Kirolaren Sari Nazionalak

Kirolaren Sari Nazionalak

Kirol kontseilu gorenak 1982tik entrega kirolaren sari nazionaletan, kirolariek, elkarteak, erakundeak eta bereizteko duten pertsonak nabarmendu dituzten bulkada edo heziketa fisikoa eta kirola sustatzeko.

Espainiako sari nazionalak biltzen dira, eta gaur egun, hamalau kategoriak, sariak Kirol artean, trofeoak eta kopa:

-Premio Rey Felipeurtean, espainiako kirolaririk onena

-Premio Reina Letiziakirolari onenaren, espainiarra

-Premio Princesa Leonorkirolaririk onena emakumezkoen edo 18 urte baino gutxiago

-Premio Infanta Sofíakirol-jarduera, ezgaitasuna duten pertsonentzako

-Juan Carlos Erregea sariaargazkiak errebelatu, kirolaria, gizonezkoen edo emakumezkoen

-Premio Reina Sofía, joko garbiari eta indarkeria erauztea

-Europako Batasuneko txapelketakirolaria, edo, edo erakunde, klub edo erakunde europar batasuneko kide den estaturen batean gehien nabarmendu bada urtean bere kirol jarduerak.

-Iberoamerikako Komunitateko Sariaiberoamerikako kirolaririk onena gizonezkoen, emakumezkoen edo,

-Baroi kopako Güell-, edo hautaketa-talde onenarentzako urteko

-Stadium kopapertsona edo entitate nabarmendu den kirola sustatzeko

-Kirol kontseilu goreneko sariaerakundea gehien, hain zuzen, espainiako tokiko bada kirola sustatzeko jarduerak edo kirol-instalazioak

-Trofeo Joaquín Blumeunibertsitatean edo zentroan, hain zuzen, Eskola kirolaren sustapena

-Arteen eta kirolari aplikatutako zientzien arloko, sari nazionalazuzendutako físico-deportiva jarduera

-Francisco Fernández Ochoa Sari Nazionala, kirolari eskainitako bizitza oso bat

Esteka BOE deialdia

Kirol kontseilu gorenaren egoitza elektronikoan esteka

SARITUTAKO HISTORIKOA

LETIZIA ERREGINA saria

Parte hartzeko aukera kirolari gehien gipuzkoaz espainiako urtean zehar kirol beren jardunean, estatuan zein nazioartean (Dibortziatuz Gero 1983. urtean). lehen bidez ezagutzen zen Premio Reina Sofía saria jaso du, izen berria martxoaren 17ko ebazpena, 2015eko arabera kirol kontseilu goreneko Presidente du izena aldatzen den.

1982 Marta Figueras Dotti Golf
1983 Blanca Fernández Ochoa Eski
1984 Marta Bobo Arce Gimnasia
1985 Teresa Zabel Lucas Bela
1986 Mª Cruz Díaz García Atletismoa
1987 Coral Bistuer Ruiz Taekwondo
1988 Blanca Fernández Ochoa Eski
1989 Ana Bautista Reyes Gimnasia
1990 Sandra Myers Atletismoa
1991 Miriam Blasco Soto Judo
1992 Miriam Blasco Soto Judo
Almudena Muñoz
1993 Carmen Acedo Jorge Gimnasia
1994 Arancha Sánchez Vicario Tenisa
Conchita Martínez Bernat Tenisa
1995 Taymi Chappé Valladares Eskrima
1996 Theresa Zabell Lucas Bela
Begoña Via-Dufresne Pereña
1997 Isabel Fernández Gutiérrez Judo
1998 Teodora Ruano Sanchón Txirrindularitza
1999 Niurka Montalvo Amaro Atletismoa
2000 Isabel Fernández Gutiérrez Judo
2001 Sheila Herrero Lapuente Patinaje
2002 Marta Domínguez Azpeleta Atletismoa
2003 Joane Somarriba Arrola Txirrindularitza
2004 Beatriz Ferrer-Salat Serra de Migni Hipika
2005 Gemma Mengual Civil Igeriketa
2006 Laia Sanz Pla-Giribert Motoziklismoa
2007 María Teresa Martínez Jiménez Atletismoa
2008 Ex aequo –:
Virginia Ruano Pascual Tenisa
Ana Isabel Medina Garrigues Tenisa
2009 Marta Domínguez Azpeleta Atletismoa
2010 Edurne Pasaban Lizarribar Mendi
2011 Ex aequo:
Tara Pacheco Van Rinjsoever Bela
Berta Betanzos Moro
2012 Marina Alabau Naira Windsurf
2013 Mireia Belmonte i García Igeriketa
2014 Carolina Marín Martín Bádminton
2015 Ruth Beitia Atletismoa
2016 Ex aequo:
Lydia Valentín Halterofilia
Maialen Chourraut Piraguismoa
2017 Sandra Sánchez Jaime Karate
2018 Joana Pastrana Boxeoa
2019 Claudia Galicia Cortina Mendiko eskia
2020 Premio Extraordinario
2021. Alexia Putellas Segura Fútbol
2022 Susana Rodríguez Gacio Triatlón
FELIPE saria

