000 Telefono-fundazioa
2001 Espainiako Komite Paralinpikoak
2002 Madrilgo unibertsitate europarrean
2003 Siro taldea
2004 Minusbaliatuentzako Fisikoak Espainiako Federazioa
2005 Kirolari laguntzea Helburu Paralinpikoa plana (ADOP)
2006 Juan Antonio Samarancha Torelló Jaun txit agurgarria
2007 Ede Andaluzia Olinpikoa Andaluziako ” “ Plan Paraolinpikoak
2008 Extremadurako – JEDES kirol jolasak
2009 Federacio d ´ adaptats esports, valentziako erkidegoko
2010 Zaldi Kirola sustatzeko fundazioa
2011 Vicente del Basoa González
2012 Iberdrola
2013 David Kasinoak Sierra
2014 Hockeyko Special Plusa
2015 Miguel, Carballeda
2016 Teresa Perales
2017 Ede parean
2018 Ede Sanitas
2019 Radio Televisión Española
2020 Aparteko Saria
2021. Ospitalea toledoko Parapléjicos nazionala
2022 Down-en sindromea fundazioari Madril
STADIUM kopa

Pertsona edo erakunde bati emandako saritzeko profesionalagatik nabarmendu den laguntza berezia: urte osoan zehar eta sustatzeko ekintzak kirola sustatzea. (Dibortziatuz Gero 1923an).

1982 Juan Antonio Samaranch Da Protagonista Torelló C.I.O. Lehendakari.
1983 Club Deportivo Caja Madrid
1984 Sevillako Klub Nautikoa
1985 Club Atlético Montemas (Alacant)
1986 TVEKO CANAL 24K EMATEN DU Programa “ Helburu ’ "92
1987 Avilesina Atletismo elkartea
1988 Real kultur taldeak Covadonga
1989 Unisport Andaluzia (Nazioarteko Kirol Unibertsitatea)
1990 TB kamera eta prentsa Argazkilari
1991 Espainiako piraguismoa federazioa
1992 Kirol Olinpikoak A.D.O. elkartea
1993 Igeriketa Kluba Metropole
1994 Igeriketa Kluba Santa Olaya (Asturias)
1995 Club Larios
1996 Egara belar-hockeyko kluba
1997 Bartzelona
1998 Nafarroako kirolaren institutua
1999 Espainiako telebista
2000 Villa de Madrid Club de Campo
2001 Kirol zuzendaritza nagusiak Castilla-La Orban
2002 Espainiako saskibaloi federazioak Sunny 3x3-ren Eskola-Programa.
2003 Hautagaitza Olinpikoa “ madril 2012 "
2004 Aurrezki kutxatan Inmaculada de Aragón
2005 Tomás Pascual Sanz (a hilondoko titulua)
2006 EFE Agentzia
2007 Espainiako atletismoko errege federazioa “ Jolasean ” atletismoa
2008 Polizia nazionalaren kidegoko Kirol Taldea
2009 Espainiako txirrindularitza itzuliko UNIPUBLIC, S.A. – antolaketa
2010 Espainiako Nazioarteko Txapelketak “ El Espinar ” ATP antolaketa
2011 Igeriketa Kluba Sabadell
2012 Bartzelona
2013 Ede Trinidad Alfonso - Real Kultur Taldea Covadonga (ex aequo)
2014 Estatuko loteria eta apustuen
2015 LaLiga4Sports
2016 Iberdrola
2017 Ede Trinidad Alfonso
2018 Ex-aequo:
2005Ean, fundazioa
Europako Errege Madrid-Universidad Unibertsitate Eskola
2019 Kiroleko goi mailako kontseilua Militar
2020 Aparteko Saria
2021. Real kultur taldeak Covadonga
2022 Real Club mediterraneoan zehar, Malaga
KIROL KONTSEILU GORENEKO saria

Espainiako tokiko erakundeari saritzeko gehien nabarmendu bada urtean zehar kirola sustatzeko ekimenak sustatzea, bai eta jarduerak antolatzea, komunitate-instalazioen zuzkidura. (1982an Izendatua).

