Relació d'ingressos en la ROMD

 

    GUARDONATS 2023

    Las incorporacions a la Real Ordre del Mèrit Esportiu responen al necessari reconeixement i estímul de qui s'han distingit de forma eminent en la pràctica esportiva, en l'ensenyament de l'Educació Física, o en l'adreça, organització, promoció i desenvolupament de l'Educació Física i de l'Esport.

    En la categoria de Medalla de Oro s'incorporen a la ROMD Ivana Andrés Sanz, Aitana Bonmatí Conca, Salma Celeste Paralluelo AyingonoOlga Carmona García, Alexia Putellas Segura, Teresa Abelleira Dueñas, Ona Batlle Pascual, Maria Francesca Caldentey Oliver, Laia Codina Panedas, Catalina Coll Lluch, Athenea Del Castillo Beivide, Rocío Gálvez Luna, Esther González Rodríguez, Irene Guerrero Sanmartín, Jennifer Hermoso Fuentes, Oihane Hernández Zurbano, Eva María Navarro García, Irene Paredes Hernández, María Pérez Rabaza, Alba María Redondo Ferrer, María Isabel Rodríguez Rivero, Enith Salon Marcuello, Claudia Zornoza Sánchez, Jorge Vilda Rodríguez, Javier Egido Saz, Eugenio Gonzalo Martín, Rubén Jiménez Gómez, Javier Lerga Garayoa, Javier López Vallejo, Blanca Romero Moraleda, Carlos Sánchez García, Montserrat Tomé Vazquez, Fernando Galindo Perdiguero, Fructuoso López Gómez, Francisco V. Blázquez García, Eugenio Bermúdez González, Alfonso Arroyo Lorenzo, Jennifer Pareja Lisalde, Gonzaga Escauriaza Barreiro, Adiaratou Iglesias Forneiro Garbiñe Muguruza Blanco.

    En la categoria de Placas de Oro s'incorporen a la Real Ordre del Mèrit la Selecció Femenina Espanyola de FutbolCerveceros De España, Fundació Bancària Unicaja, Real Múrcia Club De Tennis 1919 i el   Real Club Cèltic De Vigo

    En la categoria de Medalla de Plata s'incorporen a la ROMD Bernabé Cano García, Ignacio Jiménez Soto, Carlos Arévalo López, Fernando Javier Galiana Marina, Carlos Garrote Ballesteros, Rodrigo Germade Barreiro i Clàudia Pons i Xandri.

    En la categoria de Placa de Plata s'incorpora el Club Gimnàstic Sant Blas.

    En la categoria de Medalla de Bronce s'incorporen a la ROMD Heriberto Santana Toledo, Pablo Del Rio MartínezJavier Latorre Martínez, Noel Martín Infante, José Manrique LardónJosé Luis Ortega Herráiz, Enrique López Valdeón, Enrique Álvarez Orcajo, Marcos Antonio Herrero Piedra, Antonio Jesús De la Rosa Del Pi, Julián Rebollo Martínez, Angel Luis Gómez Blázquez, Margarita Torres Díez, Lorena Torres Ronda, Julián Espartero Casado, Cristina Pedrosa Leis i Jesús Avezuela Cárcel.

    En la categoria de Placa de Bronce s'incorporen a la ROMD la Secció Frontenis Real Club Nàutic Tenerife i la Mutualitat De Futbolistes Espanyols.

    Enlaces a les resolucions: 

    Resolució del 5 de setembre de 2023

    Resolució del 24 d'agost de 2023

    Resolució de 22 d'agost de 2023

    Resolució de 8 de juny de 2023

    Resolució del 24 d'abril de 2023

    Resolució de 14 de març de 2023

    GUARDONATS 2022

    Las incorporacions a la Real Ordre del Mèrit Esportiu responen al necessari reconeixement i estímul de qui s'han distingit de forma eminent en la pràctica esportiva, en l'ensenyament de l'Educació Física, o en l'adreça, organització, promoció i desenvolupament de l'Educació Física i de l'Esport.

    En la categoria de Medalla de Oros'incorporen a la ROMD l'entrenadora de futbol Patricia Campos Domenech, l'alpinista Silvia Vidal Martí, l'atleta Marc Tur Picó i l'atleta paralímpica Desiré Vila Bargiela.

    En la categoria de Medalla de Bronce, ingressen en la ROMD Eduardo Gamero Casado, Germán Fernández Farreres, Miguel Ángel Espinosa Martínez, Santiago Rivera Jofre, Carlos Tejada Rovira, Juan Pablo Armenteros Generoso i Juan José Castro García.

     Enlaces a les resolucions: 

    Resolució de 2 de desembre de 2022

    Resolució de 24 de juny de 2022

    Resolució de 5 de maig de 2022

    Resolució de 3 de març de 2022

    Resolució de 22 de febrer de 2022

    GUARDONATS 2021

    Las incorporaciones a la Real Orden del Mérito Deportivo responden al necesario reconocimiento y estímulo de quiénes se han distinguido de forma eminente en la práctica deportiva, en la enseñanza de la Educación Física, o en la dirección, organización, promoción y desarrollo de la Educación Física y del Deporte.

    En la categoría de Grandes Crucesse concede el ingreso en la ROMD a los jugadores de baloncesto Laia Palau Altés y Pau Gasol Sáez. 

    En la categoría de Medalla de Oro se incorporan a la ROMD Joaquín de Arístegui Laborde y Juan Carlos Unzúe Labiano.

    En la categoria de Placas de Oro, ingressen en la ROMD el primer Equip Femení del FC Barcelona i la Real Federació Espanyola de Natació.

    Y, en la categoría de Medallas de Plata, se incorpora a la ROMD Sergio López Sardinero 

    Enlaces a les resolucions: 

    Resolució de 23 de setembre de 2021

    Resolució de 17 de maig de 2021

    Resolució de 30 de març de 2021

    Resolució de 30 de març de 2021

    Reial decret 931/2021

    Reial decret 1205/2021

    GUARDONATS 2020

    Las incorporacions a la Real Ordre del Mèrit Esportiu responen al necessari reconeixement i estímul de qui s'han distingit de forma eminent en la pràctica esportiva, en l'ensenyament de l'Educació Física, o en l'adreça, organització, promoció i desenvolupament de l'Educació Física i de l'Esport.

    En la categoria de Grandes Cruceses concedeix l'ingrés en la ROMD al tennista  Rafael Nadal Parera

    En la categoria de Medalla de Oro s'incorpora a la ROMD a la jugadora, entrenadora i fundadora d'equips Encarnación Hernández Ruiz.

    I, en la categoria de Medallas de Plata, s'incorporen a la ROMD Mariano Soriano Lacambra i Alfonso Jiménez Prado 

    Enlaces a les resolucions: 

    Reial decret 906/2020

    Resolució d'11 de juny de 2020

    Resolució d'1 de setembre de 2020

    Resolució de 16 de setembre de 2020

    GUARDONATS 2019

    Les incorporacions a la Real Ordre del Mèrit Esportiu responen al necessari reconeixement i estímul de qui s'han distingit de forma eminent en la pràctica esportiva, en l'ensenyament de l'Educació Física, o en l'adreça, organització, promoció i desenvolupament de l'Educació Física i de l'Esport.

    En la categoria de Grans Creus es concedeix l'ingrés a títol pòstum a l'esquiadora Blanca Fernández Ochoa

    En la categoria de Medalles d'Or s'incorporen a la ROMD el tennista David Ferrer, el triatleta Mario Mola, els jugadors de bàsquet Juan Carlos Navarro i Laia Palau, el comunicador Michael Robinson, el gestor esportiu Gabriel Sáez, el medallista paralímpic Ricardo Tingues, el snowboarder Regino Hernándezi, a títol pòstum, la jugadora de golf Celia Barquín.

    En la categoria de Plaques d'Or, s'incorporen a la ROMD el Club Arenas de Getxo, la Creu Vermella Espanyola, la Selecció Femenina de Bàsquet, el Sevilla FC i Iberdrola.

    Els distingits amb la Medalla de Plata són: Berta Betanzos (Vela), Lucas Eguibar (Surf de neu), Nuria Fernández (Atletisme), Luis Alberto Hernando(Carrera/Esquí de Muntanya), Sylvana Mestre (Gestora Esportiva), Tara Pacheco (Vela), Íñigo Peña (Piragüisme), Gisela Polit (Kitesurf), Damián Quintero (Karate), José Manuel Ruiz (Tennis de Mesa), Sandra Sánchez (Karate), Nikoloz Sherazadishvili (Judo) i Albert Torres (Ciclisme). Per la seva banda, la Gasol Fundation, la Selecció Femenina d'Hoquei sobre Patins i el Stadium Casablanca Saragossa s'incorporen a la ROMD en la categoria de Plaques de Plata.

    Finalment, les incorporacions corresponents a la categoria de Medalles de Bronze són: Fernando Alarza (Triatló), Juan Baptista (Tennis de Mesa), María Bernabéu (Judo), Ana Boada (Remo), Josué Brachi (Halterofília), Miguel Ángel Bufalá (Bàsquet), Héctor Cabrera (Atletisme Adaptat), Fernando Càceres (Gestor Esportiu), Ana Carrasco (Motociclisme), Aina Cid (Remo), Francisco Cubelos (Piragüisme), Astrid Fina (Surf de neu), Carlos Garrot (Piragüisme), Rodrigo Germadi (Piragüisme), Amador Granados (Ciclisme), Pablo Jaramillo (Ciclisme), Carlos Llavador (Esgrima), Pedro Maroto (Atletisme Adaptat), Alex Márquez Motociclisme), Jaime Martínez (Atletisme Adaptat), Andrés Eduardo Mata (Halterofília), Joan Mir (Motociclisme), Sebastián Mora (Ciclisme), Joan Munar (Atletisme Adaptat), Abel Mustieles (Ciclisme), Amaya Gosava (Piragüisme), Ana Peleteiro (Atletisme), Deliber Rodríguez (Atletisme Adaptat), José Luis Vaquer (Entrenador) i Joan Vila (Vela) I, a més, la Fundació També ha estat distingida amb la Placa de Bronze.
     
    Enllaços a les resolucions: 

    Resolució de 28 de maig de 2019

    Reial decret 531/2019

    Resolució de 7 de novembre de 2019

    Correcció d'errors de la Resolució de 7 de novembre de 2019

    GUARDONATS 2016

    Condecoracions

    Resolució de 21 d'octubre de 2016, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu en les seves diferents categories.

        ◦    PDF (BOE-A-2016-10449 - 4 págs. - 180 KB)

        ◦    Otros formats

    GUARDONATS 2015

    Recull els guardonats amb la distinció de la Real Ordre del Mèrit Esportiu l'any 2015, que es concedeix com a reconeixement i estímul a qui es distingeixen de forma eminent en la pràctica esportiva, en l'ensenyament de l'Educació Física, o en l'adreça, organització, promoció i desenvolupament de l'Educació Física i de l'Esport.

    GUARDONATS 2014

     

    Recoge els guardonats amb la distinció de la Real Ordre del Mèrit Esportiu l'any 2014, que es concedeix com a reconeixement i estímul a qui es distingeixen de forma eminent en la pràctica esportiva, en l'ensenyament de l'Educació Física, o en l'adreça, organització, promoció i desenvolupament de l'Educació Física i de l'Esport.

     

    Resolucions del BOE 2014

    • Resolució de 13 d'octubre de 2014, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en la categoria de Medalla d'Or, a don Patrick Baumann.

    Ministeri d'Educació, Cultura i Esport (BOE 270 de 07/11/2014)
    Más... (Referencia BOE-A-2014-11543) 

    • Resolució de 20 d'octubre de 2014, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es corregeixen errors en la de 31 de juliol de 2014, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en les seves diferents categories.

    Ministeri d'Educació, Cultura i Esport (BOE 270 de 07/11/2014)

    Más... (Referencia BOE-A-2014-11544) 

    • Resolució de 9 de setembre de 2014, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en la categoria de Medalla d'Or.

    Ministeri d'Educació, Cultura i Esport (BOE 235 de 27/09/2014)

    Más... (Referencia BOE-A-2014-9812) 

    • Correcció d'errors de la Resolució de 31 de juliol de 2014, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en les seves diferents categories.

    Ministeri d'Educació, Cultura i Esport (BOE 208 de 27/08/2014)

    Más... (Referencia BOE-A-2014-8954) 

    • Resolució de 31 de juliol de 2014, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en les seves diferents categories.

    Ministeri d'Educació, Cultura i Esport (BOE 195 de 12/08/2014)

    Más... (Referencia BOE-A-2014-8675) 

    • Resolució d'1 de juliol 2014, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en la categoria de Medalla d'Or, a don Javier Lozano Cid.

    Ministeri d'Educació, Cultura i Esport (BOE 171 de 15/07/2014)

    Más... (Referencia BOE-A-2014-7517) 

    • Resolució d'1 de juliol de 2014, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en la categoria de Placa d'Or, a l'entitat Club de Golf Sant Cugat.

    Ministeri d'Educació, Cultura i Esport (BOE 171 de 15/07/2014)

    Más... (Referencia BOE-A-2014-7518) 

    • Resolució de 28 de maig de 2014, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en la categoria de Placa de Bronze, a l'entitat Estadi Miralbueno L'Olivar.

    Ministeri d'Educació, Cultura i Esport (BOE 140 de 10/06/2014)

    Más... (Referencia BOE-A-2014-6161) 

    • Resolució de 30 de maig de 2014, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en la categoria de Medalla d'Or, a Mr. Gian-Franco Kasper.