Espainiako kirolaria saritzeko gehien gipuzkoaz bere jardunean, urtean zehar kirol, estatuan zein nazioartean (1982an Izendatua Ondorengoekin Hiltzen delako hartzen du espainiako errege etxea Aldatu; 1994an ez nahastu, asturiasko printzerriko sariak ordez, Sari Nazionala, “ Don Felipe de borbón ”). lehen saria ezagutzen zen Don Felipe de borbón saria izateagatik, izen berria martxoaren 17ko ebazpena, 2015eko arabera kirol kontseilu goreneko Presidente du izena aldatzen den.

1982 José Marín Sospedra Atletismoa
1983 Juan Antonio Corbalan Alfoncea Baloncesto
1984 José Manuel Abascal Gómez Atletismoa
1985 José Amengual Igandea Act. SUBACUA.
1986 José Luis González Sánchez Atletismoa
1987 Jorge Martínez Salvadores Motoziklismoa
1988 José Luis Doreste Blanco Bela
1989 Manuel Pereira Senabre Eskrima
1990 Carlos Sainz Automobilismoa
1991 Martín López Zubero Igeriketa
1992 Miguel Indurain Larraya Txirrindularitza
1993 Jesús García Bragado Atletismoa
Valentín Massana Gracia Atletismoa
1994 José María Olazábal Monterola Golf
1995 Miguel Indurain Larraya Txirrindularitza
1996 Fermín Cacho Ruiz Atletismoa
1997 Juan Llaneras Roselló Txirrindularitza
1998 Alex Corretja Verdegay Tenisa
1999 Abel Antón Atletismoa
2000 Ex-aequo:
Juan Llaneros Roselló Txirrindularitza
Gervasio Deffer Angel Kirol Gimnasia.
2001 Pau Gasol Saez Baloncesto
2002 Alberto García Fernández Atletismoa
2003 Juan Carlos Ferrero Donat Tenisa
2004 David Cal Figueroa Piraguismoa
2005 Fernando Alonso Díaz Automobilismoa
2006 Rafael Nadal Parera Tenisa
2007 Rafael Trujillo Villar Bela
2008 Rafael Nadal Parera Tenisa
2009 Xavi Hernández Creus Fútbol
2010 Jorge Lorenzo Guerrero Motoziklismoa
2011 Juan Carlos Navarro Feijoo Baloncesto
2012 Joel González Bonilla Taekwondo
2013 Javier Gómez Noya Triatlón
2014 Marc Márquez Aletà Motoziklismoa
2015 Javier Fernández Patinaje
2016 Saúl Craviotto Piraguismoa
2017 Rafael Nadal Parera Tenisa
2018 Ex-aequo:
Alejandro Valverde Txirrindularitza
Regino Hernández Snowboard
2019 Ricky Rubio Vives. Baloncesto
2020 Premio Extraordinario
2021. Jon Rahm Rodíguez Golf
2022 Carlos Alcaraz Garfia Tenisa