1982 Udal txit Plasencia
1983 Ilmo. Alconbendaseko udalean (Madril)
1984 Kiroletako udal patronatua Puerto de Santa María (Cadiz)
1985 Bartzelonako udaleko Saila.
1986 Donostiako udal txit erregeen (Madril)
1987 Gandiako udala (Valentzia)
1988 Zerbitzuen fundazio publikoak alcala de henaresko (Madril)
1989 Foru aldundiak Palentzia
1990 Udalak Las Rozas (Madril)
1991 Udal Txit coruña
1992 Udal txit Valladolid
1993 Donostiako udal txit
1994 Udal txit Vitoria-Gasteiz
1995 Gijóngo udala saila.
1996 Udal kirol patronatua Palentzia
1997 Ex-aequo:
Sevillako udaletxea saila.
Palma de Mallorca saila. Bilboko udala.
1998 Valentziako udaletxe saila.
1999 Ex-aequo:
Madrilgo udala Saila.
Las Rozas udala
2000 Ex-aequo:
308. Udala (Fuerteventura)
Murtziako udala
2001 Ex-aequo:
Bilboko udal txit Cadiz
Ezazu Arganda del Rey-udala
2002 Ex-aequo:
Iruñeko udala
Gádor udala (Almeria)
2003 Valentziako udaletxe saila.
2004 Tenerifeko kabildoak
2005 Ex-aequo:
Almeriako udala
Alconbendaseko udalean
2006 Udal Gijón-patronato udala
2007 Espainiako udal eta Kirol batzordea
2008 Madril 2016 Madrid-Candidatura udala
2009 Vigoko udala
2010 Leganes udala
2011 Asturiaseko Mendebaldean Daude Naviako udala (Asturias)
2012 Udalak Nucia (Alacant)
2013 Guadalajarako udala
2014 Santanderko udala.
2015 Leongo udala
2016 Antequera udala
2017 Melillako hiri autonomoko
2018 Don benitoren udala
2019 Azuqueca de Henares udala
2020 Aparteko Saria
2021. Arrano-udala
2022 Getafeko udala
Garaikurra JOAQUIN BLUMERI BURUZKOA ALEGIA

Ikastetxeari saritzeko nabarmendu den gipuzkoaz urte batez ere, sustapen-lanak eta kirola sustatzea. Dibortziatuz Gero 1959an)

1982 Ikastetxeak madrilgo Pilarea
1983 Batxilergoko institutua José de Mora (Granada)
1984 Madrilgo I.N.E.F.
1985 Ikastetxe Valdeluz (Madril)
1986 Kataluniako I.N.E.F.
1987 'Colegio San Estanislao Kotska-
1988 Malagako Maristas Ikastetxearen
1989 San Juan de la Peña (Jaca-Huesca)
1990 Kataluniako eskola-Kirolak
1991 Granadako I.N.E.F.
1992 Malagako unibertsitatea
1993 Salamancako unibertsitatea.
1994 Bartzelonako unibertsitate autonomoa
1995 Euskal Herriko unibertsitatea
1996 Zentro Marín Amat
Bigarren hezkuntzako institutua Batxilergoko J.Blume Luz.
1997 Oviedoko unibertsitatea
1998 Ramiro de Maeztu institutu
1999 Aldundiak Castelló elkargo
2000 Valentziako unibertsitate politeknikoa
2001 Kirol-zirkulu Liceo “ bakea ” (Coruña)
2002 Madrilgo unibertsitate konplutentsea
2003 Madrilgo unibertsitate politeknikoa
2004 Valladolideko unibertsitatea
2005 Granadako unibertsitatea
2006 Universidad Rey Juan Carlos
2007 Ortega y Gasset BHI
2008 Jarduera fisikoaren eta kirolaren zientzien fakultatea, INEF, Madril
2009 Cadizko unibertsitatea
2010 Bidea ” José Cela unibertsitateko ”
2011 San Antonio Unibertsitate Katolikotik (UCAM)
2012 Univerditat Jaume i. castelló.
2013 Eskola Gredos San Diego
2014 Gizarte-Hezkuntzako zentroa España-dakar Etxea
2015 Oinarrizko ikastetxea
2016 Trenbide-ERMUAKO CEIP Ciudad Real
2017 IES Ortega y Gasset, madril
2018 Jaengo unibertsitatea
2019 Rafa Nadal Academy
2020 Aparteko Saria
2021. Granadako Hermenegildo Lanz BHI
2022 Alacanteko unibertsitatea

ARTEEN ETA KIROLARI APLIKATUTAKO ZIENTZIEN ARLOKO saria

Profesionalari saritzeko, baldin eta beren jarduera bada, edo obra edo nabarmendu behar da bultzatu beharreko ekarpen edo zabaltzea modu berezi edo jarduera físico-deportiva bere bizitza profesionala. (Dibortziatuz Gero 2002an).