    Ministeri d'Educació, Cultura i Esport (BOE 140 de 10/06/2014)

    Más... (Referencia BOE-A-2014-6162) 

    • Resolució de 10 de març de 2014, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en la categoria de Placa de Plata, a Danone, SA.

    Ministeri d'Educació, Cultura i Esport (BOE 75 de 27/03/2014)

    Más... (Referencia BOE-A-2014-3300) 

    • Resolució de 10 de març de 2014, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en la categoria de Placa de Bronze, a la Lliga Nacional de Futbol Sala.

    Ministeri d'Educació, Cultura i Esport (BOE 71 de 24/03/2014)

    Más... (Referencia BOE-A-2014-3142) 

    • Resolució de 20 de gener de 2014, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en la categoria de Placa de Bronze, al Centre d'Alt Rendiment de Sant Cugat del Vallés.

    Ministeri d'Educació, Cultura i Esport (BOE 29 de 03/02/2014)

    Más... (Referencia BOE-A-2014-1116) 

    • Resolució de 21 de gener de 2014, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en la categoria de Medalla d'Or, a don Joan Roma Cararach i don Marc Coma Camps.

    Ministeri d'Educació, Cultura i Esport (BOE 29 de 03/02/2014)

    Más... (Referencia BOE-A-2014-1117)

    GUARDONATS 2013

     

    Resolució de 14 de juny de 2013, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en la categoria de Placa d'Or al Club Ciclista Burgalès.

    En virtud de les atribucions conferides en el punt 2 de l'article 5 Reial decret 694/2010, de 20 de maig, pel qual es modifica el Reial decret 1523/1982, de 18 de juny, pel qual es crea la Real Ordre del Mèrit Esportiu, i en el punt 4 de l'article 16 de l'Ordre PRE/1430/2010, de 21 de maig, per la qual es modifica l'Ordre de 24 de setembre de 1982, per la qual aprova el Reglament que estableix les ordenances d'aquesta Real Ordre, i tenint en compte els mèrits i circumstàncies que concorren en el Club Ciclista Burgalès, vinc a concedir el seu ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu en la categoria Placa d'Or.

    Madrid, 14 de juny de 2013.–El President del Consell Superior d'Esports, Miguel Cardenal Carro.

     

     

    Resolució de 30 de juliol de 2013, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en la categoria de Placa d'Or a la Federació Biscaina de Futbol i al Club Esportiu Banyoles.

    En virtud de les atribucions conferides en el punt 2 de l'article 5 Reial decret 694/2010, de 20 de maig, pel qual es modifica el Reial decret 1523/1982, de 18 de juny, pel qual es crea la Real Ordre del Mèrit Esportiu, i en el punt 4 de l'article 16 de l'Ordre PRE/1430/2010, de 21 de maig, per la qual es modifica l'Ordre de 24 de setembre de 1982, per la qual aprova el Reglament que estableix les ordenances d'aquesta Real Ordre, i tenint en compte els mèrits i circumstàncies que concorren en la Federació Biscaina de Futbol i el Club Esportiu Banyoles, vinc a concedir el seu ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu en la categoria Placa d'or.

    Madrid, 30 de juliol de 2013.–El President del Consell Superior d'Esports, Miguel Cardenal Carro.

     

    Resolució de 12 de setembre de 2013, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en la categoria de Placa d'Or a l'Excm. Ajuntament de Barcelona i a la Real Federació Espanyola de Natació i en categoria de Placa de Plata a la Federació Catalana de Natació.

    En virtud de les atribucions conferides en el punt 2 de l'article 5, Reial decret 694/2010, de 20 de maig, pel qual es modifica el Reial decret 1523/1982, de 18 de juny, pel qual es crea la Real Ordre del Mèrit Esportiu, i en el punt 4 de l'article 16 de l'Ordre PRE/1430/2010, de 21 de maig, per la qual es modifica l'Ordre de 24 de setembre de 1982, per la qual aprova el Reglament que estableix les ordenances d'aquesta Real Ordre, i tenint en compte els mèrits i circumstàncies que concorren en l'Excm. Ajuntament de Barcelona, i en la Real Federació Espanyola de Natació, vinc a concedir el seu ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu en la categoria placa d'or. Així mateix, en categoria placa de plata a la Federació Catalana de Natació.

    Madrid, 12 de septiembre de 2013.–El Presidente del Consejo Superior de Deportes, Miguel Cardenal Carro.

     

    Resolució de 27 de setembre de 2013, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en les seves diferents categories.

    En virtud de les atribucions conferides en l'en el punt 2 de l'article 5 del Reial decret 694/2010, de 20 de maig, pel qual es modifica el Reial decret 1523/1982, de 18 de juny, que crea la Real Ordre del Mèrit Esportiu, el punt 4 de l'article 16 de l'Ordre PRE/1430/2010, de 21 de maig, el qual modifica l'Ordre de 4 de setembre de 1982, que aprova el Reglament i les ordenances d'aquesta Real Ordre, i tenint en compte els mèrits i circumstàncies que concorren en els historials esportius i professionals de les persones i entitats que a continuació s'indiquen, vinc a concedir el seu ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu en les categories que s'assenyalen:

    • Placas d'or

    Agrupació Excursionista Catalunya.

    Club de Golf El Prat.

    Club Esportiu Fortuna.

    Federacion Espanyola de Muntanya i Escalada.

    Federació Madrilenya de Futbol.

    Real Club de la Porta de Ferro.

    Real Federació Espanyola de Taekwondo.

    Real Golf Club de Sant Sebastià.

    Reial Societat de Golf de Neguri.

    Reial Societat Espanyola d'Alpinisme Peñalara.

    Societat Sierra Nevada.

    Unió Excursionista Vic.

    • Medallas d'or

    Ilma. Sra. Dña. Marina Alabau Neira.

    Ilma. Sra. Dña. Michelle Alonso Morales.

    Il·lm. Sr. D. Luis Estimat Tarodo.

    Il·lm. Sr. D. Eleuterio Antón Palacios.

    Il·lm. Sr. D. Enrique Boned Guillot.

    Il·lm. Sr. D. Antoni Bou Mena.

    Ilmo. Sr. D. Alfonso Cabello Llamas.

    Il·lm. Sr. D. Carlos Campos López.

    Il·lm. Sr. D. David Casinos Sierra.

    Il·lm. Sr. D. Jesús Castellanos Pobla.

    Ilma. Sra. Dña. Tamara Echegoyen Domínguez.

    Ilmo. Sr. D. José María Epalza Solano.

    Ilmo. Sr. D. José Antonio Expósito Piñero.

    Ilma. Sra. Dña. Andrea Fuentes Fache.

    Ilma. Sra. Dña. Matilde García Duarte.

    Il·lm. Sr. D. Mateo Garralda Larumbe.

    Il·lm. Sr. D. Francisco Javier Gómez Noya.

    Ilmo. Sr. D. Joel González Bonilla.

    Ilmo. Sr. D. David Llaurado Caldero.

    Ilmo. Sr. D. Jorge Lorenzo Guerrero.

    Il·lm. Sr. D. Juan Ignacio Mayorga García (A Título Póstumo).

    Il·lm. Sr. D. Juan José Muñoz Benito.

    Ilma. Sra. Dña. Ángela Pumariega Menéndez.

    Il·lm. Sr. D. Javier Rodríguez Nebreda.

    Il·lm. Sr. D. Sebastián Sales Paus.

    Ilma. Sra. Dña. Laia Sanz Pla.

    Il·lm. Sr. D. Francisco Seirul-El Vargas.

    Il·lm. Sr. D. Albert Soler Sicília.

    Il·lm. Sr. D. Alberto Suárez Laso.

    Ilma. Sra. Dña. Sofia Toro Prieto-Puga.

    Il·lm. Sr. D. Christian Venge Balboa.

    Il·lm. Sr. D. David Villaverde Page.

    • Placas de plata

    Estació La Molina.

    • Medallas de plata

    Sr. D. Abderrahman Ait Khamouch Badaui.

    Sr. D. Juan José Angosto Hernández.

    Sr. D. Juan José Aramburu Amorena.

    Sr. D. Jordi Bargallo Poch.

    Sra. Dña Ruth Beitia Vila.

    Sra. Sra. Mireia Belmonte García.

    Sra. Dña Josefa Benítez Guzmán.

    Sr. D. Borja Blanco Gil.

    Sra. Sra. Alba Cabello Rodilla.

    Sra. Sra. Ona Carbonell Ballestero.

    Sr.D. Fernando Carpena Pérez.

    Sr. D. Eugenio Casillas Marieta.

    Sr. D. Víctor Claver Arocas.

    Sra. Sra. Elena Congost Mohedano.

    Sr. D. Cayetano Cornet Pamies.

    Sra. Sra. Verónica Cuadrado Dehesa.

    Sr. D. Cristian Domínguez Barris.

    Sr. D. Jorge Propietàries de Galarza.

    Sr. D. Ernesto Enríquez Fernández.

    Sra. Sra. Concepción Escatllar Fernández de Missa.

    Sra. Sra. Beatriz Fernández Ibáñez.

    Sra. Sra. Begoña Fernández Molinos.

    Sr. D. Alberto Fernández Muñoz.

    Sr. D. Sergio Fernández Vila.

    Sr. D. Enrique Floriano Millán.

    Sra. Sra. Montserrat García Alonso.

    Sr. D. Nicolás García Hemme.

    Sra. Sra. Sarai Gascón Moreno.

    Sra. Sra. Thais Henríquez Torres.

    Sr. D. Serge Jonas Ibaka Ngobila.

    Sr. D. Kilian Jornet Burgada.

    Sr. D. Sergio Llull Melia.

    Sr. D. Juan López Mora.

    Sr. D. Miguel Luque Àvila.

    Sra. Sra. Marta Mangue González.

    Sra. Sra. Mercedes Mendiola Moriano.

    Sr. D. Jordi Morales García.

    Sra. Sra. Mayalen Noriega Belasteguigoitia.

    Sra. Sra. Noelia Oncina Moreno.

    Sr. D. Carlos Ortiz Jiménez.

    Sr. D. Luis Parramón Sarrate.

    Sra. Sra. Carmen Pérez Ollo.

    Sr. D. Iván Ernesto Pérez Vargas.

    Sra. Sra. Teresa Portela Rivas.

    Sr. D. José Enrique Porto Lareo.

    Sr. D. Sergio Rodríguez Gómez.

    Sr. D. Juan Antonio Saavedra Reinado.

    Sr. D. Víctor Sada Remisa.

    Sr. D. Fernando San Emeterio Lara.

    Sr. D. Valeriano Tejero Domínguez.

    Sr. D. Jesús Tortosa Albereda.

    Sra. Sra. Maider Unda González d'Audicana.

    Sr. D. Álvaro Valera Muñoz Vargas.

    Sr. D. Luis Vaquerizo Santamaría.

    Sr. D. José Antonio Villanueva Trinidad.

    • Placas de bronze

    Club Atletisme Platges de Castelló.

    Equip Español de Polo.

    Equip Paralímpic de Futbol 5.

    • Medallas de bronze

    Sra. Sra. Macarena Aguilar Díaz.

    Sr. D. Oier Aizpurua Aranzadi.

    Sr. D. Antonio Albacete Martínez.

    Sra. Sra. Neli Carla Alberto Francisca.

    Sra. Sra. Jessica Alonso Bernardo.

    Sr. D. Jorge Alonso González.

    Sr. D. Jesús Álvarez Cervantes.

    Sra. Sra. Vanessa Amorós Quiles.

    Sr. D. Javier Llauris Rodríguez.

    Sr. D. Luis Arnáiz Arizmendi.

    Sr. D. José Luis Astiazarán Iriondo.

    Sra. Sra. Marta Bach Pascual.

    Sr. D. Ramón Balius i Juli.

    Sra. Dña Andrea Barno San Martín.

    Sra. Sra. Clara Basiana Cañellas.

    Sr. D. Ramón Besa i Camprubí.

    Sra. Sra. Andrea Blas Martínez.

    Sr. D. Walter Bouzan Sánchez.

    Sr. D. Ángel Cap Martín.

    Sr. D. Jorge Cardona Márquez.

    Sr. D. Marco Carreira Corredoira.

    Sra. Sra. Elisabeth Chavez Hernández.

    Sra. Sra. Maialen Chourraut Yurramendi.

    Sra. Sra. Mihaela Ciobanu Ciobanu.

    Sr. D. Miguel Ángel Clemente Solano.

    Sra. Sra. Ana Copado Amorós.

    Sr. D. José Luis Corrochano Sánchez.

    Sra. Sra. Melanie Costa Schmid.

    Sra. Sra. Margalida Crespi Jaume.

    Sr. D. Íñigo Cuesta López de Castro.

    Sr. D. José Ramón de la Morena Pozuelo.

    Sr. D. Carlos del Camp Cues.

    Sr. D. Maurice Far Eckhard Tio.

    Sra. Sra. Patricia Elorza Eguiara.

    Sr. D. Dagoberto Escorcia González.

    Sra. Sra. Ana Espar Llaquet.

    Sra. Sra. Laura Ester Ramos.

    Sr. D. Xabier Etxaniz Peña.

    Sr. D. Ioseba Fernández Fernández.

    Sr. D. Álvaro Fernández Fiuza.

    Sr. D. Ramón Ferro Déu.

    Sra. Sra. Marta Figueras-Dotti Blasco.

    Sr. D. Cesáreo Flores Lozano.