LEONOR PRINTZESA saria
Zuzendariari, saritzeko kirolari 18 urtetik beherakoa bada urte gehien nabarmendu kirol progresioa (2009an Izendatua).
2009 Alberto Gavaldá Pina Atletismoa
2010 Marc Márquez Alenta Motoziklismoa
2011 Ex-aequo: Piraguismoa
José Javier Cano Jiménez
Juan González Granado
Marcus Cooper Walt
Javier Cabañín Barturén
2012 Ana Peleteiro Brión Atletismoa
2013 Ángela Salvadores Álvarez
2014 Ex aequo: Aina Colom Miró eta Alex Márquez Alentà
2015 Jesús Tortosa Taekwondo
2016 Hugo González Igeriketa
2017 María Vicente García Atletismoa
2018 Salma Celeste Paralluelo Ayingono Fútbol/Atletismoa
2019 Alba Vázquez Ruiz. Igeriketa
2020 Premio Extraordinario
2021. Adriana Cerezo Iglesias Taekwondo
2022 Izan Almansa Pérez Baloncesto
REINA Sofía Saria

Pertsona edo erakunde bati emandako saritzeko gehien nabarmendu bada urtean egindako keinu bat bereziki garrantzitsua edo kirol-praktikan, noblezia-joko garbia edo kontribuzio berezi bat eman bada indarkeria desagerrarazten en el deporte. (Lehiaketetako sari gisa 1983an Infantas Aa.rr. doña Elena Eta Doña Cristina; espainiako ONDOKOAK aldatu izena 2003an). saria, hots, ezagutzen zen espainiako infanta Elena, jaso baino lehen Saria Izateagatik izen berria martxoaren 17ko ebazpena, 2015eko arabera kirol kontseilu goreneko presidente du izena aldatzen den.

1982 Espainiako Gurutze Gorriaren batzar gorena. Kirol adierazpen laguntza.
1983 José María Cagigal Gutiérrez Hilondoko titulu bidez
1984 Rafael Núñez Blanes (a hilondoko titulua) Atletismoa
1985 Constantino Esparcia Sánchez Atletismoa
1986 José Luis Doreste Blanco Bela
1987 Emilia Cano Camacho Atletismoa
1988 Kirol-Prentsa Ditu Espainiako Elkartea
1989 R.F.E.Atletismo Dopinaren Aurkako batzordea
1990 R.F.E. de fútbol, joko garbia bultzatzen du.
1991 Peña “ C.B.Estudiantes Dementzia ” Baloncesto
1992 Kolektiboa “ Voluntarios Olímpicos ”
(Ana Cornudella-Albert Solé)
1993 Babes Zibileko leihoetatik urrun dauden lekuetako -mº
Enplegurako Instituto Nazionalaren Zuzendaritza Nagusia, babes zibila
1994 Fermín Cacho Ruiz Atletismoa
1995 Laurent Jalabert Txirrindularitza
1996 Mateo Garralda Larrumbe Balonmano
1997 Alex Corretja
1998 Carlos Checa Cabreras Motoziklismoa
1999 Jesús Carballo Martínez Gimnasia
2000 Alfonso Pérez Muñoz Fútbol
2001 Ex-aequo:
José Manuel García Prades (Jugador “ Valencia Vijusa ”)
Eduardo Sao Thiago (Talde Entrenador “ Pozo-Murcia ”)
2002 Antonio Prats Cervera Portero Real Betis
2003 Estatuko segurtasun indar eta Cuerpos
2004 Nafarroako kirol eta gazteriaren institutua
2005 Dopinaren Aurkako Munduko agentziaren (A.M.A.)
2006 Kirolaren sailburuordetza autonomia-erkidegoko Castilla-La Orban
2007 Albert Puig Ortoneda Fútbol
2008 Samuel Sánchez González Txirrindularitza
2009 Mendi Club Peña Guarako Mendilerroa
2010 Andaluziako Futbol federazioa
2011 Sergi Barjuán Esclusa Fútbol
2012 Valentzia Basket Clubi & 'B; Baloncesto
2013 Alejandro Rodríguez Macías
2014 Tarjeta Blanca – Coca Cola Kopa
2015 Andrés Iniesta Fútbol
2016 Laura Sarosi Bádminton
2017 Juan Manuel Mata García Fútbol
2018 Sabrina Vega Gutiérrez Ajedrez
2019 Carmen Ramos Vellón Atletismoa
2020 Premio Extraordinario
2021. Nafarroako kirolaren institutua
2022 Paloma del río eta Antonio Pampliega
JUAN CARLOS ERREGEA saria

Kirolaria saritzeko gizonezkoen edo emakumezkoen urtean lortutako emaitzetan eragin agerkundea gehiago kirol-garrantzitsu bat. (2003an Izendatua). Saria, hots, ezagutzen zen Espainiako Infanta Cristina, jaso baino lehen saria izateagatik izen berria martxoaren 17ko ebazpena, 2015eko arabera Kirol kontseilu goreneko Presidente du izena aldatzen den.