2002 Eduardo Juan Erreka Rodríguez Pintorea
2003 Raul Cancio Jauregia Kazetari grafikoa
2004 Santiago Calatrava Valls Arkitektoa
2005 Sebastián Álvaro Lomba Kazetaria
2006 Pedro Guillén García Mediku
2007 Pedro Ferrándiz González Zuzendaritza
2008 Carulla: Valentín Fuster Mediku
2009 John Carlin de la Torre (kazetaria) Kazetaria
2010 Publizitate-agentzia Villar-rosàs
2011 José Domingo Castaño Eguzki Kazetaria
2012 Dorna Sports, S.L.
2013 Víctor Santamaría Montero Kazetaria
2014 Eduardo Anitua Aldecoa eta Mikel Sánchez Álvarez Mediku
2015 50. Urteurreneko, INEF, Madril
2016 Élida alfaroko eta Benilde Váquez (baterako hautagai-zerrenda) Irakasle
2017 Javier Fesserren eta David Markesa Gidoilari
2018 COLEF (elkargo ofizialen kontseilu nagusiarekin adostuak (gorputz-hezkuntzako lizentziadunentzako)
2019 Urritasunen bat duten pertsonen espainian kirolaren Liburu Zuria
2020 Aparteko Saria
2021. Podoactiva
2022 Alberto Palomar

FRANCISCO FERNÁNDEZ OCHOA saria

Saritzeko, emandako bizitza baten ibilbidea, handia, antolatu, zuzendu, praktikan, kirola sustatu eta garatzeko (Izendatua Arinago Hitzen Bada, 2009. urtean).

2008 Ángel Nieto Roldán Motoziklismoa
2009 Severiano Ballesteros Sota Golfa
2010 Manuel Santana Martínez Tenisa
2011 Alfredo Di Stefano Estadioan Laulhe Futbola
2012 Emma Villacieros Machimbarrena Golfa
2013 Federico Martín Bahamontes Ziklistari Txirrindularitza
2014 Leopoldo Rodés Castañé (hilondoko Titulua) Enpresaburu
2015 Pedro Ferrándiz Saskibaloia
2016 Jesús García Bragado Atletismoa
2017 Juan de Dios Román Eskubaloia
2018 Juan Carlos Navarroren Saskibaloia
2019 Emiliano Rodríguez Rodríguez
etaManuel Sainz Marquezen eskutik.
Saskibaloia
2020 Aparteko Saria
2021. Conrado Durantez Corral Olinpismoaren erreferentzia modura
2022 Raúl Entrerríos Eskubaloia

KIROL arkitektura-saria

Arkitektura-lan hura saritzeko edo dituzten arkitektoek, urtean zehar egindako ahaleginagatik nabarmendu zuten esku-hartze berezi bat edo obra multzo-bizitzan zehar, beti lotutako kirol-arkitektura. (Dibortziatuz Gero 1997an) (2002ko Iraungi)

1996 Javier Ortega Uribe-Echevarria Arkitektoa
1997 Estanislao Pérez Zerbait Seinalatzen Duenean Arkitektoa
1998 Ex-aequo:
Antonio Ortiz Garcia Arkitektoa
Antonio Cruz Villalón Dk Arkitektoa
1999 Ex-aequo:
Esteve Bonell Costa Arkitektoa
Josep M. Gil Guitart Arkitektoa
Francisco Rius Camps Arkitektoa
2000 Joan Margarit Consarnau Arkitektoa
Carles Buxadé Ribot Arkitektoa
2001 Joaquín Pujol Simón Arkitektoa