    Sra. Sra. Deborah Font Jiménez.

    Sr. D. Jesús Galilea Muñoz.

    Sr. D. José Vicente García Acosta.

    Sr. D. Francisco García Caridad.

    Sr. D. Miguel García Fernández.

    Sra. Sra. María del Carmen García Godoy.

    Sr. D. José García Grossocordon.

    Sr. D. Roberto Gómez Chaves.

    Sr. D. Óscar Graña Blanco.

    Sr. D. Santiago Guerrer Rierol.

    Sr. D. Pablo Hernández Moll.

    Sr. D. Elías Israel Garzón.

    Sra. Sra. Laura Kim Kim.

    Sra. Sra. Paula Klamburg Roque.

    Sr. D. Manuel Lama Jiménez.

    Sr. D. Vicente Lli Lloris.

    Sr. D. Ángel Luis López de la Font.

    Sr. D. Miguel Ángel López García.

    Sra. Sra. Marta López Herrero.

    Sra. Sra. Laura López Ventosa.

    Sr. D. Salvador Lluna Torres.

    Sr. D. Juan Francisco Marcos Becerro.

    Sr. D. José Antonio Mari Alcaraz-García.

    Sra. Sra. Carmen Dolores Martín Berenguer.

    Sra. Sra. Olga Martín Muñoz.

    Sr. D. Francisco Martín Varela.

    Sr. D. Miguel Ángel Méndez Alcázar.

    Sra. Sra. María Mónica Merenciano Herrero.

    Sra. Sra. Ona Meseguer Flaque.

    Sra. Sra. Lorena Miranda Dorado.

    Sra. Sra. Irene Montrucchio Beaus.

    Sr. D. José Ramón Morandeira García Lacruz (A Título Póstumo).

    Sra. Sra. Sara Moreno López.

    Sr. D. Diego Javier Muñoz Sánchez.

    Sra. Sra. Ainhoa Murua Zubizarreta.

    Sr. D. Patxi Mutiloa Aldazabal.

    Sra. Sra. Silvia Navarro Giménez.

    Sra. Sra. Matilde Ortiz Reyes.

    Sr. D. Roberto Palomar Fernández.

    Sr. D. Miguel Pablo Pardo González.

    Sra. Sra. Jennifer Pareja Lisalde.

    Sr. D. Iván Parejo Real.

    Sr. D. Josep Pedrerol Alonso.

    Sra. Sra. Pilar Peña Carrasco.

    Sra. Sra. Elisabeth Pinedo Sáenz.

    Sr. D. Sergi Pujalte García.

    Sr. D. Julián Redondo Pérez.

    Sra. Sra. Isabel Resina Molina.

    Sr. D. Gerardo Riquelme García.

    Sr. D. Juan Carlos Rivero Nieto.

    Sr. D. José Manuel Ruiz Reyes.

    Sr. D. José Sámano Bueno.

    Sr. D. Ángel Santamaría Cuevas.

    Sr. D. Víctor Santamaría Montero.

    Sr. D. Juan Carlos Solar Aberasturi.

    Sr. D. Cesary Staniszewski.

    Sr. D. Orfeo Suárez González.

    Sr. D. Roser Tarrago Aymerich.

    Sr. D. Carlos Toro Montoro.

     

    Madrid, 27 de setembre de 2013.–El President del Consell Superior d'Esports, Miguel Cardenal Carro.

    GUARDONATS 2011
    • Reial decret 867/2011, de 17 de juny.
    • Reial decret 1325/2011, de 26 de setembre.
    • Reial decret 1326/2011, de 26 de setembre.
    • Resolucions de 19 I 28 de setembre de 2011

     

    Reial decret 867/2011, de 17 de juny, pel qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, amb la categoria de Gran Cruz, a don Jaime Lissavetzky Díez.

    Conforme al Reial decret 1523/1982, de 18 de juny, pel qual es crea la Real Ordre del Mèrit Esportiu, podrà concedir-se a l'ingrés en aquesta Ordre, amb categoria de Gran Cruz, a les persones jurídiques, organismes i entitats que s'hagin distingit notòriament en la pràctica de l'esport, en el foment i l'ensenyament de l'educació física, o que hagin prestat eminents serveis en la difusió, organització i desenvolupament de la cultura física i l'esport.

    Instruït l'oportú expedient, s'ha acreditat la concurrència en don Jaime Lissavetzky Díez, dels mèrits i altres circumstàncies contemplats en el Reial decret 1523/1982, i en l'Ordre de 25 de setembre de 1982, per la qual s'aprova el Reglament que estableix les Ordenances de la Real Ordre del Mèrit Esportiu.
    En virtut d'això, i a proposta del President del Consell Superior d'Esports i Canceller de la Real Ordre del Mèrit Esportiu, prèvia deliberació del Consell de Ministres en la seva reunió del dia 17 de juny de 2011,
    DISPOSO:

    Vists els mèrits i circumstàncies que concorren en don Jaime Lissavetzky Díez, se li concedeix la Gran Creu de la Real Ordre del Mèrit Esportiu.

    Dau a Madrid, el 17 de juny de 2011.

    JUAN CARLOS R.

    El Ministre de la Presidència,
    RAMÓN JÁUREGUI ATONDO

     

    Reial decret 1325/2011, de 26 de setembre, pel qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, amb la categoria de Gran Cruz, a don Vicente del Bosque González.

    Conforme al Reial decret 1523/1982, de 18 de juny, pel qual es crea la Real Ordre del Mèrit Esportiu, podrà concedir-se a l'ingrés en aquesta Ordre, amb categoria de Gran Cruz, a les persones jurídiques, organismes i entitats que s'hagin distingit notòriament en la pràctica de l'esport, en el foment i l'ensenyament de l'educació física, o que hagin prestat eminents serveis en la recerca, difusió, organització i desenvolupament de la cultura física i l'esport.

    Instruït l'oportú expedient, s'ha acreditat la concurrència en don Vicente del Bosque González, dels mèrits i altres circumstàncies contemplats en el Reial decret 1523/1982, i en l'Ordre de 25 de setembre de 1982, per la qual s'aprova el Reglament que estableix les Ordenances de la Real Ordre del Mèrit Esportiu.
    En virtut d'això, i a proposta del President del Consell Superior d'Esports i Canceller de la Real Ordre del Mèrit Esportiu, prèvia deliberació del Consell de Ministres, en la seva reunió del dia 23 de setembre de 2011,

    DISPOSO:

    Vists els mèrits i circumstàncies que concorren en don Vicente del Bosque González, se li concedeix la Gran Creu de la Real Ordre del Mèrit Esportiu.

    Dau a Madrid, el 26 de setembre de 2011.

    JUAN CARLOS R.

    El Ministre de la Presidència,

    RAMÓN JÁUREGUI ATONDO

     

    Reial decret 1326/2011, de 26 de setembre, pel qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, amb la categoria de Gran Cruz, a don Gervasio Deferr Ángel.

    Conforme al Reial decret 1523/1982, de 18 de juny, pel qual es crea la Real Ordre del Mèrit Esportiu, podrà concedir-se a l'ingrés en aquesta Ordre, amb categoria de Gran Cruz, a les persones jurídiques, organismes i entitats que s'hagin distingit notòriament en la pràctica de l'esport, en el foment i l'ensenyament de l'educació física, o que hagin prestat eminents serveis en la recerca, difusió, organització i desenvolupament de la cultura física i l'esport.

    Instruït l'oportú expedient, s'ha acreditat la concurrència en don Gervasio Deferr Ángel, dels mèrits i altres circumstàncies contemplats en el Reial decret 1523/1982, i en l'Ordre de 25 de setembre de 1982, per la qual s'aprova el Reglament que estableix les Ordenances de la Real Ordre del Mèrit Esportiu.

    En virtut d'això, i a proposta del President del Consell Superior d'Esports i Canceller de la Real Ordre del Mèrit Esportiu, prèvia deliberació del Consell de Ministres, en la seva reunió del dia 23 de setembre de 2011,
    DISPOSO:

    Vists els mèrits i circumstàncies que concorren en don Gervasio Deferr Ángel, se li concedeix la Gran Creu de la Real Ordre del Mèrit Esportiu.

    Dau a Madrid, el 26 de setembre de 2011.

    JUAN CARLOS R.

    El Ministre de la Presidència,

    RAMÓN JÁUREGUI ATONDO

     

    RESOLUCIONS de 19 I 28 de setembre de 2011, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en les seves diferents categories

    En virtut de les atribucions conferides en l'en el punt 2 de l'article 5 del Reial decret 694/2010, de 20 de maig, pel qual es modifica el Reial decret 1523/1982,de 18 de juny, que crea la Real Ordre del Mèrit Esportiu, el punt 4 de l'article 16 de l'Ordre  PRE/1430/2010, de 21 de maig, el qual modifica l'Ordre de 4 de setembre de 1982, que aprova el Reglament i les ordenances d'aquesta Real Ordre, i tenint en compte els mèrits i circumstàncies que concorren en els historials esportius i professionals de les persones i entitats que a continuació s'indiquen, vinc a concedir el seu ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu en les categories que s'assenyalen:

     

    • PLAQUES D'OR

    VOLTA CICLISTA A CATALUNYA

    SOCIETAT ESTATAL CORREUS I TELÈGRAFS  S.A.

    REAL FEDERACIÓ ESPANYOLA DE MOTOCICLISME 

    GLOBALIA CORPORACIÓ EMPRESARIAL S.A.

    FEDERACION ESPANYOLA DE BÀSQUET

    C.D. TERRASSA

     

    • MEDALLES D'OR

    Il·lm. SR.D. JOSÉ MIGUEL ABAD SILVESTRE

    Il·lm. SR.D. RAUL ALBIOL TORTAJADA

    Il·lm. SR.D. RAMÓN ALEGRE BIOSCA

    Il·lm. SR.D. XABIER ALONSO OLANO

    Il·lm. SR.D. ALVARO ARBELOA COCA

    Il·lm. SR.D. DANIEL BALLART SANS

    Il·lm. SR.D. SERGIO BUSQUETS BURGOS

    Il·lm. SR.D. JUAN ANGEL CALÇAT DE CASTRO

    Il·lma. SRA. Sra. NURIA CAMON FARELL

    Il·lm. SR.D. JOAN CAPDEVILA MENDEZ

    Il·lm. SR.D. JESUS CARBALLO GARCIA

    Il·lm. SR.D. FERNANDO  CLIMENT HORTA

    Il·lm. SR.D. RODRIGO DE MESA RUIZ 

    Il·lm. SR.D. FRANCESC FABREGAS SOLER

    Il·lm. SR.D. JORGE JOAQUIN GARBAJOSA CHAPARRO

    Il·lm. SR.D. PEDRO GARCÍA AGUADO

    Il·lm. SR.D. JOAN GARRIGOS TORO

    Il·lm. SR.D. RODRIGO GARSA BARBER

    Il·lm. SR.D. PEDRO GIL GOMEZ

    ILMO.SR.D. SALVADOR GÓMEZ AGÜERA

    Il·lm. SR.D. CARLOS GRACIA FORTS

    Il·lm. SR.D. CARLOS GUTIERREZ SALGADO

    Il·lma. SRA. Sra. HORTENSIA HERMIDA TORRES

    Il·lm. SR.D. JOSE HIDALGO MARTÍN

    Il·lm. SR.D. ANDRES INIESTA LUJAN

    Il·lm. SR.D. CARLOS JIMÉNEZ SÁNCHEZ

    Il·lm. SR.D. DAVID JIMENEZ SILVA

    Il·lm. SR.D. FERNANDO LLORENTE TORRES

    Il·lm. SR.D. JUAN CARLOS LOPEZ CASAS

    Il·lm. SR.D. ALFONSO MANAT VÁZQUEZ

    Il·lm. SR.D. CARLOS MARCHENA LOPEZ

    Il·lm. SR.D. AGUSTIN MARTIN SANTOS

    Il·lm. SR.D. JAVIER MARTINEZ AGUINAGA

    Il·lm. SR.D. JOSE LUIS MARTINEZ RODRIGUEZ

    Il·lm. SR.D. JUAN MANUEL MATA GARCIA

    Il·lm. SR.D. JOSE LUIS MOLTÓ CARBONELL

    Il·lm. SR.D. IVÁN MORO FERNÁNDEZ

    Il·lm. SR.D. ALEX MUMBRÚ MÚRCIA

    Il·lma. SRA. Sra. SILVIA MUÑOZ ESCUDI

    Il·lm. SR.D. JESUS NAVAS GONZALEZ

    Il·lm. SR.D. MIGUEL OCA GAÍA

    Il·lm. SR.D. CARMELO PANIAGUA MANS

    Il·lm. SR.D. SERGI PEDREROL CAVALLE

    Il·lma. SRA. Sra. MARIA PELAEZ NAVARRETE

    Il·lm. SR.D. ANTONIO PEÑALVER ASENSIO

    Il·lm. SR.D. PAU PEREZ DE PEDRO

    Il·lm. SR.D. LAZARO JULIO PERNAS LOPEZ

    Il·lm. SR.D. GERARD PIQUI BERNABE

    Il·lm. SR.D. GERARDO POMBO GARCÍA

    Il·lm. SR.D. CARLES PUYOL SAFORCADA

    Il·lm. SR.D. SERGIO RAMOS GARCIA

    Il·lm. SR.D. JOSE MANUEL REGNA PAEZ

    Il·lm. SR.D. JUST REGNESSIS DEU

    Il·lm. SR.D. XAVIER RIBAS CENTELLES

    Il·lma. SRA. Sra. MARIA JOSE REGNA CONTRERAS

    Il·lm. SR.D. CARLOS JAVIER RODRIGUEZ JIMENEZ

    Il·lm. SR.D. PEDRO RODRIGUEZ LEDESMA

    Il·lm. SR.D. EDUARDO ROLDAN GOSIS

    Il·lm. SR.D. SEBASTIAN SALVADÓ PLANDIURA

    Il·lm. SR.D. DANIEL SANCHEZ GALVEZ

    Il·lm. SR.D. JORDI SANS JUAN

    Il·lma. SRA. Sra. PAOLA TIRATS SANCHEZ

    Il·lm. SR.D. FERNANDO JOSE TORRES SANZ

    Il·lm. SR.D. GUILLEM TRABAL TAÑÁ

    Il·lm. SR.D. EDUARD TUBAU CUTAL

    Il·lm. SR.D. VICTOR VALDES ARRIBAS

    Il·lm. SR.D. DAVID VILA SANCHEZ

     