2003 Fernando Alonso Díaz Automobilismoa
2004 Rafael Martínez Barrena Gimnasia
2005 Blanca Manchón Domínguez Bela
2006 Álvaro Bautista Arce Motoziklismoa
2007 Alberto Contador Velasco Txirrindularitza
2008 Ricard Rubio Vives Baloncesto
2009 Ex aequo –:
Tara Pacheco Van Rinjsoever Bela
Berta Betanzos Moro
2010 Eusebio Cáceres López Atletismoa
2011 Maverick Viñales Ruiz Motoziklismoa
2012 Ex aequo:
Tamara Echegoyen Domíngue Bela
Sofía Toro Prieto
Ángela Pumariega Menéndez
2013 Ona Carbonell i Ballestero Igeriketa
2014 Carlos Sainz vázquez de Castro Automobilismoa
2015 Garbiñe Muguruza Tenisa
2016 Marcus Cooper Piraguismoa
2017 Jon Rahm Rodríguez Golf
2018 Ana Carrasco Motoziklismoa
2019 Adiadaratou Iglesias Forneiro Atletismoa
2020 Premio Extraordinario
2021. Alberto Ginés López Eskalada
2022 Jordan Alejandro Díaz Fortún Atletismoa
IBEROAMERIKAKO Komunitateko Saria

Kirolaria saritzeko iberoamerikarra da, bada, urte horretan, hain zuzen, gehiago beren kirol-. nazioarteko (1981ean Izendatua).

1981 Guillermo Vilas (Argentina) Tenisa
1982 Luis Mariano Delis Fournier (Kuba) Atletismoa
1983 Ernesto Cantó (Mexiko) Atletismoa
1984 Carlos Alberto de Sosa Lopes (Portugal) Atletismoa
1985 Carlos Alberto de Sosa Lopes (Portugal) Atletismoa
1986 Oscar Smith Becerra (Brasil) Baloncesto
1987 Rosa Mª Correia Bi Santos Mota (Portugal) Atletismoa
1988 Javier Sotomayor (Kuba) Atletismoa
1989 Arturo Barrios (Mexiko) Atletismoa
1990 Gabriela Sabatini (Argentina) Tenisa
1991 Selección Juvenil de fútbol (Portugal) Fútbol
1992 Selección Cubana de Voleibol (Kuba) Voleibol
1993 Javier Sotomayor (Kuba) Atletismoa
1994 Silvia Costa (Kuba) Atletismoa
1995 Ana Fidelia Quirot (España) Atletismoa
1996 Jefferson Leonardo Pérez Quesada (Ekuador) Atletismoa
1997 Daniel García (Mexiko) Atletismoa
1998 Manuela Machado (Portugal) Atletismoa
1999 Ivan Pedroso (Kuba) Atletismoa
2000 María Isabel Urrutia (Kolonbia) Halterofilia
2001 Juan Pablo Montoya (Kolonbia) Automobilismoa
2002 Roberto Carlos da Silva (Brasil) Fútbol
2003 Ronaldo Luis Nazario de Lima (Brasil) Fútbol
2004 Félix Sánchez Morcelo Atletismoa
2005 Ronaldo-Assis Moreira Fútbol
2006 Anderson Luis de Souza (Brasil) Fútbol
2007 Lionel Andrés Messi Fútbol
2008 Sergio Leonel Agüeron del Castillo
Kun Agüero (Argentina) Fútbol
2009 César Augusto Cielo Filho Igeriketa
2010 Luciana Paula Aymar Hockey Hierba
2011 Cristiano Ronaldo do Santos Aveiro Fútbol
2012 Radamel Falcao García Fútbol
2013 Diego Pablo Simeone Fútbol
2014 Nairo Quintana Fútbol
2015 Jorge Sampaoli Fútbol
2016 Santiago Lange eta Cecilia Carranza Fútbol
2017 Keylor Antonio Navas Gamboa Fútbol
2018 Yulimar Rojas Atletismoa
2019 Carlos Wagner Gularte Filho. Fútbol Sala
2020 Premio Extraordinario
2021. Yulimar Rojas Rodríguez Atletismoa
2022 Txirrindularitzako Panamericana konfederazioa Txirrindularitza
GÜELL-BARON kopa