    • PLAQUES DE PLATA

    SOCIETAT ESPORTIVA ITXAKO

    ONG ESPORT SOLIDARI INTERNACIONAL

    CLUB EGARA

     

    • MEDALLES  DE PLATA

    SRA.Sra. MARINA ALABAU NEIRA

    SR.D. DAVID ALEGRE BIOSCA

    SR.D. NICOLAS ALVAREZ DOMINGUEZ

    SRA.Sra. MARÍA ÁLVAREZ PONTÓN

    SR.D. FAUSTINO ÁLVAREZ SOLA

    SR.D. ALVARO APARICIO FERNANDEZ

    SR.D. EDUARDO BALCAZAR TORT

    SR.D. JUAN CARLOS VAIXELLS NAGORE

    SR.D. RAFAEL BENITEZ MAUDES

    SR.D. ÁLVARO BURRELL BUSTS

    SR.D. DAVID CABELL MANRIQUE

    SR.D. JOAQUIN CAMPOMANES GRAN

    SR.D. CARLOS CANO REMESAL

    SR.D. MATEO CAÑELLAS MARTORELL

    SR.D. RAMON CARAVACA MAGARIÑOS

    SR.D. JOSÉ MARIA CASANOVAS PUNTI

    SR.D. JESUS CASTELLANOS POBLA

    SR.D. SERAFIN CASTRO FREDES

    SR.D. RAFAEL CATALÁ POLO

    SR.D. ROGELIO CHANTADA LLAC

    SRA.Sra. ANNA CORBELLA JORDI

    SR.D. JOSE RAMON DE FALÇS ÍÑIGUEZ

    SRA. Sra. PALOMA DEL RIO CAÑADAS

    SR.D. XAVIER DURAN SOLER

    SR.D. ALEX FABREGAS CARN

    SRA. Sra. CRISTINA LLEIG GOMEZ

    SR.D. JUAN JOSE FERNANDEZ PEREZ

    SR.D. SANTIAGO FREIXA ESCUDI

    SR.D. VICTOR GARCIA BERENGUER

    SR.D. CARLOS JORGE GARCIA GOMEZ

    SR.D. MANUEL GARCÍA GURRUCHAGA

    SR.D. ARMANT GARCIA MARTÍNEZ

    SRA. Sra. ISABEL GARCIA SANZ

    SR.D. ANTONIO GOMEZ OLIVEROS

    SR.D. JOEL GONZALEZ BONILLA

    SR.D. TOMAS GONZALEZ CUETO

    SR.D. ANTONIO MODEST GONZALEZ FERNANDEZ

    SR.D. MARCELIANO GUTIÉRREZ RODRÍGUEZ

    SR.D. PEDRO HORCAJO ALBA

    SR.D. RAMÓN JULIÁN PUIGBLANQUE

    SR.D. JUAN LÓPEZ MORA 

    SRA. Sra. BLANCA MANCHON DOMINGUEZ

    SRA. Sra. MERCEDES MARTIN DE LOECHES ESCOBAR

    SRA. Sra. CONCEPCION MILLAN VAZQUEZ

    SRA. Sra. MARIA DOLORES MOLINA DE JUAN

    SR.D. FRANCISCO MONTORO CAÑETE

    SR.D. MARCOS ANTONIO MORENO CUESTA

    SR.D. JOSE MANUEL MORENO GONZALEZ

    SR.D. CARLOS MUÑOZ VAZQUEZ

    SR.D. SANTIAGO  NOLLA ZAYAS

    SRA. Sra. LEIRE OLABERRIA DORRONSORO

    SR.D. ROBERTO PARRA MATEO

    SR.D. LUIS PELAEZ PIÑEIRO

    SR.D. JORGE PEREZ ARIAS

    SRA. Sra. CARMEN PEREZ GONZALEZ

    SR.D. JOSE LUIS PIÑAR ARAGONESES

    SRA. Sra. SUSANA POLLEGUERES MOLINA

    SR.D. GABRIEL REAL FERRER

    SR.D. ALFREDO RELAÑO ESTAPE

    SRA. Sra. PURIFICACION REVENGA YAGÜE

    SR.D. JAVIER REGIRADA DEL PERAL

    SR.D. PERE ROBERT PONT

    SRA. Sra. MARIA ESPERANZA RODRÍGUEZ ESCARIO 

    SR.D. IGNACIO RODRIGUEZ MARIN

    SR.D. LORENZO RODRIGUEZ RODRIGUEZ

    SR.D. MANUEL ROSETY MENENDEZ

    SR.D. ALBERT SALA MORENO

    SRA. Sra. TERESA SAMARANCH SALISACHS

    SR.D. MARCOS SANZ AGÜERO

    SR.D. SANTIAGO SEGUROLA I CARAN

    SR.D. VICTOR SOJO JIMENEZ

    SR.D. CARLOS SORIA FONTAN

    SR.D. VICENTE TEMPRADO GARCIA

    SR.D. RAMON TEROL GOMEZ

    SR.D. JORDI TORRAS BADOSA

    SR.D. RICARDO VARGAS RODRIGUEZ

    SR.D. JOSE FRANCISCO VAZQUEZ LOUREIRO

    SRA. Sra. OLGA VIZA LÓPEZ

     

    • PLAQUES DE BRONZE

    I.I.S. DIPUTACION PROVINCIAL CASTELLON

    CLUB EXCURSIONISTA DE GRACIA

    CLUB STADIUM CASABLANCA

     

    • MEDALLES DE BRONZE

    SRA.Sra. GEMMA ABANT COMTAL

    SR.D. ALBERT AGUSTI GARCÍA-NAVARRO

    SR.D. ANTONIO BALLESTEROS BONILLA

    SR.D. JORDI BARGALLÓ POCH

    SR.D. FRANCISCO BARRANCO DEL COS

    SRA.Sra. RUTH BEITIA VILA

    SRA.Sra. MIREIA BELMONTE GARCIA

    SR.D. VICENTE BENEITEZ GÓMEZ

    SR.D. FRANCISCO  BENITO CRISTOBAL

    SRA. Sra. VIRGINIA BERASATEGUI LLUNA

    SRA.Sra. SILVIA BONASTRE PEREMATEU

    SR.D. JOSE LUIS BRUNA BROTONS

    SR.D. DAVID CABALLERO RAMOS

    SR.D. BARTOLOME CALAFAT MARCUS (TÍTOL PÒSTUM)

    SR.D. JOSÉ CARNICER CASTRO

    SR.D. FERNANDO  CARPENA PEREZ

    SR.D. JUAN CARLOS CASTANY MORETA

    SR.D. LEONCIO ILDEFONS CASTELLÀ ARENCIBIA

    SR.D. BENIGNE CONDE LLAC

    SR.D. FRANCISCO TALLIS JUNCOSA

    SRA. Sra. VERONICA QUADRAT DEVESA

    SR.D. RAMON CUESTA GARCIA

    SR.D. JOAN CUSCÓ CARBO

    SR.D. JUAN CARLOS DE L'OSSA YUNTA

    SR.D. JORGE PROPIETÀRIES DE GALARZA

    SR.D. SERGI ENRIQUE MONTSERRAT

    SR.D. JOSE LUIS ESCAÑUELA ROMANA

    SR.D. GONZAGA ESCAURIAZA BARREIRO

    SR.D. JESUS ESPANYA COBO

    SR.D. JOSE JAVIER ESPARZA ABAURREA

    SR.D. FRANCISCO JAVIER FAJARDO MORENO

    SRA. Sra. BEATRIZ FERNANDEZ IBAÑEZ

    SR.D. JOSE ANTONIO FERNANDEZ IGLESIAS

    SRA. Sra. BEGOÑA FERNANDEZ MOLINS

    SR.D. MISAEL FERNANDEZ PORRON

    SR.D. JOSE FERNANDEZ VAQUERIZA

    SR.D. SERGIO FERNANDEZ VILA

    SR.D. JOSEP FERRER PERIS

    SR.D. XOSÉ LOIS FREIXEIRO LOPEZ

    SR.D. JESÚS GÁLVEZ PANTOJA

    SR.D. JON GARCIA AGUADO

    SR.D. JUAN GIL SABIO

    SR.D. BERNARDO GIL VA SALAR

    SR.D. ENRIQUE GÓMEZ BASTIDA

    SR.D. JESUS GUERRERO BÉIZTEGUI

    SR.D. CARLOS HERNANDO DOMINGO

    SR.D. RAFAEL HERNANZ ANGULO (A TÍTOL PÒSTUM)

    SR.D. MIGUEL RAMÓN IRIGOYEN ERRAZQUIB

    SR.D. TOMÁS LANZAROTE PARODI

    SR.D. MIGUEL ANGEL MACHADO SOBRATS

    SR.D. ALEJANDRO MACLEAN DREWE (A TÍTOL PÒSTUM)

    SR.D. JOSEP MARIA MAESO I ROVIRA

    SRA. Sra. ANA MAÑERU MÉNDEZ

    SR.D. MARC MARQUEZ ALENTA

    SR.D. JOSE Mª MARTINEZ CASTEJON

    SR.D. ENRIQUE MARTÍNEZ DE VALLEJO I MANGLANO

    SR.D. FRANCISCO JAVIER MARTINEZ GUZMAN

    SR.D. VICTOR MAS RAFOLS

    SR.D. LUIS MEDINA CANTALEJO

    SR.D. JOSE IGNACIO MERLADET ECHEVARRIA

    SR.D. ÁNGEL MILLA PALAU (TÍTOL PÒSTUM)

    SR.D. ALVARO MONTESINOS YAGO

    SR.D. ANTONIO MORENO MARQUEÑO

    SR.D. JUAN MORETA MUNUJOS

    SRA. Sra. ALMUDENA MUÑOZ GONZALEZ

    SR.D. JORDI NEIRA TOST

    SR.D. MIQUEL RAMÓN NOGUER I PLANAS

    SR.D. MIQUEL NOLIS SUNYOL

    SR.D. LEONTXO GARCIA OLASAGASTI

    SR.D. JESUS PENA CORDIDO

    SR.D. MANUEL PEÑALOZA CACERES (A TÍTOL PÒSTUM)

    SR.D. JULIAN PEREA ARAGONESES

    SR.D. ALVARO PEREZ DOMINGUEZ

    SR.D. OT PI ISERN

    SR.D. JAVIER PILES CISCAR

    SRA. Sra. ANNA PRUNA GRIVE

    SRA. Sra. GISELA POLIT BORRELL

    SR.D. FABIAN QUESADA GOMEZ

    SR.D. JOSEP MARIA ROCA BIGAS

    SR.D. MANUEL ROCA VIAÑA

    SR.D. ALEJANDRO RODRIGUEZ FERNANDEZ (A TÍTOL PÒSTUM)

    SR.D. CARLOS RUIZ FONRODONA

    SR.D. JOSÉ SAMPER GARCIA

    SR.D. CARLOS SANZ CALVO

    SR.D. EMILIANO SKUFCA VIEITEZ

    SR.D. JOAN SOLÉ PRATS

    SRA. Sra. ESTHER TERMENS CAÑABATE

    SRA. Sra. MONTSERRAT TRESERRAS I DOU

    SR.D. FERNANDO TURRÓ HOMEDES

    SRA. Sra. LIDIA VALENTIN PEREZ

    SR.D. MIGUEL ANGEL VAQUER INFANTS

    SRA. Sra. ERIKA VILLAECIJA GARCIA

    SR.D. CESSAR VILLEGAS SANVICENS

    SRA. Sra. ROCIO YBARRA SOLAUN

    SR.D. ANTONIO YEBENES MONTORO

    SR.D. XABIER ZOZAYA MENDIBERRI

     

    Madrid, 19 I 28 de setembre de 2011: Fdo. El President del Consell Superior d'Esports.

    D. Albert Soler Sicília 

      GUARDONATS 2010
      • Resolució d'11 de maig de 2010.
      • Resolució de 24 de maig de 2010.
      • Resolució de 26 de maig de 2010

       

      RESOLUCIÓ d'11 de maig de 2010, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en les seves diferents categories

      En virtud de les atribucions conferides en el Reial decret 1523/1982,de 18 de juny, pel qual es crea la Real Ordre del Mèrit Esportiu, i en l'Ordre de 4 de setembre de 1982, per la qual aprova el Reglament que estableix les ordenances d'aquesta Real Ordre, i tenint en compte els mèrits i circumstàncies que concorren en els historials esportius i professionals de les persones i entitats que a continuació s'indiquen, vinc a concedir el seu ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu en les categories que s'assenyalen:

       

      • PLAQUES DE PLATA

      MUTUALITAT GENERAL ESPORTIVA

      AREA D'ESPORTS DEL CORREU ESPAÑOL EL PUEBLO VASCO 

       

      • PLAQUES DE BRONZE

      ESCOLA ESPORTIVA ALBAHNOS 

      CLUB PATINATGE ARTÍSTIC OLOT 
       
      CLUB PIRAGUAS ELS GORIL·LES DE CANDÁS

      IL·LUSTRE CONSELL GENERAL COLEF I CADF D'ESPANYA

      CLUB ESPORTS VENDRELL

      FUNDACIÓ ESTADI S.D.
       
      CLUB DE CAMP VILA DE MADRID

      AJUNTAMENT DE BANYOLES

       

      • MEDALLES DE PLATA

      SR.D. CARLOS EDUARDO CABEZAS JURADO

      SR.D. IVÁN CERVANTES MONTERO

      SR.D. GERARDO CISNEROS MATIA

      SR.D. HERMINIO GESTAL LAMEIRAS

      SR.D. MANUEL ENRIQUE MEJUTO GONZALEZ

      SR.D. IVAN MORO FERNANDEZ

      SR.D. ALFONSO ORTEGA CASASNOVA

      SR.D. SERGI PEDREROL CAVALLE

      SR.D. ARTURO PÉREZ  GALLEGO

      SR.D. LOPE PEREZ CORNES  (A TÍTULO PÓSTUMO) 

      SR.D. MANUEL PLANAS OTERO

      SR.D. SANTIAGO ROMERO GRANADOS

      SR.D. JULIÁN SIMÓN SESMERO

       

      • MEDALLES DE BRONZE

      SR.D. RAFAEL AGUILAR MORCILLO

      SR.D. DAVID ALEGRE BIOSCA

      SR.D. RAMÓN ALEGRE BIOSCA

      SR.D. MIGUEL ARIAS MOLINO

      SR.D. LUIS MARÍA BARBER RODRÍGUEZ (A TÍTULO PÓSTUMO) 

      SR.D. JOSE ALFREDO BEA GARCÍA

      SR.D. JORDI BERTOMEU ORTEU

      SRA.Sra. OIANA BLANCO ETXEBERRIA

      SR.D. RICARD CALVET i VILA

      SRA.Sra. NURIA CAMÓN FARELL

      SR.D. JORDI CERVERA MARTÍNEZ

      SR.D. PEDRO EGEA PUERTAS

      SR.D. ALEX FABREGAS CARNE

      SR.D. SANTIAGO FREIXA ESCUDE

      SR.D. JORGE FRÍAS NAVARRO

      SR.D. CARLES GASSET PARIS

      SR.D. JOEL GONZALEZ BONILLA

      SR.D. JOSE LUIS GONZALEZ FERNANDEZ

      SR.D. FRANK GONZÁLEZ GONZÁLEZ 

      SR.D. JUAN PEDRO GONZALEZ NAVARRO (A TÍTULO PÓSTUMO) 

      SR.D. ÁNGEL SANTIGO GRACIA VICENTE (A TÍTULO PÓSTUMO) 

      SR.D. MARC GUAL ROSELL

      SRA.Sra. MARIA ROSA GUILLAMET GONZÁLEZ DE AGÜERO

      SR.D. BENARDINO HERRERA CASANUEVA

      SR.D. YASUNARI ISHIMI 

      SR.D. KIM   KIM LYTHGOE (A TÍTULO PÓSTUMO) 

      SR.D. JUAN ANTONIO LANDABEREA UNZUETA

      SR.D. JOSÉ RAMÓN LETE LASA

      SR.D. FIDEL LINARES SIERRA

      SR.D. ERNESTO LOPEZ FEITO (A TÍTULO PÓSTUMO) 

      SR.D. JOSÉ VENANCIO LÓPEZ HIERRO

      SR.D. JOSÉ JESÚS MÁRQUEZ SÁNCHEZ

      SR.D. FÉLIX MARTÍN BLÁZQUEZ

      SR.D. DAVID MASCATO GARCÍA

      SR.D. EMILIO MERCHAN ALONSO

      SRA.Sra. RAQUEL MICÓ SÁNCHEZ

      SR.D. ANTONIO MILLAN  GARRIDO

      SRA.Sra. ANNA MONTAÑANA GIMENO

      SR.D. ANDRES MONTES GONZALEZ (A TÍTULO PÓSTUMO)

      SR.D. MATÍAS MORANTE DE LA CALLE (A TÍTULO PÓSTUMO)

      SRA.Sra. SILVIA MUÑOZ ESCUDI

      SR.D. RAFAEL MUÑOZ PEREZ

      SR.D. ALVARO NOVELLÓN CASAMIAN

      SR.D. JOSEP MARÍA ORDEIG MALAGÓN

      SR.D. OSCAR PEREZ  JAVIERRE (A TÍTULO PÓSTUMO)

      SR.D. RUBÉN PERIS LATORRE

      SR.D. ARMANDO PRENDES VIÑA

      SR.D. JESUS ROCA  HERNANDEZ,  

      SR.D. LLUIS ROIG  I VIVES

      SRA.Sra. MARÍA JESÚS ROSA DURÁN

      SR.D. MANUEL ROSETY PLAZA

      SR.D. RICARD RUBIO VIVES

      SR.D. SANTIAGO SAGASTE AYESA (A TÍTULO PÓSTUMO)

      SR.D. ALBERT SALA MORENO

      SRA.Sra. MARIA TERESA SAMARANCH SALISACH

      SRA.Sra. ISABEL SANCHEZ FERNÁNDEZ

      SRA.Sra. LAURA SANCHEZ GARCÍA

      SR.D. MIGUEL IGNACIO SÁNCHEZ ZORITA

      SR.D. JOSE SEGUIN SANTOS

      SR.D. MANUEL SIERRA PUZO

      SRA.Sra. ROSANNA SIMÓN ALAMO

      SR.D. VÍCTOR SOJO JIMÉNEZ

      SR.D. IGNACIO TEIXIDOR DE OTTO

      SR.D. MARC TORRA SAYO

      SR.D. JESÚS TORTOSA ALAMEDA

      SRA.Sra. MAIDER UNDA GONZÁLEZ D'AUDICANA

      SR.D. SUGOI URIARTE MARCOS

      SR.D. RICARDO VALÈNCIA MARTÍNEZ (A TÍTULO PÓSTUMO)

      SR.D. PAULUS WILDEBOER 

      SR.D. ASCHWIN WILDEBOER FABER

      SR.D. YOSUKE YAMASHITA 

      Madrid, 11 de Maig de 2010: Fdo. El President del Consell Superior d'Esports.
      D. Jaime Lissavetzky Díez

       

      RESOLUCIÓ de 24 de maig de 2010, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en les seves diferents categories

      En virtud de les atribucions conferides en el punt 1 de l'article 5 del Reial decret 694/2010, de 20 de maig, pel qual es modifica el Reial decret 1523/1982,de 18 de juny, pel qual es crea la Real Ordre del Mèrit Esportiu, i en el punt 4 de l'article 16 de l'Ordre  PRE/1430/2010, de 21 de maig, per la qual es modifica l'Ordre de 4 de setembre de 1982, que aprova el Reglament que estableix les ordenances d'aquesta Real Ordre, i tenint en compte els mèrits i circumstàncies que concorren en els historials esportius i professionals de les persones i entitats que a continuació s'indiquen, vinc a concedir el seu ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu en les categories que s'assenyalen:

       

      • PLAQUES D'OR

      Cadis Club de  Futbol S.A.D.

      Reial Societat de Futbol S.A.D.

      Àrea d'Esports de Televisió Espanyola
       

      • MEDALLES D'OR

      Ilma. Sra. Dña. María Soledad Casado Estupiñán

      Ilmo. Sr. D. Iker Casillas Fernández

      Ilmo. Sr. D. Carmelo Ezpeleta Peidro

      Ilmo. Sr. D. Juan Ángel Gato Gómez

      Ilmo. Sr. D. Carlos Gil Perez (A Título Póstumo)

      Il·lm. Sr. D.  Juan Manuel Gozalo Gómez (A Título Póstumo) 

      Ilmo. Sr. D. Pep Guardiola I Sala

      Ilmo. Sr. D. Xavi Hernández  Creus

      Ilmo. Sr. D. Juan Miguel Hernández  León

      Ilmo. Sr. D. Iván Leal Reglero

      Ilmo. Sr. D. Leandro Negré Carrio

      Ilmo. Sr. D. Juan Pérez Márquez

      Ilmo. Sr. D. José Perurena López 

      Ilmo. Sr. D. José Luis Sáez Regalado 

      Ilma. Sra. Dña. Briguitte Yagüe Enrique

      Madrid, 24 de Maig de 2010: Fdo. El President del Consell Superior d'Esports.
      D. Jaime Lissavetzky Díez

       

      RESOLUCIÓ de 26 de maig de 2010, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en la categoria de Medalla d'Or a la Ilma. Sra. Dña. Edurne Pasaban Lizarribar.

      En virtud de les atribucions conferides en el punt 1 de l'article 5 del Reial decret 694/2010, de 20 de maig, pel qual es modifica el Reial decret 1523/1982,de 18 de juny, pel qual es crea la Real Ordre del Mèrit Esportiu, i en el punt 4 de l'article 16 de l'Ordre  PRE/1430/2010, de 21 de maig, per la qual es modifica l'Ordre de 4 de setembre de 1982, que aprova el Reglament que estableix les ordenances d'aquesta Real Ordre, i tenint en compte els mèrits i circumstàncies que concorren en l'historial esportiu de la Ilma. Sra. Dña. Edurne Pasaban Lizarribar, vinc a concedir el seu ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu en la categoria de Medalla d'Or.

      Madrid, 26 de Maig de 2010: Fdo. El President del Consell Superior d'Esports.
      D. Jaime Lissavetzky Díez 
                                                                    

      GUARDONATS 2009

      Persones i equips que han rebut les diferents medalles de la Real Ordre del Mèrit Esportiu, concedides pel Consell de Ministres el 8 d'abril de 2009, i que han estat lliurades el 22 d'abril, en un acte presidit per Les seves Majestats Els Reis.

      RESOLUCIÓ de 8 d'abril de 2009, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en les seves diferents categories.

      Ordre ESD/951/2009, de 3 d'abril, per la qual s'aprova l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en la categoria de Medalla d'Or, a les persones que s'indiquen.

       REAL ORDRE DEL MÈRIT ESPORTIU 2009

       

      • GRAN CREU REAL ORDRE DEL MÈRIT ESPORTIU 2009

      1. D. Joan Llaneras Roselló (Ciclisme)

       

      • PLACA D'OR REAL ORDRE DEL MÈRIT ESPORTIU 2009

      1. Real Federació Espanyola de Futbol. Angel María Villar, president de la RFEF

      2. Trofeu Conde de Godó de Tennis Albert Agusti García-Navarro, president

       

      • MEDALLES D'OR REAL ORDRE DEL MÈRIT ESPORTIU 2009

      1. Pol Amat Vaig escudar (Hoquei)

      2. Francisco José Antequera (Ciclisme)

      3. David Barrufet Bofil (Handbol)

      4. Miguel Carballeda Pineiro. President Comitè Paralímpic Español

      5. Pedro Carbonell Amengual (Act. Subaqüàtiques)

      6. Sara Carracelas García (Natació)

      7. Javier Castillejo Rodríguez (Boxa)

      8. Almudena Cid Torrat (Gimnàstica)

      9. José Conde Pujana (Atletisme)

      10. Víctor Be García (Ciclisme)

      11. Saúl Craviotto Rivero (Piragüisme)

      12. Fernando Echavarri Erasun (Vela)

      13. Enhamed Enhamed Mohamed (Natació)

      14. Andreu Gimeno Tolaguera (Tennis)

      15. Maria Carmen Herrera Gómez (Judo)

      16. Alfredo Hueto Mayoral (Gimnàstica)

      17. David Luque Camacho (Karate)

      18. Jesús Morlán Fariñas (Piragüisme)

      19. Richard Oribe Lumbreras (Natació)

      20. Juan Carlos Pastor Gómez (Handbol)

      21. Antón Paz Blanco (Vela)

      22. María Teresa Perales (Natació)

      23. Carlos Pérez Rial (Piragüisme)

      24. Eduardo Portela (Bàsquet)

      25. Sebastián Rodriguez Veloso (Natació)

      26. Samuel Sánchez (Ciclisme)

      27. Carlos Sastre (Ciclisme)

      28. Anna Tarrés (Natació)

      29. Xavier Torres Ramis (Natació)

       

      • PLAQUES DE PLATA REAL ORDRE DEL MÈRIT ESPORTIU 2009

      1. Club Natació Banyoles. Angel Dutrus Congost, president (Remo)

      2. President del Club Saski Baskonia, Josean Querejeta (Bàsquet)

       