Taldeari saritzeko edo Selekzio Nazional profesionalagatik nabarmendu den kirol jarduera urtean zehar. (Dibortziatuz Gero 1924an)

1982 Atletismo-Talde Nazionalak
1983 Selección Nacional de Baloncesto
1984 Selección Nacional de Baloncesto
1985 Selekzio nazionalak Atletismoa
1986 Selección Femenina de Golf
1987 Gimnasia erritmikoko Espainiako Taldeak Kirol
1988 Selekzio nazionalak minusbaliatuen Igeriketa
1989 Patin-hockeyko Selekzio Nazional
1990 Selección Nacional de Waterpolo
1991 Selección española de Balonmano
1992 Emakumeen Hockeyko hautaketa olinpikoa
1993 Selección Nacional de Baloncesto Senior Femenina
1994 Emakumezkoen Ezpata-Espainiako Taldeak
1995 Selección Femenina de Rugby
Trial-eko Talde Nazionalak
1996 Selección Nacional de Waterpolo
Selekzio nazionalak Gimnasia Erritmikoa
1997 Espainiako Taldeak Maratoia
1998 Saskibaloi selekzio nazionalak Discipacitados Intelektual
1999 Ex-aecuo:
- Espainiako Junior Saskibaloi-Hautaketa
- Espainiako futbol selekzioak Sub-20
2000 Teniseko Davis Kopako Espainiako Taldeak -
2001 Espainiako Areto-Futbola
2002 Selekzio nazionalak Atletismoa
2003 Saskibaloiko emakumezkoen eta gizonezkoen Selecciones Españolas
2004 Davis kopako Espainiako Taldeak
2005 Selección Española Balonmano (gizonezkoen)
2006 Selección Española Baloncesto (gizonezkoen)
2007 Selección Española Voleibol (gizonezkoen)
2008 Espainiako futbol selekzioak ere (gizonezkoen)
2009 Selecciones españolas de Baloncesto (masculina-femenina)
2010 Espainiako futbol selekzioak
2011 Patin-hockeyko Espainiako (gizonezkoen)
2012 Espainiako Water-Poloa (emakumezkoen)
2013 Emakumezkoen Saskibaloi-partida:
2014 ex aequo: Selección Española Fútbol Femenino - Gimnasia erritmikoko Emakumezkoen Espainiako Taldeak
2015 Saskibaloiko gizonezkoen Espainiako
2016 Espainiako Talde Olinpikoko piraguismo
2017 Patin-hockeyko Emakumezkoen Selecciones Masculina eta
2018 17 Urtez beherakoen Emakumezkoen espainiako futbol selekzioak
2019 Espainiako saskibaloi (masculina-femenina)
2020 Premio Extraordinario
2021. Talde nazionalak Tiro Olinpikoa
2022 Patinaje-talde nazionaleko
SOFÍA INFANTAREN saria

Pertsona edo erakunde bati emandako saritzeko berezko izaeragatik edo kirol jarduera sustatzeko, zabaltzeko eta besteen jardueraren bereziki nabarmendu hobetzea, ezgaitasuna duten pertsonentzako kirol (1976an Izendatua). lehen saria jaso du saria izateagatik ezagutzen zen olinpia, izen berria martxoaren 17ko ebazpena, 2015eko arabera kirol kontseilu goreneko Presidente du izena aldatzen den.