      • MEDALLES DE PLATA REAL ORDRE DEL MÈRIT ESPORTIU 2009

      1. Ramón Ajenjo Bosh

      2. Rafael Arriaza Loureda (Karate)

      3. Iratxe Aurrekoetxea Urrutikoetxea (Gimnàstica)

      4. Jerónima Ballesta Navarro (Petanca)

      5. José Manuel Beirán Lozano (Bàsquet).

      6. Genaro Borrás Sanjurjo, a títol pòstum (Futbol)

      7. Toni Bou Mena (Motociclisme)

      8. Vicente Bretó León (Handbol)

      9. Irene Carrera Ruiz (Personal C.S.D.)

      10. Gloria Casanova Rodriguez (Karate)

      11. David Casinos Sierra (Atletisme)

      12. Carlota Castrejana Fernández (Atletisme)

      13. Jesús Collado Alarcón (Natació)

      14. Marc Mengi Camps (Motociclisme)

      15. Raquel Corral Aznar (Natació)

      16. Juan Domingo de la Creu (Bàsquet)

      17. Alberto Entrerríos Rodriguez (Handbol)

      18. Francisco Fabregas Monegal (Hoquei)

      19. Rudy Fernández Farrés (Bàsquet)

      20. Andrea Fuentes Fache (Natació)

      21. Sergio García Fernández (Golf)

      22. Juan García Lorenzana (Handbol)

      23. Rodrigo Garsa Barber (Hoquei)

      24. Marc Gasol (Bàsquet)

      25. Visitación Gómez del Valle (Personal C.S.D.)

      26. José Antonio Huelín Trillo (Handbol)

      27. Jesús Hurtado Carrasco (Personal C.S.D.)

      28. Daniel Ibañes Caetano (Futbol)

      29. Ángela Lario Ruiz (Hoquei)

      30. Andrés Linares Rodriguez Andrés (Futbol)

      31. José Luis Llorente Gento (Bàsquet)

      32. Juan Manuel López Iturriaga (Bàsquet)

      33. Soledad Estel de Pablo (Personal C.S.D.)

      34. Fernando Martín Espina, a títol pòstum.

      35. Ferrán Martínez Garriga (Bàsquet)

      36. Gisela Morón Rovira (Natació)

      37. Alex Mumbrú Múrcia (Bàsquet)

      38. Antonio Ramallets i Simón (Futbol)

      39. Xavier Ribas Centelles (Hoquei)

      40. 'Berni' Rodríguez Arias (Bàsquet)

      41. Irina Rodriguez Álvarez (Natació)

      42. Iker Romero Fernández (Handbol)

      43. Ignacio Solozabal Igartua (Bàsquet)

      44. Ricardo Tingues Argilez (Natació)

      45. Eduardo Tubau Cutal (Hoquei)

      46. Óscar Vázquez Martins (Karate)

      47. Daniel Vidal Fuster (Natació)

       

      • PLAQUES DE BRONZE REAL ORDRE DEL MÈRIT ESPORTIU 2009

      1. C.C.D. Turó de la Peira. (Futbol)

      2. Club Escola Piragüisme Aranjuez. (Piragüisme)

      3. Club Esportiu Juncária.

      4. Club Valencià de Natació. (Natació)

      5. Col·legio Pare Manyanet de Reus. (Escolar/ Universitari)

      6. José Antonio Bolarín Sánchez (Futbol sala)

      7. Carlos Rei Hoppe (Tennis)

      8. Alfredo Coco Foriscot (Tennis)

      9. Lorenzo Díez Romero-Valdespino (Polo)

      10. Luis Gómez Artés (Tennis)

      11. Julián García Antón (Tir Olímpic)

      12. Esteban Ruiz Alvárez (Tennis)

      13. Joan Sabaté Vaig escudar (Patinatge)

      14. Antonio Rodríguez de la Borbolla i Vázquez (Remo)

      15. Francisco Zaragoza Zaragoza (Vela)

      16. José Eugenio de Zarate i Peraza d'Ayala (Vela)

      17. Selecció espanyola d'handbol femení. Juan de Déu Román Seco, president de la RFEB

      18. Universitat de Cadis. Rector Mgfco. Dr.D. Diego Sales Márquez (Escolar/ Universitari)

       

      • MEDALLES DE BRONZE REAL ORDRE DEL MÈRIT ESPORTIU 2009

      1. José Luis A baix Gómez (Esgrima)

      2. Xavier Adell Salvatella (Hoquei)

      3. Juan Manuel Alonso Martín (Atletisme)

      4. María Mercedes Alvarez Pontón (Hípica)

      5. Manuel Alzuria Huguet (Bàsquet)

      6. Marta Arce Payno (Judo)

      7. Blanca Llauris Torres (Bàsquet)

      8. Joan Balcells Fornaguera (Tennis)

      9. José Manuel Ballesteros Martínez d'Elorza (Atletisme)

      10. Tomas Barris Ballestín (Atletisme)

      11. Ió Belaustegui Ruano (Handbol)

      12. Bernardo Bish Lorenzo Javier (Escolar/Universitari)

      13. Félix Brocate Puri (Handbol)

      14. Alexandrau Buligan Tomici (Handbol)

      15. Alba Cabell Genoll (Natació)

      16. Joaquín Calvo Jaques (Hípica)

      17. Angel Calçada Gómez (Dirigent esportiu)

      18. Jesús Candeles Rodrigo (Futbol)

      19. Julio Castany Antuña (Escolar/Universitari)

      20. Carlota Ciganda Machiñena (Golf)

      21. David Davis Càmera (Handbol)

      22. Jaime de Rivera Ballesteros (Hípica)

      23. Miguel Angel Delgado Noguera (Escolar/Universitari)

      24. Ignacio Domecq Urquijo (Polo)

      25. Thais Enriquez Torres (Natació)

      26. Raúl Entrerríos Rodriguez (Handbol)

      27. Angel Fernández García (Esgrima)

      28. Guillermo Ferrero Sègol (Atletisme)

      29. Enrique Floriano Millán (Natació)

      30. Fidel Font Roig (Esgrima)

      31. Matilde Fontecha Miranda (Esport i Dona)

      32. Benvingut Front Pintat (Remo)

      33. Pedro Galán Nieto (Futbol)

      34. Rubèn Garabaya Arenas (Handbol)

      35. Milagros García Bonafé (Esport i Dona)

      36. David García del Valle (Judo)

      37. Tatiana Garmendia López (Handbol)

      38. Lucía Guisat Muñoz (Gimnàstica)

      39. Pedro Hernández Cabrera (Bàsquet)

      40. Rosario Inés Lizón (Petanca)

      41. Kilian Jornet Burgadá (Muntanya)

      42. Joseba Kerejeta Larrucea (Activitats Subaqüàtiques)

      43. Pilar Landeira d'Hernández (Bàsquet)

      44. Beatriz Laparra Conca (Caça)

      45. Felipe Llamazares Deu (Bàsquet)

      46. Feliciano López Díaz-Guerra (Tennis)

      47. Laura López Valle (Natació)

      48. Miguel Luque Avila (Natació)

      49. Marta Pispi Gonzalez (Handbol)

      50. Isabel Martín Crespo (Esport i Dona)

      51. Oscar Martínez de Quel Pérez (Karate)

      52. Nuria Martínez Prat (Bàsquet)

      53. Yolanda Matarranz Criat (Petanca)

      54. Anabel Medina Garrigues (Tennis)

      55. Maider Mendizabal Azurmendi (Pilota)

      56. Antonio Merino Mandly (CCAA)

      57. Carlos Minguell Baños (Act. Subaqüàtiques)

      58. Pedro Montiel Gámez (Escolar/Universitari)

      59. Gregorio Moreno Martínez, a títol pòstum (Ciclisme)

      60. Juan José Neyro Bilbao, a títol pòstum (Bàsquet)

      61. Iñaki Ochoa d'Olza Seguín, a títol pòstum (Muntanya)

      62. Leire Olaverría Dorronsoro (Ciclisme)

      63. Ramón Olivé Vilás

      64. Noelia Oncina Moreno (Handbol)

      65. Mariano Ortega Martínez (Handbol)

      66. Javier Palazón Sánchez (Billar)

      67. Lucila Pasqua Suárez (Bàsquet)

      68. Baldomero Peralta Sant Martín (Pilota)

      69. Enriq Piquet Miquel (Bàsquet)

      70. María Planas Monge (Bàsquet)

      71. Juan Antonio Requena Maltrana (Bàsquet)

      72. Teresa Rioné Pla (Esport i Dona)

      73. Albert Roques Mengis (Handbol)

      74. José María Rodríguez Vaquer (Handbol)

      75. Ricardo Ruano Eneriz (CCAA)

      76. Teresa Ruiz de Larramendi Múgica (Pilota)

      77. José Ruiz Orland

      78. Vicente Sanchís Rosique (Bàsquet)

      79. Francisco Sarasua Zumeta (Remo)

      80. Víctor Sastre Toribio (Ciclisme)

      81. Francisco Serrejón Sánchez (Futbol)

      82. Asunción Sinovas Revilla (Atletisme)

      83. Dani Sord Castillo (Automobilisme)

      84. Antonio Tauler Llul (Ciclisme)

      85. Pedro Torrás Vaig escudar

      86. Rolando Uríos Fonseca (Handbol)

      87. Francisco Valcárcel Robles (Judo)

      88. Francisco Vega Márquez (Esquaix)

      89. Fernando Verdasco Carmona (Tennis)

       

      Madrid, 8 d'Abril de 2009

      Fdo. El President del Consell Superior d'Esports.

      D. Jaime Lissavetzky Díez

      GUARDONATS 2008

      REIALS DECRETS de 16 de maig, ORDRE ESD/1425/2008 de 16 de maig, i RESOLUCIÓ de 22 d'abril de 2008, de la Presidència del Consell Superior d'Esports, per la qual es concedeix l'ingrés en la Real Ordre del Mèrit Esportiu, en les seves diferents categories.

      REAL ORDRE DEL MÈRIT ESPORTIU 2008

       

      NºExp. DISTINCIÓ ACTIVITAT TRACTAMENT NOM COGNOMS CÀRREC
      383 MEDALLA DE BRONZE CICLISME SRA. Sra. MIREIA ABANT COMTAL  
      414 MEDALLA DE BRONZE PENTATLÓN MODERN SR. D. FRANCISCO AGUADO PELEGRIN President F.I. Pentatlón Modern
      415 MEDALLA DE BRONZE BÀSQUET SRA. Sra. ELISA AGUILAR LOPEZ Jugadora de Bàsquet
      416 MEDALLA DE BRONZE VELA SRA. Sra. MARINA ALABAU NEIRA  
      417 MEDALLA DE BRONZE AERONÀUTICA SR. D. RAMÓN ALONSO PARDO  
      418 MEDALLA DE BRONZE POLO SR. D. NICOLÁS ÁLVAREZ DOMÍNGUEZ President Real F.I. de Polo
      419 MEDALLA DE BRONZE PESCA SR. D. JOSE MARÍA AMIGÓ GALINDO President F.I. de Pesca
      420 MEDALLA DE BRONZE DIRIGENT ESPORTIU SRA. Sra. IRATXE AURRECOECHEA URRUTICOECHEA  
      421 MEDALLA DE BRONZE ESQUÍ NAÚTICO SR. D. EDUARDO BALCAZAR TORT President de la F.I. d'Esquí Nàutic
      422 MEDALLA DE BRONZE GIMNÀSTICA SR. D. ALEJANDRO BARRENECHEA GAYO  
      423 MEDALLA DE BRONZE PADEL SRA. Sra. ANA BASTARRECHE SAGÜÉS Dirigent Esportiu
      424 MEDALLA DE BRONZE MOTOCICLISME SR. D. ANTONI BOU MENA  
      425 MEDALLA DE BRONZE BÀDMINTON SR. D. DAVID CABELL MANRIQUE President F.I. de Bàdminton
      426 MEDALLA DE BRONZE TAEKWONDO SR. D. JESÚS CASTELLANOS POBLES President F.I. de Taekwondo
      427 MEDALLA DE BRONZE DIRIGENT ESPORTIU SR. D. FERNANDO CASTRO GUTIERREZ Director General d'Esports de la Comunitat Autònoma de Cantàbria
      428 MEDALLA DE BRONZE ESQUAIX SR. D. ROGELIO CHANTADA LLAC President Real F.e.de Esquaix
      429 MEDALLA DE BRONZE DIRIGENT ESPORTIU SR. D. LEONARDO CHAVES GONZÁLEZ Director General de Tecnologia i Infraestructures Esportives de la Junta d'Andalusia
      430 MEDALLA DE BRONZE PIRAGÜISME SR. D. JOSÉ MANUEL CORRAL BUSTABAD (a títol pòstum)
      432 MEDALLA DE BRONZE CICLISME SR. D. CARLES DÍAZ CODINA  
      433 MEDALLA DE BRONZE DIRIGENT ESPORTIU SR. D. IGNASI DOÑATE I SANGLAS Director General de Projecció Internacional
      434 MEDALLA DE BRONZE GIMNÀSTICA SRA. Sra. MARÍA ESQUERDO RAMOS  
      435 MEDALLA DE BRONZE MOTOCICLISME SR. D. HECTOR FAUBEL ROJI  
      436 MEDALLA DE BRONZE NATACIÓ SRA. Sra. CONCEPCIÓN FERNÁNDEZ DE MISSA DÍAZ (a títol pòstum)
      437 MEDALLA DE BRONZE DIRIGENT ESPORTIU SRA. Sra. EMILIA FERNÁNDEZ GARCÍA  
      438 MEDALLA DE BRONZE REMO SR. D. MIGUEL FERNÁNDEZ LORES (a títol pòstum)
      439 MEDALLA DE BRONZE DIRIGENT ESPORTIU SR. D. JOSÉ LUIS FERNÁNDEZ-VEGUE MARTÍN  
      441 MEDALLA DE BRONZE ORIENTACIÓ SR. D. VÍCTOR GARCÍA BERENGUER President F.I. d'Orientació
      442 MEDALLA DE BRONZE DIRIGENT ESPORTIU SR. D. JESÚS GARCIA CAMBARA A TÍTOL POSTUMO
      443 MEDALLA DE BRONZE GIMNÀSTICA SR. D. MARIANO GARCÍA CARRETERO  
      444 MEDALLA DE BRONZE FUTBOL AMERICÀ SR. D. ENRIQUE GARCÍA DE CASTRO President A.I. de Futbol Americà
      445 MEDALLA DE BRONZE SURF SR. D. CARLOS JORGE GARCÍA GÓMEZ President F.I. de Surf
      446 MEDALLA DE BRONZE GIMNÀSTICA SRA. Sra. MARÍA ÁNGELES GARCÍA SAÍZ  
      447 MEDALLA DE BRONZE SALVAMENT I SOCORRISME SRA. Sra. ISABEL GARCÍA SANZ Presidenta F.I. de Salvament i Socorrisme
      448 MEDALLA DE BRONZE DIRIGENT ESPORTIU SR. D. PEDRO GARCÍA VILLAMAYOR Ex-director d'Esports del Govern d'Aragó
      449 MEDALLA DE BRONZE ESPELEOLOGIA SR. D. SERGIO GARCÍA-DILS DE LA VEGA  
      450 MEDALLA DE BRONZE DIRIGENT ESPORTIU SR. D. ANTONIO GARDE FERNÁNDEZ-FONTECHA Regidor d'Esports de l'Ajuntament de les Fregues
      451 MEDALLA DE BRONZE DISCAPACITATS INTEL·LECTUALS SR. D. ANTONIO CARLOS GÓMEZ OLIVERO President F.I..de Discapacitats Intel·lectuals
      452 MEDALLA DE BRONZE DIRIGENT ESPORTIU SR. D. JESÚS GURIDI EZQUERRO  
      453 MEDALLA DE BRONZE ATLETISME PARALÍMPIC SR. D. IVAN HOMPANERA ÁLVAREZ  
      454 MEDALLA DE BRONZE KICKBOXING SR. D. PEDRO HORCAJO ALBA President F.I. de Kickboxing
      456 MEDALLA DE BRONZE DIRIGENT ESPORTIU SR. D. VICTOR IÑIGUEZ MÁRQUEZ Viceconseller d'Esports de la Ciutat Autònoma de Ceuta
      457 MEDALLA DE BRONZE DIRIGENT ESPORTIU SR. D. SALVADOR JIMÉNEZ RODRÍGUEZ  
      458 MEDALLA DE BRONZE MUNTANYA I ESCALADA SR. D. RAMÓN JULIÁN PUIGBLANQUÉ  
      459 MEDALLA DE BRONZE NATACIÓ SR. D. JUAN KONINCKX BATALLER President Real F.I. de Natació
      461 MEDALLA DE BRONZE DIRIGENT ESPORTIU SR. D. ANTONIO MAÑERO FLORS  
      462 MEDALLA DE BRONZE DIRIGENT ESPORTIU SR. D. MIGUEL ÁNGEL MARTÍN GUITIERREZ Director General d'Esports de la Comunitat de Madrid
      463 MEDALLA DE BRONZE ATLETA DISCAPACITAT INTEL·LECTUAL SR. D. JOSÉ MARTÍNEZ MOROTE  
      464 MEDALLA DE BRONZE TENNIS SR. D. ENRIC MOLINA MUR ÀRBITRE
      465 MEDALLA DE BRONZE TIR A VOL SR. D. FRANCISCO MONTORO CAÑETE President F.I. de Tir a Vol
      466 MEDALLA DE BRONZE MOTONÁUTICA SR. D. FRANCISCO MONTOYA CONESA President Real F.I. de Motonáutica
      467 MEDALLA DE BRONZE DIRIGENT ESPORTIU SR. D. JUAN ANTONIO MORALES RODRIGUEZ Secretari General Hisenda
      468 MEDALLA DE BRONZE DIRIGENT ESPORTIU SR. D. MARCOS ANTONIO MORENO CUESTA Director General d'Esports Comunitat Autònoma de La Rioja
      469 MEDALLA DE BRONZE AERONÀUTICA SR. D. RAMÓN MORILLAS SALMERÓN  
      470 MEDALLA DE BRONZE TENNIS SR. D. PEDRO MUÑOZ ASENJO President Real F.I. de Tennis
      471 MEDALLA DE BRONZE PARALÍTICS CEREBRALS SR. D. CARLOS MUÑOZ VÁZQUEZ President F.I. De Paralítics Cerebrals
      472 MEDALLA DE BRONZE BÀSQUET SRA. Sra. LAIA PALAU ALTES Jugadora de Bàsquet
      473 MEDALLA DE BRONZE PATINATGE SR. D. CARMELO PANIAGUA MANS President Real F.I. de Patinatge
      474 MEDALLA DE BRONZE PATINATGE SR. D. JOSE LUIS PÉREZ GUTIÉRREZ Dirigent Esportiu
      475 MEDALLA DE BRONZE TRIATLÓ SR. D. ENRIQUE QUESADA VALDÉS  
      476 MEDALLA DE BRONZE AERONÀUTICA SR. D. ANTONIO QUINTANA PEREIRA (TÍTOL PÒSTUM) ExPresident de la R.F. Aeronàutica Espanyola
      477 MEDALLA DE BRONZE HÍPICA SR. D. JAVIER REVOLTA DEL PERAL President F.I. d'Hípica
      478 MEDALLA DE BRONZE DIRIGENT ESPORTIU SR. D. FRANCISCO ROBLES FERRÓN Conseller d'Esports i Joventut Ciutat Autònoma de Melilla
      479 MEDALLA DE BRONZE GIMNÀSTICA SRA. Sra. EVA RODA BRAVO  
      480 MEDALLA DE BRONZE ATLETISME SR. D. ANTONIO SABUGUEIRO FERNÁNDEZ  
      481 MEDALLA DE BRONZE BÀSQUET SR. D. JOSÉ LUIS SÁEZ REGALADO President Real F.I. de Bàsquet
      482 MEDALLA DE BRONZE LLEBRERS SR. D. FRANCISCO SALAMANCA LLORENTE President de la F.I. de Llebrers
      483 MEDALLA DE BRONZE GIMNÀSTICA SRA. Sra. ALMUDENA SAN JOSÉ CRISTOBAL  
      484 MEDALLA DE BRONZE CICLISME SR. D. FULGENCIO SÁNCHEZ MONTESINOS President Real F.I. de Ciclisme
      485 MEDALLA DE BRONZE DIRIGENT ESPORTIU SR. D. ENRIC SARASOL SOLER ExD.G.D. GENERALITAT VALENCIANA
      486 MEDALLA DE BRONZE DIRIGENT ESPORTIU SR. D. SANTIAGO TORIBIO PÉREZ  
      487 MEDALLA DE BRONZE ATLETISME SR. D. ALFONSO TUTOR LARREA (a títol pòstum)
      488 MEDALLA DE BRONZE MUNTANYA I ESCALADA SR. D. PEDRO UDAONDO ECHEVARRIA (A Títol Pòstum)
      489 MEDALLA DE BRONZE COLOMBOFILIA SR. D. JOSÉ FRANCISCO VÁZQUEZ LOUREIRO President Real F.I. Colombófila
      431 MEDALLA DE BRONZE DIRIGENT ESPORTIU SR. D. JUAN DE LA CREU VÁZQUEZ PÉREZ Director General d'Activitats i Promoció Esportiva de la Junta d'Andalusia
       