1982 Guillermo Cabezas Conde (Zub F.e. minusválidos)
1983 IBILI OIN-Kirol elkarte nazionala Berezia
1984 IBILI OIN-Kirol elkarte nazionala Berezia
1985 Club ADEMI (Baloncesto gurpil-aulkian)
1986 ONCEK, Organización Nacional de ciegos de españa
1987 ONCEK, Organización Nacional de ciegos de españa
1988 Mariano Ruiz Ruiz (Tei. O.N.C.E.)
1989 IBILI OIN-Kirol elkarte nazionala Berezia
1990 CEPADIP Coordinadora Esp guraso.
Urritu Psíquicos
1991 Xavi Torres Ramis - igeriketa
1992 Lehendakariak Atlantako Paralinpiadak 1996an bartzelonan eta madrilen
1993 Ezinduentzako kirol del COE batzordea
1994 Extremadurako Junta
1995 Andaluziako Junta
1996 Espainiako Komite Paralinpikoak
1997 Talde arteko Boccia (Paralíticos Cerebrales)
1998 Itsuentzako kirolen Espainiako Federazioa
1999 ONCE fundazioa
2000 Telefono-fundazioa
2001 Espainiako Komite Paralinpikoak
2002 Madrilgo unibertsitate europarrean
2003 Siro taldea
2004 Minusbaliatuentzako Fisikoak Espainiako Federazioa
2005 Kirolari Plan Apoyo Helburu Paralinpikoa (ADOP)
2006 Excmo. Sr. D. Juan Antonio Samarancha Torelló
2007 Ede Andaluzia Olinpikoa “ Plan Paralímpicos Andaluces ”
2008 Extremadurako – JEDES kirol jolasak
2009 Federacio d ´ adaptats esports, valentziako erkidegoko
2010 Zaldi Kirola sustatzeko fundazioa
2011 Vicente del Basoa González
2012 Iberdrola
2013 David Casinos Sierra
2014 Special Hockey Plus
2015 Miguel Carballeda
2016 Teresa Perales
2017 Ede parean
2018 Ede Sanitas
2019 Radio Televisión Española
2020 Premio Extraordinario
2021. Hospital Nacional de parapléjicos de Toledo
2022 Down-en sindromea fundazioari Madril
STADIUM kopa

Pertsona edo erakunde bati emandako saritzeko profesionalagatik nabarmendu den laguntza berezia: urte osoan zehar eta sustatzeko ekintzak kirola sustatzea. (Dibortziatuz Gero 1923an).

1982 Juan Antonio Samaranch Torelló C.I.O. Lehendakari.
1983 Club Deportivo Caja Madrid
1984 Sevillako Klub Nautikoa
1985 Club Atlético Montemas (Alacant)
1986 TVEKO CANAL 24K EMATEN DU Programa “ Helburu ’ "92
1987 Avilesina Atletismo elkartea
1988 Real kultur taldeak Covadonga
1989 Unisport Andaluzia (Nazioarteko Kirol Unibertsitatea)
1990 TB kamera eta fotógrafos de Prensa
1991 Espainiako piraguismoa federazioa
1992 Kirol Olinpikoak A.D.O. elkartea
1993 Igeriketa Kluba Metropole
1994 Igeriketa Kluba Santa Olaya (Asturias)
1995 Club Larios
1996 Egara belar-hockeyko kluba
1997 Bartzelona
1998 Nafarroako kirolaren institutua
1999 Espainiako telebista
2000 Villa de Madrid Club de Campo
2001 Kirol zuzendaritza nagusiak Castilla-La Orban
2002 Espainiako saskibaloi federazioak Sunny 3x3-ren Eskola-Programa.
2003 Hautagaitza Olinpikoa “ madril 2012 "
2004 Aurrezki kutxatan Inmaculada de Aragón
2005 Tomás Pascual Sanz (a hilondoko titulua)
2006 EFE Agentzia
2007 Espainiako atletismoko errege federazioa “ Jolasean ” atletismoa
2008 Polizia nazionalaren kidegoko Kirol Taldea
2009 Txirrindularitza itzuliaren España, S.A. – UNIPUBLIC antolaketa
2010 Espainiako antolaketa Nazioarteko Txapelketak ATP “ Espinar ”
2011 Igeriketa Kluba Sabadell
2012 Bartzelona
2013 Ede Trinidad Alfonso - Real Kultur Taldea Covadonga (ex aequo)
2014 Loterías eta apustuen
2015 LaLiga4Sports
2016 Iberdrola
2017 Ede Trinidad Alfonso
2018 Ex-aequo:
2005Ean, fundazioa
Europako Errege Madrid-Universidad Unibertsitate Eskola
2019 Kiroleko goi mailako kontseilua Militar
2020 Premio Extraordinario
2021. Real kultur taldeak Covadonga
2022 Real Club mediterraneoan zehar, Malaga
KIROL KONTSEILU GORENEKO saria

Espainiako tokiko erakundeari saritzeko gehien nabarmendu bada urtean zehar kirola sustatzeko ekimenak sustatzea, bai eta jarduerak antolatzea, komunitate-instalazioen zuzkidura. (1982an Izendatua).

1982 Plasencia udala Excmo.
1983 Ilmo. Alconbendaseko udalean (Madril)
1984 Kiroletako udal patronatua Puerto de Santa María (Cadiz)
1985 Excmo. Bartzelonako udala
1986 Excmo. Donostia-San sebastiango udala de los Reyes (Madril)
1987 Gandiako udala (Valentzia)
1988 Zerbitzuen fundazio publikoak alcala de henaresko (Madril)
1989 Foru aldundiak Palentzia
1990 Udalak Las Rozas (Madril)
1991 Ilmo. udala coruña
1992 Valladolideko Udala Excmo.
1993 Excmo. Donostiako udala
1994 Vitoria-Gasteiz udala Excmo.
1995 Excmo. Gijóngo udala
1996 Udal kirol patronatua Palentzia
1997 Ex-aequo:
Excmo. Sevillako udaletxea
Excmo. Ayto. Palma de Mallorca
1998 Excmo. Valentziako udala
1999 Ex-aequo:
Excmo. Madrilgo udala
Las Rozas udala
2000 Ex-aequo:
308. Udala (Fuerteventura)
Murtziako udala
2001 Ex-aequo:
Bilboko udal txit Cadiz
Ezazu Arganda del Rey-udala
2002 Ex-aequo:
Iruñeko udala
Gádor udala (Almeria)
2003 Excmo. Valentziako udala
2004 Cabildo Insular de Tenerife
2005 Ex-aequo:
Almeriako udala
Alconbendaseko udalean
2006 Udal Gijón-patronato udala
2007 Espainiako udal eta Kirol batzordea
2008 Madril 2016 Madrid-Candidatura udala
2009 Vigoko udala
2010 Leganes udala
2011 Asturiaseko Mendebaldean Daude Naviako udala (Asturias)
2012 Udalak Nucia (Alacant)
2013 Guadalajarako udala
2014 Santanderko udala.
2015 Leongo udala
2016 Antequera udala
2017 Melillako hiri autonomoko
2018 Don benitoren udala
2019 Azuqueca de Henares udala
2020 Premio Extraordinario
2021. Arrano-udala
2022 Getafeko udala
Trofeo JOAQUIN BLUME

Ikastetxeari saritzeko nabarmendu den gipuzkoaz urte batez ere, sustapen-lanak eta kirola sustatzea. Dibortziatuz Gero 1959an)

1982 Ikastetxeak madrilgo Pilarea
1983 Batxilergoko institutua José de Mora (Granada)
1984 Madrilgo I.N.E.F.
1985 Ikastetxe Valdeluz (Madril)
1986 I.N.E.F. de cataluña
1987 'Colegio San Estanislao Kotska-
1988 Malagako Maristas Ikastetxearen
1989 San Juan de la Peña (Jaca-Huesca)
1990 Kataluniako eskola-Kirolak
1991 I.N.E.F. de Granada
1992 Malagako unibertsitatea
1993 Salamancako unibertsitatea.
1994 Bartzelonako unibertsitate autonomoa
1995 Euskal Herriko unibertsitatea
1996 Zentro Marín Amat
Bigarren hezkuntzako institutua Batxilergoko J.Blume Luz.
1997 Oviedoko unibertsitatea
1998 Ramiro de Maeztu institutu
1999 Aldundiak Castelló elkargo
2000 Valentziako unibertsitate politeknikoa
2001 Kirol-zirkulu Liceo “ bakea ” (Coruña)
2002 Madrilgo unibertsitate konplutentsea
2003 Madrilgo unibertsitate politeknikoa
2004 Valladolideko unibertsitatea
2005 Granadako unibertsitatea
2006 Universidad Rey Juan Carlos
2007 I.E.S. Ortega eta Gasset
2008 Jarduera fisikoaren eta kirolaren zientzien fakultatea, INEF, Madril
2009 Cadizko unibertsitatea
2010 “ Camino José Cela unibertsitateko ”
2011 San Antonio Unibertsitate Katolikotik (UCAM)
2012 Univerditat Jaume i. castelló.
2013 Colegios Gredos San Diego
2014 Gizarte-Hezkuntzako zentroa España-dakar Etxea
2015 Oinarrizko ikastetxea
2016 Trenbide-ERMUAKO CEIP Ciudad Real
2017 IES Ortega y Gasset, madril
2018 Jaengo unibertsitatea
2019 Rafa Nadal Academy
2020 Premio Extraordinario
2021. Granadako Hermenegildo Lanz BHI
2022 Alacanteko unibertsitatea

ARTEEN ETA KIROLARI APLIKATUTAKO ZIENTZIEN ARLOKO saria

Profesionalari saritzeko, baldin eta beren jarduera bada, edo obra edo nabarmendu behar da bultzatu beharreko ekarpen edo zabaltzea modu berezi edo jarduera físico-deportiva bere bizitza profesionala. (Dibortziatuz Gero 2002an).