      490 MEDALLA DE BRONZE TENNIS DE MESA SR. D. HE ZHI WEN  
      195 MEDALLA D'OR NATACION PARALÍMPICA Il·lma. SRA. Sra MANUELA AGUILERA ARIZA  
      196 MEDALLA D'OR MOTOCICLISME Il·lm. SR. D. JUAN ÁLVAREZ PÉREZ ExPresident Real F.I. de Motociclisme
      197 MEDALLA D'OR ESQUI PARALÍMPIC Il·lma. SRA. Sra MAGDA AMO RIUS  
      198 MEDALLA D'OR TAEKWONDO Il·lma. SRA. Sra. BELEN ASENSIO SIU  
      199 MEDALLA D'OR DIRIGENT ESPORTIU Il·lm. SR. D. ALEJANDRO BLANCO BRAVO President del Comitè Olímpic Español
      200 MEDALLA D'OR HOQUEI Il·lm. SR. D. MARTÍN COLOMER RIVAS President F.I. d'Hoquei
      201 MEDALLA D'OR CICLISME Il·lm. SR. D. ALBERTO COMPTADOR VELASCO  
      212 MEDALLA D'OR DIRIGENT ESPORTIU Il·lm. SR. D. CONRADO DURANTEZ CORRAL President de l'Acadèmia Olímpica
      211 MEDALLA D'OR DIRIGENT ESPORTIU Il·lm. SR. D. MANUEL FONSECA DE LA CLAU EX-DIRECTOR GENERAL D'ESPORTS
      202 MEDALLA D'OR PILOTA Il·lm. SR. D. JULIAN GARCÍA ANGULO President F.I. de Pilota
      203 MEDALLA D'OR METGE ESPORTIU Il·lm. SR. D. JOSÉ GONZÁLEZ PÉREZ  
      210 MEDALLA D'OR DIRIGENT ESPORTIU Il·lma. SRA. Sra INMACULADA MARTÍN-CAR SÁNCHEZ EX-DIRECTORA GENERAL D'INFRAESTRUCTURES
      204 MEDALLA D'OR DIRIGENT ESPORTIU Il·lm. SR. D. PERE MIRO I SALLARÉS INTERNATIONAL OLYMPIC COMMITTEE
      205 MEDALLA D'OR CICLISME Il·lm. SR. D. LUIS OCAÑA PERNIA ( A TÍTOL PÒSTUM)
      206 MEDALLA D'OR FÍSICS Il·lm. SR. D. JUAN PALAU FRANQUES President F.I. de Minusvàlids Físics
      207 MEDALLA D'OR NATACIÓ PARALÍMPICA Il·lma. SRA. Sra INMACULADA PALENCIA MAROTO  
      208 MEDALLA D'OR CICLISME Il·lm. SR. D. OSCAR PEREIRO SIO Ciclista
      194 MEDALLA D'OR FUTBOLISTA ILMO.SR. D. ANTONIO PORTA PÉREZ (TÍTOL PÒSTUM)
      209 MEDALLA D'OR TAEKWONDO Il·lm. SR. D. JUAN ANTONIO RAMOS SÁNCHEZ  
      481 MEDALLA DE PLATA PERSONAL C.S.D. SRA. Sra. MARÍA PAZ AGUINACO PANDO  
      482 MEDALLA DE PLATA ARTÍSTA ESPORTIU SR.D. JORDI ALUMÁ MASVIDAL  
      483 MEDALLA DE PLATA FUTBOL SALA SR. D. LUIS ESTIMAT TARODO  
      484 MEDALLA DE PLATA HOQUEI SR. D. POL AMAT VAIG ESCUDAR  
      485 MEDALLA DE PLATA DIRIGENT ESPORTIU SR. D. ALBERT BAYO MARÍ Membres del Comitè Español de Disciplina Esportiva
      486 MEDALLA DE PLATA TIR OLÍMPIC SR. D. JAUME BLADAS SANTASUSAGNA Esportista Tir Olímpic
      487 MEDALLA DE PLATA FUTBOL SALA SR. D. ENRIQUE BONED GUILLOT  
      567 MEDALLA DE PLATA DIRIGENT ESPORTIU SR.D. JOSÉ LUIS BOTO ÁLVAREZ Presidentede la F.I. de Bitles
      489 MEDALLA DE PLATA PERSONAL C.S.D. SR. D. JOSE CABANYES SANCHEZ  
      490 MEDALLA DE PLATA MOTOCICLISME SR. D. ALBERT CABESTANY GÁLVEZ  
      491 MEDALLA DE PLATA DIRIGENT ESPORTIU SR. D. MANUEL COLOMA LAMIGUEIRO  
      492 MEDALLA DE PLATA BÀSQUET SR. D. MANEL COMES HORTET Entrenador CDB Sevilla SAD-Cajasol
      493 MEDALLA DE PLATA PERIODISTA ESPORTIU SR. D. JOSÉ RAMÓN COSTA-JUSSA PONT  
      494 MEDALLA DE PLATA TIR OLÍMPIC SR. D. RODRIGO DE MESA RUÍZ President Real F.I. de Tir Olímpic
      495 MEDALLA DE PLATA PERSONAL C.S.D. SRA. Sra. JOSEFA DELGADO SANZ  
      496 MEDALLA DE PLATA BÀSQUET SR. D. ROBERTO PROPIETÀRIES HERNÁNDEZ  
      497 MEDALLA DE PLATA RUGBI SR. D. JOSÉ MARÍA EPALZA SOLANO  
      498 MEDALLA DE PLATA HALTEROFÍLIA SR. D. EMILIO ESTARLIK LOZANO President F.I. d'Halterofília
      499 MEDALLA DE PLATA GIMNÀSTICA SR. D. ANTONIO ESTEBAN CERDAN President Real F.I. de Gimnàstica
      500 MEDALLA DE PLATA VOLEIBOL SR. D. MIGUEL ÁNGEL FALASCA FERNÁNDEZ  
      501 MEDALLA DE PLATA HOQUEI PATINIS SR. D. CARLOS FERICHE NEDERMAN  
      502 MEDALLA DE PLATA TENNIS SR. D. DAVID FERRER ERN  
      488 MEDALLA DE PLATA PERIODISTA ESPORTIU SR. D. TOMÁS FRAGA TOSCÀ  
      504 MEDALLA DE PLATA NATACIÓ PARALÍMPICA SRA. Sra ANAIS GARCÍA BALMAÑA  
      505 MEDALLA DE PLATA BÀSQUET SR. D. ALEJANDRO GARCÍA RENESES Entrenador Bàsquet del Joventut Badalona SAD
      506 MEDALLA DE PLATA MUNTANYA I ESCALADA SR. D. JUAN GARRIGÓS I TORO President F.I. de Muntanya i Escalada
      507 MEDALLA DE PLATA HOQUEI PATINIS SR. D. PEDRO GIL GÓMEZ  
      508 MEDALLA DE PLATA TRIATLÓ SR. D. FRANCISCO JAVIER GÓMEZ NOYA  
      510 MEDALLA DE PLATA PETANCA SRA. Sra. HORTENSIA HERMIDA TORRES Presidenta F.I. de Petanca
      511 MEDALLA DE PLATA DIRIGENT ESPORTIU SR. D. CARLOS HERNÁNDEZ DE LA TORRE Membre del Comitè Español de Disciplina Esportiva
      512 MEDALLA DE PLATA TRIATLÓ SR. D. JOSE HIDALGO MARTÍN President F.I. de Triatló
      503 MEDALLA DE PLATA DIRIGENT ESPORTIU SR. D. MANUEL IBERN I ALCALDE  
      513 MEDALLA DE PLATA DIRIGENT ESPORTIU SR. D. MANUEL JIMÉNEZ BARRIS Secretari General per a l'Esport de la Junta d'Andalusia
      514 MEDALLA DE PLATA ATLETISME SR. D. LUIS MIGUEL LANDA GARCÍA Entrenador d'Atletisme
      515 MEDALLA DE PLATA JUDO SR. D. YOUNG LEE JOO  
      516 MEDALLA DE PLATA ESPELEOLOGIA SR. D. JUAN CARLOS LÓPEZ CASAS President de la F.I. d'Espeleologia
      517 MEDALLA DE PLATA HANDBOL SR. D. JESÚS LÓPEZ RICONDO President Real F.I. d'Handbol
      518 MEDALLA DE PLATA LLUITES I DISCIPLINES OLÍMPIQUES SR. D. ANGEL LÓPEZ ROJO President F.I. de Lluites i Disciplines Olímpiques
      519 MEDALLA DE PLATA PERSONAL C.S.D. SRA. Sra. CARMEN MOSSO LOPEZ  
      520 MEDALLA DE PLATA RUGBI SR. D. ALFONSO MANAT VÁZQUEZ President F.I. de Rugbi
      521 MEDALLA DE PLATA PERSONAL C.S.D. SRA. Sra. ELENA MARTIN SANCHEZ-CANTALEJO  
      522 MEDALLA DE PLATA VOLEIBOL SR. D. AGUSTÍN MARTÍN SANTOS. President Real F.I. de Voleibol
      523 MEDALLA DE PLATA ATLETISME SRA. Sra. MARÍA TERESA MARTÍNEZ JIMÉNEZ  
      524 MEDALLA DE PLATA PADEL SR. D. MIGUEL MEDINA BALENCIAGA President F.I. de Padel
      525 MEDALLA DE PLATA TIR AMB ARC SR. D. LORENZO MIRET ALFONSO President Real F.e.de Tir amb Arc
      526 MEDALLA DE PLATA VOLEIBOL SR. D. JOSÉ LUIS MOLTÓ CARBONELL  
      527 MEDALLA DE PLATA BÀSQUET SR. D. JOSÉ ANTONIO MONTERO BOTANCH Director General Eurobasket
      528 MEDALLA DE PLATA TAEKWONDO SR. D. RUBEN MONTESINOS GIMENO  
      530 MEDALLA DE PLATA ESCACS SR. D. FRANCISCO JAVIER OCHOA ECHAGÜEN ESTIBALEZ President del F.I. d'Escacs
      531 MEDALLA DE PLATA HOQUEI PATINIS SR. D. JOSEP CATXO ORDEIG CASALS  
      532 MEDALLA DE PLATA PERSONAL C.S.D. SR. D. ANGEL PALAZUELO SÈGOL  
      533 MEDALLA DE PLATA ATLETISME SR. D. MANUEL PASQUA PIQUERAS Real Federació Espanyola d'Atletisme
      534 MEDALLA DE PLATA PERSONAL C.S.D. SRA. Sra. MARÍA LUISA PEREZ RAMOS  
      535 MEDALLA DE PLATA BEISBOL SOFBOL SR. D. LAZARO JULIO PERNAS LÓPEZ President de Real F.I. de Beisbol Sofbol
      536 MEDALLA DE PLATA VELA SR. D. GERARDO POMBO GARCÍA President Real F.I. de Vela
      537 MEDALLA DE PLATA JUDO SR. D. GERARDO PONCELA RUÍZ D'AZUA Tècnic de Judo
      538 MEDALLA DE PLATA MUNTANYA I ESCALADA SR. D. JORDI PONS SANJINÉS Dirigent Esportiu
      539 MEDALLA DE PLATA COLOMBICULTURA SR. D. JAVIER PRADA DE CONFLENT ISERT President Real F.I. de Colombicultura
      540 MEDALLA DE PLATA PERSONAL C.S.D. SRA. Sra. MARÍA PILAR PRESA AHEDO  
      541 MEDALLA DE PLATA ESPORTS PER A CECS SR. D. JUSTO REGNESSIS DÍEZ President F.I. d'Esports per a Cecs
      542 MEDALLA DE PLATA ESGRIMA SR. D. MARCO ANTONIO RIOJA PÉREZ President Real F.I. d'Esgrima
      543 MEDALLA DE PLATA TENNIS SR. D. TOMMY ROBREDO GARCES  
      544 MEDALLA DE PLATA DIRIGENT ESPORTIU SR. D. AGUSTIN FRANCISCO RODRÍGUEZ CANO Director Laboratori Dopatge
      545 MEDALLA DE PLATA PERSONAL C.S.D. SRA. Sra. ROSARIO RODRIGUEZ CASTELLA  
      546 MEDALLA DE PLATA PIRAGÜISME SR. D. JESÚS RODRÍGUEZ INCLÁN Secretari General Real Federació Espanyola de Piragüisme
      547 MEDALLA DE PLATA FUTBOL SALA SR. D. JAVIER RODRIGUEZ NEBREDA  
      548 MEDALLA DE PLATA ESPORTS D'HIVERN SR. D. EDUARDO ROLDÁN OSÉS President Real F.I, d'Esports d'Hivern
      549 MEDALLA DE PLATA PERIODISTA ESPORTIU SR. D. MIGUEL ÁNGEL ROSELLO TORRA  
      550 MEDALLA DE PLATA DIRIGENT ESPORTIU SR. D. JOSÉ ANTONIO SANCHA DE PRADA  
      566 MEDALLA DE PLATA BÀSQUET SR. D. ÁNGEL SANCHA GARCÍA Arbitro
      551 MEDALLA DE PLATA DIRIGENT ESPORTIU SR. D. VICTOR SÁNCHEZ TARONGER Secretari General del Comitè Olímpic Español
      552 MEDALLA DE PLATA PIRAGÜISME SR. D. SANTIAGO CESSAR SANMAMED LORA President Real F.I. de Piragüisme
      553 MEDALLA DE PLATA PERIODISTA SR. D. MANUEL SANTAELLA RONDA (A TÍTOL PÒSTUM)
      554 MEDALLA DE PLATA FUTBOL SR. D. JUAN SANTISTEBAN TROYANO Entrenador Real Federació Espanyola de Futbol
      555 MEDALLA DE PLATA MOTOCICLISME SRA. Sra. LAIA SANZ PLA-GIRIBERT  
      557 MEDALLA DE PLATA DIRIGENT ESPORTIU SR. D. FRANCISCO SEIRU-EL VARGAS Inef Catalunya
      556 MEDALLA DE PLATA DIRIGENT ESPORTIU SR. D. FERNANDO SEQUEIRA DE FUENTES Membre del Comitè Español de Disciplina Esportiva i de la Junta de Garanties Electorals
      529 MEDALLA DE PLATA DIRIGENT ESPORTIU SR. D. DAVID SERRA CERVERA Diputat Corts Valencianes
      558 MEDALLA DE PLATA KARATE SR. D. FAUSTINO SORIA MORALES President Real F.I. de Karate
      559 MEDALLA DE PLATA PERIODISTA ESPORTIU SR. D. JUAN MANUEL SURROCA CARMONA  
      560 MEDALLA DE PLATA HOQUEI PATINIS SR. D. LUIS TEIXIDÓ SALA  
      561 MEDALLA DE PLATA HOQUEI PATINIS SR. D. GUILLEM TRABAL TAÑÁ  
      562 MEDALLA DE PLATA MUNTANYA I ESCALADA SR. D. PATXI USOBIAGA LAKUNZA  
      563 MEDALLA DE PLATA BÀSQUET SRA. Sra. AMAYA VALDEMORO MADARIAGA  
      564 MEDALLA DE PLATA BOXA SR. D. JUSTO VÁZQUEZ MARCOS President de la F.I. de Boxa
      565 MEDALLA DE PLATA DIRIGENT ESPORTIU SR. D. FERNANDO VIZCAINO NODAL  
      39 PLACA DE BRONZE ACTIVITAT DOCENT Sr. D. COL·LEGIO TALLAMAR ALFONSO AGUILÓ PASTRANA Director del Col·legi
      40 PLACA DE BRONZE ENTITAT DOCENT   COL·LEGI SANT PATRICIO SR. D. GABRIEL CASTELLANOS ZAPATERO Director
      41 PLACA DE BRONZE ATLETISME   CLUB ATLETISME ADIDAS SR. D. GÜNTER WEIHL President de l'Adidas, C.A.
      72 PLACA D'OR ORGANISME AUTONÒMIC   JUNTA DE COMUNITATS DE CASTELLA-LA MANXA Excm. SR. D. JOSÉ MARÍA BARREDA FONTES President
      66 PLACA D'OR GIMNÀSTICA   Real Federació Espanyola de Gimnàstica PRESIDENT: D. ANTONIO ESTEBAN CERDAN  
      67 PLACA D'OR TIR A VOL   Federació Espanyola de Tir a Vol PRESIDENT: D. FRANCISCO MONTORO CAÑETE  
      68 PLACA D'OR CICLISME   Real Federació Espanyola de Ciclisme PRESIDENT: D. FULGENCIO SÁNCHEZ MONTESINOS  
      69 PLACA D'OR VELA   Real Federació Espanyola de Vela PRESIDENT: D. GERARDO POMBO GARCÍA  
      70 PLACA D'OR COLOMBOFILA   Real Federació Colombófila Espanyola PRESIDENT: D. JOSÉ FRANCISCO VÁZQUEZ LOUREIRO  
      71 PLACA D'OR TIR OLIMPICO   Real Federació Espanyola de Tir Olímpic PRESIDENT: D. RODRIGO DE MESA RUIZ  
      73 PLACA D'OR NATACIÓ   CLUB NATACIÓ BARCELONA SR. D. SEBASTIÁ MILLANS ROSICH President
      87 PLACA DE PLATA ATLETISME   CROSS INTERNACIONAL DE ‘ZORNOTZA’ (AMOREBIETA) CLUB ESPORTIU ZORNOTZA Juan José Andérez Zurinaga
      88 PLACA DE PLATA VOLEIBOL   EQUIP NACIONAL MASCULÍ DE VOLEIBOL D. President de la Federació Espanyola de Voleibol Real Federació Espanyola de Voleibol
      95 PLACA DE PLATA MITJANS DE COMUNICACIÓ   FUDACIÓN EL TRAVESSER D. JOSÉ RAMÓN DE LA MORENA PRESIDENT
      89 PLACA DE PLATA ATLETISME   CROSS INTERNACIONAL DE SANT SEBASTIÀ (LASARTE) FEDERACIÓ ATLÈTICA GUIPUSCOANA Jesus Mª Lopez Jimenez
      86 PLACA DE PLATA TAEKWONDO   SELECCIONS NACIONALS MASCULINA I FEMENINA DE TAEKWONDO FEDERACIÓ ESPANYOLA DE TAEKWONDO  
      90 PLACA DE PLATA ATLETISME   ORGANITZACIÓ DE LA PROVA ATLÈTICA ‘JEAN BOUIN’ (BARCELONA) GRAU & BARRAU ASSOCIATS SL Jaime Grau Hollenstein
      91 PLACA DE PLATA ATLETISME   CROSS INTERNACIONAL ‘JUAN MUGUERZA’ (ELGOIBAR) MINTXETA ATLETISME TALDEA Zigor Díez
      92 PLACA DE PLATA PIRAGÜISME   EQUIP NACIONAL DE PIRAGÜISME EN MARATÓ PRESIDENT Real Federació Espanyola de Piragüisme
      93 PLACA DE PLATA ATLETISME   CROSS INTERNACIONAL ‘GIMNASTICA D'ULIA’ (SANT SEBASTIÀ) SOCIETAT ESPORTIVA GIMNÀSTICA D'ULÍA Miguel Berzosa
      94 PLACA DE PLATA ESCACS   AJUNTAMENT DE LINARES Sr. D. JUAN FERNÁNDEZ GUTIÉRREZ Alcalde de Linares