2002 Eduardo Juan Arroyo Rodríguez Pintorea
2003 Raúl Cancio Palacio Kazetari grafikoa
2004 Santiago Calatrava Valls Arquitecto
2005 Sebastián Álvaro Lomba Periodista
2006 Pedro Guillén García Mediku
2007 Pedro Ferrándiz González Zuzendaritza
2008 Valentín Fuster Carulla Mediku
2009 John Carlin de la Torre (kazetaria) Periodista
2010 Publizitate-agentzia Villar-rosàs
2011 José Domingo Castaño Solar Periodista
2012 Dorna Sports, S.L.
2013 Víctor Santamaría Montero Periodista
2014 Eduardo Anitua Aldecoa eta Mikel Sánchez Álvarez Mediku
2015 50. Urteurreneko, INEF, Madril
2016 Élida Alfaro eta Benilde Váquez (baterako hautagai-zerrenda) Irakasle
2017 Javier Fesser eta David Marqués Guionistas
2018 COLEF (elkargo ofizialen kontseilu nagusiarekin adostuak (gorputz-hezkuntzako lizentziadunentzako)
2019 Urritasunen bat duten pertsonen espainian kirolaren Liburu Zuria
2020 Premio Extraordinario
2021. Podoactiva
2022 Alberto Palomar

FRANCISCO FERNÁNDEZ OCHOA saria

Saritzeko, emandako bizitza baten ibilbidea, handia, antolatu, zuzendu, praktikan, kirola sustatu eta garatzeko (Izendatua Arinago Hitzen Bada, 2009. urtean).

2008 Ángel Nieto Roldán Motoziklismoa
2009 Severiano Ballesteros Sota Golf
2010 Manuel Santana Martínez Tenisa
2011 Alfredo Di Stefano Laulhe Fútbol
2012 Emma Villacieros Machimbarrena Golf
2013 Federico Martín Bahamontes Txirrindularitza
2014 Leopoldo Rodés Castañé (Título hilondoko) Empresario
2015 Pedro Ferrándiz Baloncesto
2016 Jesús García Bragado Atletismoa
2017 Juan de Dios román Balonmano
2018 Juan Carlos Navarro Baloncesto
2019 Emiliano Rodríguez Rodríguez
etaManuel Sainz Márquez.
Baloncesto
2020 Premio Extraordinario
2021. Conrado Durantez Corral Olinpismoaren erreferentzia modura
2022 Raúl Entrerríos Balonmano

EUROPAKO BATASUNEKO txapelketa

Parte hartzeko edo kirolaria, edo erakunde, klub edo erakunde europar batasuneko kide den estaturen batean gehien nabarmendu bada urtean bere kirol jarduerak.

2022 Ester Ledecká(Txekiar Errepublika) Eski

KIROL arkitektura-saria

Arkitektura-lan hura saritzeko edo dituzten arkitektoek, urtean zehar egindako ahaleginagatik nabarmendu zuten esku-hartze berezi bat edo obra multzo-bizitzan zehar, beti lotutako kirol-arkitektura. (Dibortziatuz Gero 1997an) (Extinguido 2002an)

1996 Javier Ortega Uribe-Echevarria Arquitecto
1997 Estanislao Pérez Pita Arquitecto
1998 Ex-aequo:
Antonio Ortiz Garcia Arquitecto
Antonio Cruz Villalón Arquitecto
1999 Ex-aequo:
Esteve Bonell Costa Arquitecto
Josep M. Gil Guitart Arquitecto
Francisco Rius Camps Arquitecto
2000 Joan Margarit Consarnau Arquitecto
Carles Buxadé Ribot Arquitecto
2001 Joaquín Pujol Simón Arquitecto